Dobre miejsce pod namiot. Jak wybrać?

Lubisz naturę, a spanie pod gołym niebem to dla ciebie frajda? A może po prostu nie zdążyłeś niczego zaplanować i jedyna majówkowa opcja to wypad pod namiot? W obu tych przypadkach bardzo ważne jest, czy wybierzesz dobre miejsce pod namiot. Jeśli jesteś biwakowym żółtodziobem – zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, one mogą uratować twój długi weekend 🙂

.

Gdzie rozłożyć namiot?

Wariantów jest kilka. Przede wszystkim, to, gdzie będziesz nocował, powinno zależeć w dużej mierze od tego czy… zezwala na to prawo. Polskie góry, a więc Tatry, Karpaty czy Sudety to miejsca objęte ochroną, dużą część z nich stanowią Parki Narodowe. Właściciele nielegalnie rozłożonych namiotów mogą zostać nakryci przez leśników, a wtedy już tylko trzeba będzie sięgnąć głębiej do kieszeni i zapłacić mandat. Oczywiście, zostaniemy również zobligowani do tego, by usunąć się z zajmowanego niezgodnie z prawem terenu.

Doświadczeni podróżnicy wiedzą, że można próbować spać „gdzie popadnie” i niekoniecznie zostać przyłapanym. Jak to zrobić? Dobre miejsce pod namiot jest:

 • Oddalone od głównej drogi od kilkadziesiąt metrów,
 • Gęsto zalesione, dzikie, gdzie jest małe prawdopodobieństwo, że zajrzy tam człowiek,
 • Położone w miejscach, do których można dojść tylko na nogach – jest ryzyko, że zmotoryzowani leśnicy porzucą pomysł pieszych patroli.

My odradzamy jednak postępowanie wbrew przepisom, tym bardziej, że jest sporo miejsc, w których można rozłożyć namiot i cieszyć się spokojnym odpoczynkiem:

 • Pola biwakowe – jest ich sporo i mają dodatkowe wygody. Za kilka złotych, które trzeba zapłacić za możliwość rozłożenia namiotu, jest toaleta i możliwość ugotowania czegoś „na szybko”. Sporym minusem, zwłaszcza w sezonie, jest brak prywatności i sąsiedztwo innych namiotów.
 • Podwórko okolicznego gospodarza – bardzo często spotykana sytuacja w krajach północy, np. w Norwegii i Szwecji, gdzie samotnie stojące domki i duża przestrzeń dzikich terenów, to codzienność. Wystarczy zapytać właściciela gruntu, czy możemy rozbić na nocleg namiot. Zgoda jest czymś oczywistym. Możemy też liczyć na ciepłe śniadanie i miłą pogawędkę.
 • Schronisko – to już w polskich warunkach, ale zasada jest podobna. Bywa, że jest na naszej drodze, ale nie dokonaliśmy rezerwacji, a wolnych miejsc brak. Nie warto się zrażać. Jeśli mamy namiot i zapytamy o pozwolenie – opiekun schroniska pozwoli rozłożyć go na swoim terenie i – co ważne – raczej nie każe za to płacić.
 • Las, w miejscu niedozwolonym – jak już pisaliśmy, są miejsca, gdzie nie wolno się zatrzymać, ale bywa, że nie ma innej możliwości. Wtedy warto porozmawiać z leśniczym i grzecznie zapytać, gdzie możemy rozbić namiot. Strażnik też człowiek i też kocha przyrodę J Z pewnością wskaże ci miejsce bezpieczne, gdzie mimo zakazu, możesz spędzić noc. Nie wykorzystuj jednak tej dobroci! Przenocuj raz, nie więcej.

.Dobre miejsce pod namiot

Dobre miejsce pod namiot – osłonięte od wiatru i słońca

Jest połową sukcesu. Złe miejsce pobytu i nieumiejętnie rozłoży namiot, spowodują, że:

 • W razie deszczu – podłoże zamieni się w małe bagno,
 • W razie wiatru – będziesz szukał namiotu kilka metrów dalej niż go postawiłeś,
 • W razie dużego słońca – nie wytrzymasz w zbyt wysokiej temperaturze.

Idealnym miejscem na rozłożenie namiotu będzie zatem:

 • Kawałek płaskiego terenu. Uważaj, by nie było w nim dziur i dużych zagłębień – gdy zacznie padać, napłynie do nich woda.
 • Grunt powinien być nie za miękki i nie za twardy. Miękki może być rozmoczony przez opady deszczu, a śledzie będą ruchome, co wpłynie negatywnie na stabilność namiotu.
 • Możliwie osłonięty skałami lub drzewami – to świetna ochrona przeciw mocnym podmuchom wiatru i słońcu, które zwłaszcza w godzinach popołudniowych lubi prażyć.
 • Nie pod drzewem – w razie burzy w twój namiot może uderzyć piorun, a to bardzo niebezpieczne.

Co ważne – namiot rozbijamy jeszcze zanim zapadnie zmrok. Ciemności spowodują, że nie obejrzymy dokładnie terenu, na którym chcemy się rozłożyć. Drzemka ucięta na na mrowisku może się źle skończyć…

Macie jakieś porady? Gdzie jest dobre miejsce pod namiot? Dajcie znać w komentarzach i na naszym Facebooku! 🙂

SportBazar namioty turystyczne

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Góry latem – jak perfekcyjnie zorganizować wyprawę?
2. Spływ kajakowy – co zabrać? Jak się przygotować?
3. Poradnik wakacyjny część 1 – (przed) wyjazdowa checklista

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!