7 porad: Jak zacząć jeździć na deskorolce?

Wszyscy dookoła próbowali jazdy na deskorolce, a ty wciąż nie wiesz jak się za to zabrać? SportBazar prezentuje 7 porad: jak zacząć jeździć na deskorolce.

1. Złap równowagę

Większość ludzi uważa, że deskorolka jest stabilna. Nic bardziej mylnego! Na początku będziesz musiał przyzwyczaić się do braku równowagi. Przez pierwsze dni spinaj mięśnie brzucha i delikatnie się pochylaj, aby złapać optymalny kąt, pod którym utrzymasz równowagę. Poproś o pomoc przyjaciół. Wsparcie, nie tylko duchowe – będzie niezbędne przy pierwszych upadkach :).

2. Odpowiednia postawa

Prawą nogę, która zawsze powinna być z przodu, połóż na skos na śrubach. Drugą stopę ułóż prostopadle do krawędzi deski. Utrzymaj równowagę i odpychaj się lewą stopą. Zawsze kieruj się w prawą stronę i na początku poruszaj się tylko po okręgu. Wtedy z pewnością załapiesz podstawowe ruchy i nie będziesz przewracał się tak często.

tanie deskorolki SportBazar

3. Skręt na deskorolce

Wykonanie poprawnego obrotu jest nie lada wyczynem dla amatora. Jeśli jednak opanujesz ten manewr, trudniejsze tricki nie będą dla ciebie wyzwaniem. Poprawny skręt polega na pochyleniu się  w odpowiednią stronę. Kiedy przechylisz się do tyłu – wykonasz skręt w prawo. Wyprofilowane kółka nadadzą odpowiedni kurs twojemu ciału. Przeniesienie ciężaru do przodu, skręci deskorolką w lewo. Trochę praktyki i zaczniesz śmigać ósemki :).

4. Hamowanie najważniejsze

Tracenie prędkości jest najważniejszym elementem twojej sportowej praktyki. W sytuacji kryzysowej musisz szybko i skutecznie zatrzymać swoją deskę. Istnieją dwie metody zastopowania. Pierwsza, dziecinnie prosta nakazuje po prostu zejść z deskorolki. Jeśli jednak nie chcesz schodzić ze sprzętu, ale tylko lekko zahamować, naciśnij tylną nogą na tail, przyciskając go do podłoża.

5. Przyzwyczaj się do upadków

To najlepsza rada dla żółtodziobów. Kto ćwiczył choć raz na desce, ten wie, że może to być bardzo bolesne. Oczywiście, warto zainwestować w ochraniacze. Nie dają jednak pełnego zabezpieczenia. Należy pamiętać o tym, że przewracamy się zawsze na bok. Moc uderzenia rozłoży się na cały ciężar ciała, a upadek nie będzie tak bolesny. Powszechnym błędem jest bowiem przewracanie się na dłonie i próba zahamowania właśnie nimi. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo i naraża na poważne kontuzje!

6. Bądź jak zawodowiec

Amatora od profesjonalisty zawsze poznasz po języku. Kiedy zdobędziesz doświadczenie i będziesz przyuczał swoich kolegów, będziesz musiał zabłysnąć. Oto krótki słowniczek, w którym wyjaśnimy jakie nazwy kryje ta mała deska.

Idąc od początku, deskorolka składa się z:

 • blatu, czyli największej części deski, z naklejonym gripem,
 • tailu, na którym trzymamy lewą nogę; prawą zaś na nose’ie,
 • kółek z łożyskami, które znajdziemy pod spodem i metalowych części, czyli trucków,
 • montażówek – śrub, którymi wszystko jest spojone,
 • grafiki, czyli naklejki, najczęściej o ciekawym wzorze.

7. Wprowadź tricki

Ollie jest nazywany jednym z najważniejszych tricków. Powinien być opanowany przez każdego żółtodzioba. Posiadanie tej umiejętności to krok do kolejnych manewrów. Jak się go nauczyć? Po pierwsze, wciśnij tyną nogę w tail deski i podciągnij przednią do góry. Rób to na ugiętych kolanach i kieruj nogi blisko montażówek przy kończeniu tricku. Unikniesz dzięki temu kontuzji i złamania deski.

Ta sztuczka pozwala pokonać przeszkody. Za każdym razem urozmaicaj sobie trening. Zmieniaj prędkość i przeszkody, a już po kilku ćwiczeniach będziesz gotowy na nowe wyzwania. Obserwuj także najlepszych „w branży”. To video bije rekordy popularności:

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Deskorolka dla początkujących – na co zwrócić uwagę?
2. Pomysł na prezent wielkanocny dla dziecka. Top 10
3. Sportowe prezenty pod choinkę do 20, 50, 100 i +150 zł. Poradnik dla św. Mikołaja

2 komentarze
 1. pawelnowak

  Bardzo dobry artykuł. Sam swojego czasu też napisałem artykuł o tym jak zacząć jeździć na desce http://strefa-moto.pl/pierwsze-kroki-na-deskorolce/ więc też podrzucę

  16 maja 2018 at 12:31
 2. Anonim

  Tylko że jak ktoś jeździ na lewą nogę to ma lewą nogę z przodu i odpycha się prawą i wtedy lewa jest caly czas z przodu deski

  11 marca 2020 at 16:38

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!