BMI – wszystko o wskaźniku masy ciała

BMI jest jednym z najpopularniejszych wskaźników, który pozwala określić, czy nasza waga jest prawidłowa. Jak się oblicza ten wskaźnik? Jakie są jego normy i jak należy interpretować wyniki? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule. Ponadto dowiesz się, czy warto sugerować się tym wynikiem, by ocenić własną sylwetkę i kondycję fizyczną.

BMI. Co to jest?

BMI, czyli Body Mass Index jest jednym z najczęściej stosowanych narzędzi służących do oceny wagi naszego ciała. BMI jest wykorzystywane zarówno przez lekarzy, jak i osoby, które chcą kontrolować swoją wagę i zdrowie.

Jak obliczyć BMI? Wzór

Wskaźnik BMI jest obliczany na podstawie wzoru, w którym waga ciała jest dzielona przez wzrost do kwadratu. Wartości te muszą być wyrażone w jednostkach metrycznych.

Wzór na BMI wygląda następująco:
BMI = masa ciała [kg] / wzrost^2 [m]

Jeśli ważysz 70 kg i masz 1,75 m wzrostu, Twój BMI wynosiłby:
70 / (1.75)^2 = 22.86

Jak interpretować wyniki BMI?

Wynik BMI pozwala na określenie, czy mamy prawidłową masę ciała, czy też mamy nadwagę lub niedowagę. Zgodnie z kryteriami Światowej Organizacji Zdrowia, wartości BMI są interpretowane w następujący sposób:

● poniżej 16 – wygłodzenie,
● 16 – 16.99 – wychudzenie,
● 17 – 18.49 – niedowagę,
● 18.5 – 24.99 – wagę prawidłową,
● 25.0 – 29.9 – nadwagę,
● 30.0 – 34.99 – I stopień otyłości,
● 35.0 – 39.99 – II stopień otyłości,
● powyżej 40.0 – otyłość skrajną.

Wady wskaźnika BMI

Mimo że BMI jest powszechnie stosowanym narzędziem do oceny masy ciała, to ma ono również swoje wady i ograniczenia.

Brak rozróżnienia między tłuszczem a mięśniami

BMI nie uwzględnia różnic między masą mięśniową, tkanką tłuszczową i kośćmi. Oznacza to, że osoba o dużej masie mięśniowej może mieć wysokie BMI, co sugeruje nadwagę lub otyłość, podczas gdy w rzeczywistości jest to związane z dużą ilością mięśni, a nie tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony osoba o małej masie mięśniowej i dużej ilości tkanki tłuszczowej może mieć niskie BMI, co sugeruje, że jest w normie, chociaż w rzeczywistości ma nadwagę lub otyłość.

Brak uwzględnienia lokalizacji tkanki tłuszczowej

BMI nie uwzględnia lokalizacji tkanki tłuszczowej, która jest ważnym czynnikiem ryzyka chorób serca i naczyń krwionośnych. Tłuszcz zgromadzony wokół brzucha jest bardziej niebezpieczny niż tłuszcz gromadzący się w innych częściach ciała.

Nie uwzględnia kondycji fizycznej

Wskaźnik BMI nie uwzględnia poziomu wytrenowania naszego ciała. Osoba o wysokim BMI, ale z dobrą kondycją fizyczną, może być zdrowsza niż osoba o niskim BMI, ale słabej kondycji.

Czy warto sugerować się wskaźnikiem BMI?

BMI to narzędzie, które pozwala na szybką i łatwą ocenę naszej masy ciała. Jednak należy pamiętać, że BMI ma swoje wady i ograniczenia – nie jest jedynym kryterium oceny zdrowia. Aby uzyskać pełen obraz swojego stanu zdrowia, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, którzy pomogą w doborze odpowiednich badań i sposobów oceny składu ciała.

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Trening interwałowy HIIT. Co to, ile kcal spala i jakie efekty daje?
2. Ćwiczenie spalające najwięcej kalorii to…?

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!