Gra defensywna – taktyka gry w obronie

Gra defensywna – taktyka gry w obronie

Mecz wygrywa ten, kto zdobędzie więcej bramek. Jednak, aby błyszczeć z przodu, trzeba mieć solidną podbudowę w tyłach. Obrońcy to często najbardziej niedoceniani zawodnicy na murawie. Gdy napastnicy strzelają piękne gole, bramkarze prezentują fantastyczne robinsonady, defensorzy po prostu muszą grać swoje. Gra w obronie bywa pracą sapera. Ale właściwe przygotowanie taktyczne pozwoli na występy wysokiej jakości.

Piłka nożna – obrona najlepszym atakiem

Mówi się, że najlepszą obroną jest atak. Równie dobrze można zupełnie zmodyfikować to znane piłkarskie porzekadło. Kiedy obserwujemy styl gry topowych drużyn, nietrudno jest zauważyć rolę nowoczesnych obrońców. U tych najlepszych atak zaczyna się od obrony – skutecznego pressingu, odbioru i dopieszczonego podania.

Zobacz w sklepie Sportbazar!

Jako obrońca musisz umieć podejmować szybkie decyzje i być zawsze krok przed przeciwnikiem. Przygotowanie taktyczne musi obejmować ćwiczenie antycypacji gry. Każdy rywal gra inaczej – inaczej porusza się, ma swoją gamę zwodów. Umiejętność ustawienia się i skracania gry to elementy, bez których skuteczna defensywa nie będzie możliwa. Jeden z najwybitniejszych obrońców w historii, Paolo Maldini, nigdy nie słynął z przesadnej szybkości. Swoje braki niwelował bardzo łatwo przez skuteczne korygowanie pozycji na boisku. Jednocześnie, znakomita gra głową i doskonała technika zapewniły mu stałe miejsce w historii włoskiego i światowego futbolu.

Gra defensywna bez agresji?

Agresji na trybunach mówimy zdecydowane nie. Co innego na boisku. Zdecydowany doskok do przeciwnika i pełna koncentracja na piłce to klucze do sukcesu gry w obronie. Gra defensywna to ciężki kawałek piłkarskiego chleba. Nierzadko przyjdzie nadrabiać ambicją. Oczywiście, nie można mylić agresji z brutalnością. Ta ostatnia prowadzi raczej do kartek i wykluczeń. Ale pokazanie rywalowi, kto rządzi na bronionej połowie to często wynik odpowiedniego nastawienia i gry psychologicznej.

Sprawdź w sklepie Sportbazar!

Reprezentant Portugalii Pepe, były gwiazdor Realu Madryt, przez wiele sezonów uważany był – nie bez przesady – za piłkarskiego brutala. Jego skłonność do bardzo ostrej gry nie zjednywała mu sympatii, ale jednocześnie skutecznie zniechęcała przeciwników do gry w bliskim kontakcie. Z upływem lat, piłkarz brazylijskiego pochodzenia, nieco ułożył swoją grę i teraz zamiast bezmyślnej brutalności częściej prezentuje agresywny, ale ułożony styl bronienia.

Piłka to gra zespołowa

Gra defensywna to domena trenerskich mistrzów taktyki. Nic dziwnego, bowiem wymaga ona przygotowania maszyny złożonej z wielu trybików. Słynne włoskie catenaccio do dziś jest wzorem do naśladowania wielu adeptów sztuki trenerskiej i piłkarskiej.

Gra w obronie wymaga dużej koncentracji i przygotowania taktycznego. Od Twojej ścisłej współpracy z 3-4 graczami zależy, czy nie złamiesz linii spalonego albo nie pozostawisz wyrwy w bloku obronnym. Dlatego na treningu musisz nauczyć się współpracować z kolegami z zespołu. Nawet dobrzy piłkarze mogą dać plamę, jeśli nie są zgrani z partnerami, a pod polem karnym panuje chaos. Jako obrońca jesteś szczególnie odpowiedzialny za drużynę. Tu, gdzie musicie funkcjonować jak jeden organizm, każdy błąd kosztuje wyjątkowo drogo.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!