Jak wybrać kimono do karate?

jak wybrać kimono do karate

Osoby niezainteresowane sztukami walki, kimonem określają każdy strój wykorzystywany przez ćwiczących. Wbrew pozorom, każda dyscyplina posiada swoje własne, odmienne kimono wyróżniające się innymi właściwościami. Co powinno zatem charakteryzować kimono do karate i czym się kierować przy jego wyborze?

Jeśli zastanawiasz się, czy zacząć trenować sztuki walki, być może skusisz się na niezmiennie popularne karate. Zanim przystąpisz do treningów, powinieneś oczywiście skompletować odpowiedni strój. Niektórzy młodzi adepci karate stawiają na jakikolwiek ubiór, który nie będzie krępował ich ruchów. Wybierają więc dres i zwykły t-shirt. Jeśli chcesz jednak, nawet będąc na początku swej przygody z karate, poczuć przynależność do zespołu, powinieneś postawić na karategi, czyli kimono do karate.

Jakie karategi wybrać?

Kimono do karate przede wszystkim nie powinno ograniczać ruchu ćwiczącego. To właśnie swoboda jest głównym założeniem tego stroju. Karategi dostępne w sklepach sportowych to komplet obszernych spodni i bluzy, wykonanych ze specjalnego materiału. Wybierając kimono, powinniśmy się kierować trzema najbardziej istotnymi kwestiami, to jest sposobem tkania i grubością materiału, jego kolorem oraz naszym wzrostem, do którego powinniśmy dopasować rozmiar stroju.

kimono do karate sportbazar

Kimono do karate w odpowiednim rozmiarze

Kupując karategi dla dziecka, najlepiej wybierać te w rozmiarze większym od jego wzrostu o przynajmniej 10 centymetrów. W przypadku osób dorosłych, wystarczy kimono większe o 5 centymetrów (i odpowiednio 10 dla osób potężnych). Większy rozmiar, to więcej luzu w talii, a tym samym większy komfort ćwiczeń. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że kimono jest zwykle dość podatne na skurczenie się w praniu. Systematycznie będzie więc stawało się coraz mniejsze.

Karategi – jaki materiał?

Kolejną istotną kwestią jest materiał, z jakiego wykonano kimono. Lekkie stroje są zwykle mało wytrzymałe, dość często szybko ulegają zniszczeniu. Z powodu wagi, ułatwiają jednak treningi. Dlatego też polecane są zwłaszcza dzieciom oraz wszystkim stawiającym pierwsze kroki w tej dyscyplinie. Dla dorosłych najlepsze będą kimona oznaczane jako średnio grube (o gramaturze 12 oz). Karategi uszyte ze znacznie grubszego materiału odznaczają się dużo większą wagą. Z tego powodu na trening w nich mogą sobie pozwolić jedynie osoby o dużym doświadczeniu.

Kolor kimona do karate

Najważniejszy jest materiał i odpowiedni rozmiar, dzięki któremu karategi nie będzie krępowało ruchów. Nie bez znaczenia jest jednak także sam kolor kimona. W sztukach walki kolorystyka stroju jest bowiem odzwierciedleniem doświadczenia i osiągnięć danej osoby. Dlatego będąc na początku swojej drogi, powinniśmy postawić na jedyną słuszną barwę, czyli biel. Oczywiście kimono to nie wszystko. Równie ważny jest pasek, w przypadku którego także powinniśmy rozpocząć od koloru białego.

rękawice i worki bokserskie SportBazar

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Sztuki walki dla dzieci – jaki sport będzie dobry na początek?
2. Gimnastyka sportowa – dyscyplina wyrzeczeń i wytrwałości. Wywiad z Danutą Bojarską
3. Zajęcia sportowe dla najmłodszych – TOP 5

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!