Jaką kurtkę narciarską wybrać? Podpowiadamy

Tak jak każdemu miłośnikowi opalania i sportów wodnych marzy się słoneczne lato, tak amatorzy nart i snowboardu śnią o śnieżnej zimie. W najgorszym wypadku o bezawaryjnej pracy armatek do naśnieżania stoków. Przed wyjazdem na narty należy jednak skompletować odpowiedni sprzęt i odzież. Dziś skupimy się na tym drugim. Podpowiemy Wam, na co zwrócić uwagę kupując kurtkę narciarską, by ta wspomagała wyzwalanie dreszczy emocji zamiast dreszczy zimna i przerażenia. Przeczytaj, jaką kurtkę narciarską wybrać i ciesz się zimą.

 

Najważniejszy parametr. Membrana w kurtce

Co to jest membrana

W przypadku kurtki na co dzień właściwości wentylacyjne nie mają takiego znaczenia, ponieważ wymagamy od niej przede wszystkim funkcji grzewczej. Od kurtki funkcyjnej, jaką jest kurtka narciarska, w której z założenia wykonuje się większą aktywność potrzebujemy jednak czegoś więcej. I tutaj pojawia się membrana. Czym jest membrana i dlaczego jest taka ważna w przypadku kurtki narciarskiej? Z definicji to coś, co pozwala niektóre rzeczy zatrzymać, jednocześnie pozwalając przejść innym. Możemy to porównać do selekcjonera w klubie.;) Membrana w kurtce ma powstrzymać zimno, chłód i wilgoć od zewnątrz, a odprowadzić wilgoć wydzielaną przez nasz organizm (pot). Stworzenie dziś kurtki, która nie przepuszcza wilgoci, nie jest czymś trudnym. Sztuka polega na tym, żeby nie tworzyć wewnątrz uczucia „termosu”, a zapewnić paroprzepuszczalność. I to właśnie daje membrana w kurtce. Podsumowując, membrana to materiał, który w dużym powiększeniu przypomina sieć mikrootworów. Otwory te jednak są na tyle małe, że blokują przedostawanie się cząsteczek wody z zewnątrz do wnętrza kurtki (wodoodporność), jednocześnie pozwalając odprowadzać pot, który wydala się z naszego organizmu w postaci pary wodnej (oddychalność).

Rodzaje membran

Na rynku znajdziesz różnego typu membrany. Od 3 000 do 20 000. Im wyższe wartości, tym wyższa ochrona przed wodą i przepuszczalność. I tak membrana 3000 ochroni nas przed niewielkimi opadami śniegu bądź deszczu, stanowiąc optymalną barierę przed podmuchami wiatru, membrana 5000 chroni przed niewielkimi opadami śniegu i deszczu, ale ma już właściwości wentylacyjne i jest nieco cieplejsza, membrana 8 000 jest bardziej zaawansowana od poprzedniczki, ale nadal lepiej sprawdzi się podczas jazdy po stoku w sprzyjających warunkach pogodowych, membrana 10000 zapewnia już większą ochronę przed opadami, gwarantuje wysoką oddychalność i stanowi dobrą izolację przed niskimi temperaturami. Membrana 20000 stosowana jest w odzieży najbardziej zaawansowanej, przeznaczonej dla profesjonalnych narciarzy trenujących w ekstremalnych warunkach pogodowych. Zapewnia wysoki stopień ochrony przed opadami śniegu i deszczu i doskonale odprowadza pot. W zależności od właściwości i sposobu wykonania możesz spotkać u producentów np. FUTURELIGHT™ (The Nord Face) czy NeoDry (4F).

Wodoszczelność i oddychalność. Co oznaczają wartości?

Membrany mają różne stopnie wodoszczelności i oddychalności. I tu producenci prześcigają się w windowaniu tych wartości. Wodoszczelność określana jest wysokością słupa wody.

Z doświadczenia jednak wiemy, że wodoszczelność na poziomie 5000 mm (oznacza to, że materiał nie przemaka przy nacisku 5m słupa wody) na stoku nigdy nas nie zawiodła. I to przy kontakcie ze śniegiem często dość intensywnym, niespodziewanym i gwałtownym.

Jeżeli chodzi o paroprzepuszczalność to parametr trudny do porównania, ponieważ nie ma zunifikowanego sposobu badania. Możemy jednak założyć, że im wyższa aktywność, tym wyższe parametry powinna kurtka narciarska posiadać, ale też pamiętajmy, że bardzo wysoki parametr oddychalności będzie też wpływał na utratę ciepła. Jeżeli mokniesz na stoku niczym Alberto Tomba, szukaj kurtki narciarskiej o oddychalności i przepuszczalności pary wodnej na poziomie 3000 g/m²/24 godz i wzwyż.

Skoro już wiesz, jak ważna jest membrana w kurtce, wybierz taką, która będzie dopasowana do intensywności Twojego zimowego szaleństwa. Przymierzasz kurtkę w sklepie i nie wiesz, jak sprawdzić, jaką zastosowano w niej membranę? Przyjrzyj się metce i wszywce umiejscowionej zwykle w okolicach kołnierza po wewnętrznej stronie kurtki.

Równie istotne są otwory wentylacyjne w obszarach, które narażone są na generowanie największej ilości ciepła. Suwaki wentylacyjne pod pachami to coś, na co warto zwrócić uwagę, kupując kurtkę narciarską. Niby oczywiste, ale niektóre modele tego nie mają.

Jaka kurtka na narty? Krój i rozmiar

Co sezon producenci dosłownie zasypują nas nowymi fasonami, krojami i kolorami kurtek narciarskich. O ile trudno jest kogoś przekonać o wyższości koloru pomarańczowego nad czerwonym (choć ze względu na bezpieczeństwo rekomendujemy raczej mocne kolory i wzory), to w kwestii rozmiaru i kroju istnieją obiektywne przesłanki świadczące o wyższości konkretnych rozwiązań. Jaką kurtkę narciarską wybrać? Nie należy przesadzić z dopasowaniem kurtki tak, aby mieć swobodę ruchów, tak niezbędną do prawidłowej aktywności. Kurtka nie może też być za duża, bo będziemy mieli problem z utrzymaniem prawidłowej temperatury wewnątrz niej. Podczas przymierzania kurtki pamiętaj, że na stoku ubierasz się na cebulkę, a konkretnie w trzy warstwy –  bielizna termoaktywna, polar, kurtka narciarska.

Pas przeciwśnieżny i regulowane mankiety

Na co zwrócić uwagę kupując kurtkę narciarską prócz membrany? Nic nam po ciepłej i wodoszczelnej kurtce, jeśli podczas upadku, śnieg dostanie nam się pod nią lub, co gorsza, pod spodnie. Po chwili wszystkie właściwości odzieży nie będą mieć znaczenia, bo będziemy czuć zimno i dyskomfort. I tu też producenci ubrań narciarskich przychodzą z pomocą. Proste sposoby, które odseparują śnieg od naszego ciała. Pas przeciwśnieżny zamontowany w środku kurtki to znakomity sposób, żeby uniknąć takich sytuacji. O ile w życiu codziennym raczej nie mamy kontaktu z podłożem, przynajmniej nie zbyt często, to na nartach jest to sytuacja typowa. Zwykły ściągacz nie zdałby egzaminu. To samo tyczy się regulowanych mankietów. Ważne jest, aby regulacja była swobodna i z zewnętrznej strony. Stok to nie miejsce na zmaganie się z niepraktycznymi rozwiązaniami. Wygodna jest też opcja z otworami na kciuki.

Kieszenie, kieszonki

Kieszenie to kolejny element, na który należy zwrócić uwagę, kupując kurtkę narciarską. Przy jej wyborze sprawdzaj ilość kieszeni i łatwy dostęp do nich, a także jakość zamków. Kieszeń wewnętrzna na telefon zapewni jego bezpieczne przechowywanie (jeśli lubisz słuchać muzyki, sprawdź czy kieszeń posiada wyjście na słuchawki), a kieszeń na rękawie na skipass znacznie ułatwia korzystanie z wyciągu narciarskiego. Przyda się też miejsce na gogle czy baton energetyczny. Uważamy, że kieszeni nigdy za wiele. Pod warunkiem, że są dobrze rozmieszczone i funkcjonalne. I że nie dotrze do nich wilgoć. Warto więc zwrócić uwagę na hydrofobowość zamków i szwy.

Kaptur

Jaka kurtka na narty będzie praktyczna? Zdecydowanie taka z kapturem. Kaptur powinien być odpinany (nie zawsze mamy potrzebę go używać) i mieścić się swobodnie na głowie, nawet jeżeli jesteśmy w kasku. Regulacja kaptura jest bardzo ważna, bo wpływa nie tylko na komfort zjazdu, ale i bezpieczeństwo na stoku. Kaptur nie ma prawa zsuwać się i ograniczać nam widoczności.

Inne elementy

Jeśli masz bardziej zasobny portfel, możesz przejrzeć ofertę kurtek z wbudowanymi systemami nawigacyjnymi. Na rynku istnieją modele, które są wyposażone np. w system Recco, który umożliwia łączność z ratownictwem lawinowym.

Z ciekawostek, przed pierwszym praniem kurtki, sprawdź kieszeń na gogle, być może producent ukrył tam dla Ciebie szmatkę do ich czyszczenia.;)

Elementy kurtki narciarskiej

Ile wydać na kurtkę narciarską?

Cena kurtki powinna być adekwatna do naszych możliwości. Szczególnie jeżeli chodzi o początkujących narciarzy. Najpierw skupmy się na rozwoju własnych umiejętności i odpowiedzi na pytanie jak dużo czasu poświęcimy na nową pasję. Jeżeli to będą sporadyczne wyjazdy, nie ma sensu wydawać na sprzęt i kurtkę majątku. Pamiętajmy, że kierowca autobusu miejskiego nie ma na sobie kostiumu kierowcy Formuły 1. Określmy więc potrzeby i dopasujmy do nich budżet. Wybór kurtek jest na tyle duży, że bez problemu znajdziemy coś dla siebie w każdych widełkach cenowych. Nową kurtkę o optymalnych dla amatora właściwościach powinniśmy dostać już za 300/400. Jeśli budżet jest ograniczony, warto zaopatrzyć się w używany sprzęt i odzież, który bez problemu znajdziesz na stronach OLX czy Vinted. Możesz również szukać okazji w lokalnych wypożyczalniach sprzętu czy lumpeksach. A jeżeli z amatora białego szaleństwa szybko przepoczwarzymy się w olimpijczyka, to ubiór zawsze możemy wymienić.

Więc jaką kurtkę narciarską wybrać? Odpowiedź jest prosta

Taką, która ma minimum membranę 5000, z dobrym wypełnieniem w odpowiednim rozmiarze, z kieszeniami i pasem śnieżnym i w naszym ulubionym kolorze. Myślę, że zwrócenie uwagi na tych kilka rzeczy przy wyborze kurtki narciarskiej zapewni nam odpowiedni poziom komfortu i radości podczas szusowania na nartach. Pamiętajmy też o bezpieczeństwie swoim i innych podczas cieszenia się tym pięknym sportem. Do zobaczenia na stokach.

 

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Bielizna termoaktywna Alpinus Tactical. Czy rzeczywiście ochroni Cię przed chłodem?
2.Ciekawe miejsca na narty – nasz TOP 5
3.Co zabrać ze sobą na zagraniczny wypad na narty?

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!