Jakie buty piłkarskie wybrać na lato?

Jakie buty piłkarskie wybrać na lato?

Letni okres i cieplejsza temperatura sprzyjają aktywności fizycznej. Większą frekwencję od razu widać także na piłkarskich boiskach – i tych bardziej profesjonalnych, i tych zupełnie amatorskich. To dobry moment na zrzucenie zbędnych, przybyłych przez zimę, kilogramów, ale także okazja do spotkania ze znajomymi i wspólnej zabawy poprzez sport. Jednak, aby chwile te naprawdę cieszyły, a przy okazji przebiegały komfortowo i bezpiecznie, warto zadbać o dobranie odpowiedniego obuwia. Polecamy najlepsze buty piłkarskie na lato 2017. 

Dopasuj buty piłkarskie do nawierzchni

W przeciwieństwie do okresu zimowego, przez resztę roku kopiemy głównie na otwartych boiskach. Mogą one posiadać różną nawierzchnię. Współcześnie piaszczyste klepiska odchodzą raczej do lamusa. Nie wspominając o boiskach betonowych, budowanych lawinowo jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych. Związany z turniejem Euro 2012 skok jakościowy oraz troska o bezpieczeństwo wpłynęły na powszechny dostęp do efektownych i komfortowych trawiastych placów, tzw. orlików.

Nie oznacza to wszakże, że w Polsce nie gra się na innych boiskach. Wybierając buty, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim kwestię gdzie będziemy je wykorzystywać. Zaawansowane technologie pozwalają nam na wyjątkowo duży komfort decyzji w tym zakresie.

Oznaczenia butów

Buty piłkarskie posiadają specjalne oznaczenia. Są to zazwyczaj dwuliterowe skróty, świadczące o przeznaczeniu do konkretnego typu nawierzchni. Najpopularniejsze letnie korki oznaczane są literami FG oraz AG. Należą do nich np. korki NIKE MAGISTA OPUS II FG z kolekcji Nike Time to Shine. Nadają się one doskonale do, odpowiednio, naturalnych płyt trawiastych oraz nawierzchni sztucznych.

Dobór niewłaściwego obuwia może bowiem mieć poważne skutki dla stawów czy mięśni nóg. Tym bardziej, że kopiąc amatorsko często nie odczuwamy obciążeń na bieżąco. Efekty mogą natomiast pojawić się nawet po wielu latach. Latem unikać powinniśmy zwłaszcza obuwia halowego oraz przeznaczonego do gry na nawierzchniach zmrożonych.

Zadbaj o komfort stóp

Unikanie urazowości to jedno, druga sprawa to natomiast najzwyklejszy komfort użytkowania. Składa się na niego wiele czynników. Nie warto poświęcać wygody dla modnego designu. Obecnie do wyboru mamy praktycznie każdy kolor korków. Tendencja do ekstrawagancji płynie zresztą od najlepszych – w jaskrawym obuwiu kopie Ronaldo, kopie też Neymar. Designerskie, a przy okazji również praktyczne buty piłkarskie na lato znajdziesz w linii adidas NEMEZIZ.

Pamiętajmy jednak, że to nie wzornictwo ma kluczowe znaczenie.

Buty piłkarskie są dostosowane do różnej szerokości stopy. W trakcie gry poddawana jest ona dużym obciążeniom. Stąd tak ważny jest właściwy wybór w tym zakresie. Decyzja o zakupie zbyt wąskiego lub za szerokiego obuwia znacząco obniży radość z gry. Takie buty będą także po prostu niebezpieczne.

Warto też zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane są buty piłkarskie na lato. Powinniśmy wówczas zadbać o właściwe oddychanie stopy. Stąd lepiej zdecydować się na korki ze skóry naturalnej. Buty takie nieco gorzej radzą sobie w warunkach zwiększonej wilgotności. W porze letniej jednak ryzyko takich okoliczności jest niewielkie.

Buty nie grają, ale mogą pomóc

Rzecz jasna, radość z gry daje nie tylko wygoda i bezpieczeństwo, ale też dobre wyniki. Poziom zaawansowania technologicznego sprawił, że obuwie faktycznie potrafi poprawić osiągane rezultaty. Dobrze dobrane buty potrafią wpłynąć na szybkość czy czucie piłki.

Wiele zależy od częstotliwości gry, a nawet od pozycji, jaką zajmujemy na boisku. Obrońcy bardziej cenią sobie obuwie przyczepne. Grający w ataku szukać powinni butów, dających dobre przyspieszenie. Warto przed zakupem porównać osiągi konkretnych modeli. Nie bez znaczenia jest także częstotliwość grania. Kopiący regularnie szczególną uwagę zwrócić muszą na jakość wybieranych butów. W przeciwnym razie może okazać się, że na jeden tylko sezon potrzebować będziemy kolejnej pary.

 

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Nike Phantom Venom – buty piłkarskie na celowniku napastników
2. Jak dobrać buty piłkarskie w 5 krokach?
3. https://blog.sportbazar.pl/porady/adidas-stellar-pack-dobierz-buty-stylu-gry

4 komentarze
 1. Karol

  na lato na pewno lekkie, te Marcuriale w promocji macie

  1 sierpnia 2017 at 09:21
  • SportBazar

   Lato już mija – jakie buty poleciłbyś za to na jesień? 🙂

   6 września 2017 at 15:11
 2. Sklep Obuwie-Lizuraj

  Kwestia butów piłkarskich to „zupełnie inna para kaloszy”, warto poczytać i dokładnie przemyśleć zakup. Dzięki za ten wpis – pozdrowienia.

  26 stycznia 2018 at 18:14
  • SportBazar

   Jakie marki i modele szczególnie polecasz? 🙂

   5 lutego 2018 at 09:09

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!