Jazda na wyczynowej hulajnodze. Najpopularniejsze tricki

„Hulajnoga dla dzieci? Spróbuj zrobić najprostszego tailwhipa, to pogadamy”. Na jednym z forów internetowych zawrzało po prześmiewczym wpisie. Faktycznie, hulajnoga częściej kojarzy się z najmłodszymi i beztroską zabawą. Coraz częściej jednak w miejskich skateparkach można zobaczyć szaleńców, którzy ryzykują zdrowie dla najbardziej efektownych tricków.

Jaki jest ich znak rozpoznawczy? Przede wszystkim profesjonalny sprzęt. Na hulajnodze innej niż wyczynowa, nie da się robić tego 🙂 :

Najpopularniejsze tricki na hulajnodze

Skating to dziedzina, która rozwija się w sposób nieograniczony. Jazda na rolkach, deskorolce czy hulajnodze wymaga sporych umiejętności, a co za tym idzie – długich, często codziennych treningów. Czasem dla urozmaicenia skaterzy „eksperymentują” wymyślając nowe, bardziej ryzykowne i spektakularne sztuczki. Ich popisy możemy podziwiać na krajowych i międzynarodowych zawodach.

Dziś tricków jest przynajmniej kilkadziesiąt. Które warto znać?

1. GRIND i MANUAL – podstawy, od których zaczyna każdy wyczynowiec. Grind polega na ślizganiu się po krawędziach murków, ramp, poręczy. Grindem uważanym za najprostszy jest feeble. Jak go zrobić? Zobaczycie tutaj, trick zaczyna się w 0:18 sek.

Manual to z kolei najprostsza zabawa – jazda na tylnym kółku. Specjaliści twierdzą, że najłatwiej zrobić go ściągając jedną nogę z decka i balansując nią.

Jest też nose manual, który polega na jeździe na przednim kółku.

2. Jeden z najpopularniejszych tricków to TAILWHIP. Uczą się go początkujący skaterzy. Polega na obróceniu decka o 360°

3. Jeden z ciekawszych tricków, który wymaga sporej skoczności i koordynacji ruchowej to FINGERWHIP. Jest podobny do tailwhipa. Polega na wykonaniu podskoku i uderzeniu decka tak, by przekręcił się wokół własnej osi. Wszystko powinno dziać się bardzo szybko, jeszcze w powietrzu.

Dość efektownie wygląda to tutaj (od 01:12):

4.FRONTFLIP to prawdziwa petarda wśród tricków. Salto w przód robi duże wrażenie, ale jest tak samo niebezpieczne. Niefortunny upadek może spowodować w najlepszym wypadku potłuczenia, w najgorszym – nawet złamania. Zobaczcie, co dzieje się od 01.46:

5. Kiedy znamy już tailwhipa, manuala i grinde’a – możemy łączyć te tricki w podczas jednego skoku. Takie COMBO jest bardzo popularne wśród skaterów i… youtuberów. To wyższy poziom wtajemniczenia, bo liczy się:

 • koordynacja ruchowa, skoczność i balans,
 • umiejętność zapanowania nad hulajnogą i hamowania w dowolnym momencie,
 • precyzja ruchu.

.

Gdzie jeździć  na hulajnodze?

Super tricki to jedno, ale miejsca, gdzie możemy szaleć godzinami to drugie. Na całym świecie powstają ogromne skateparki tematyczne, jak np. ten w Nowej Zelandii, utrzymany w konwencji znanego i lubianego… Pinballa:

Nabraliście ochoty na podróżowanie? Zobaczcie kolejne 25 skateparków, które wyczynowcy po prostu muszą odwiedzić. W Polsce jeden z największych skateparków powstał w Trójmieście. Gdynia może pochwalić się 1500 m2 przestrzeni dla rolkarzy, deskorolkarzy i amatorów jazdy na hulajnodze.

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Hulajnoga dla dorosłych. Dwa modele od Spokey
2. Jaką wybrać hulajnogę. Doradzamy
3. Zastanawiasz się, co kupić dziecku na Święta? Oto nasz bestseller — łyżworolki 2w1 od Mico

2 komentarze
 1. sklep puchary (Karina)

  Warto postarać sie o jakieś zawody na hulajnodze – puchary w takim sporcie spopularyzowałyby jazdę na hulajnodze 🙂

  16 kwietnia 2016 at 19:02
  • SportBazar
   SportBazar

   Takie zawody odbywają się w Warszawie 🙂 Można powalczyć o tytuł Mistrza Europy 🙂

   18 kwietnia 2016 at 08:44

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!