Tenis stołowy dla debiutanta – jaką rakietkę wybrać?

gra w tenisa stołowego

Ping pong to idealna dyscyplina sportowa dla wszystkich tych, którzy na co dzień odczuwają skutki braku aktywności fizycznej, jednak nie wystarcza im samozaparcia, by regularnie ćwiczyć na siłowni. Tenis stołowy to nie tylko doskonała forma ruchu, ale i świetna zabawa. Jak rozpocząć swoją przygodę z ping pongiem? Pierwszy krok to wybór właściwej rakietki.

Stoły do ping ponga zwykle towarzyszą nam na każdym kroku. Często stanowią podstawowe wyposażenie sal treningowych, hal sportowych, siłowni, a nawet szkół. Z tego powodu jest prawie pewne, że każdy z nas ma za sobą choć kilka amatorskich rozgrywek. Skoro jest to sport tak nieskomplikowany i łatwo dostępny, czy stoi coś na przeszkodzie, by zacząć go trenować? Tenis stołowy to świetny wybór zwłaszcza teraz, czyli jesienią. Nie potrzebujemy do niego słońca, wysokiej temperatury i optymalnej pogody. Wszystko co niezbędne, to stół, rakietka i piłeczka.

Niezbędne akcesoria do ping ponga

Na początku swojej przygody z tenisem nie powinniśmy zaprzątać sobie głowy wyborem stołu. Konieczny będzie natomiast zakup paletki. Sam wybór rakietki nie jest rzeczą prostą. Należy bowiem zdać sobie sprawę, że jej odpowiednie dopasowanie może zaważyć na stylu naszej gry i prezentowanych przez nas umiejętnościach. Na początku swej drogi nie musimy decydować się na sprzęt z najwyższej półki. Warto jednak pamiętać, że rakietka jest przedłużeniem naszej ręki i każdy gracz mimowolnie się do niej przyzwyczaja. Z tego powodu dobrze od razu zdecydować się na wysokiej jakości paletkę renomowanego producenta.

Ping pong - rakietki SportBazar

Jak wybrać rakietkę do tenisa stołowego?

Dla każdego amatora wybór może się wydawać prosty. W końcu wszystkie paletki wyglądają tak samo i różnią się co najwyżej kolorem. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jakość wykonania rakietki, a także użyte do jej produkcji materiały. W tym przypadku zwykle cena paletki jest tożsama z jej klasą. Najważniejsze są jednak parametry określające technikę i przeznaczenie. Najczęściej wyrażone są one w formie skali od 1 do 10 (w zależności od producenta także do 15, a nawet 100).

rakietka-do-pin-ponga-butterfly-timo-edition-bool-silver-no-85015-1

RAKIETKA DO PING PONGA BUTTERFLY TIMO BOLL SILVER

Najważniejsze parametry rakietki do ping ponga

Wybierając paletkę do tenisa stołowego warto kierować się trzema właściwościami, które w najlepszy sposób opisują możliwy styl gry. Wyróżniamy szybkość (speed), kontrolę (control) oraz rotację (spin).

  • Szybkość

Rozumiana jest jako siła, z jaką paletka przyspiesza piłeczkę po jej uderzeniu. Im jest większa, tym szybsza reakcja i ruch piłki. Szybkość sprzyja ofensywnemu stylowi gry. Parametr ten jest uzależniony od rodzaju gum, podkładu (znajdującego się pod gumą), a także grubości deski. Szybkość zazwyczaj koliduje z kontrolą.

  • Kontrola

Umożliwia manewrowanie piłeczką poprzez odpowiednie ustawienie rakietki. Wysoka kontrola jest możliwa tylko przy obniżonym parametrze szybkości. Sprawia bowiem, że piłka na moment zostaje zatrzymana na powierzchni rakietki, by następnie zostać pokierowana we właściwe miejsce. Wysokość tego parametru zależy od gum, deski oraz – co zostało już wspomniane – szybkości rakietki.

  • Rotacja

Jest to zdolność paletki do podkręcania piłeczki. Jest doskonałym uzupełnieniem zarówno stylu ofensywnego, jak i defensywnego. Wysoki parametr połączony choć z minimalnymi umiejętnościami umożliwi wykonywanie zagrań, które z pewnością będą stanowić duże utrudnienie dla każdego rywala. Poziom rotacji zależy przede wszystkim od rodzaju okładziny (gumy) i deski.

Dobrze dobrana rakietka pingpongowa to podstawa

Warto wiedzieć, że parametry to nie wszystko. Co prawda pomogą nam dopasować sprzęt do preferowanego stylu gry, jednak niekoniecznie sprawią, że będzie nam się łatwiej grało. W tej kwestii najbardziej istotna jest waga rakietki. Weźmy pod uwagę fakt, że zwykle podczas jednej partii będziemy wykonywać dziesiątki, jak nie setki odbić. Ciężar paletki ma więc wyjątkowe znaczenie. Z tego powodu wybierzmy taką, która wykonana jest z jak najlżejszego drewna. Skoro wybraliśmy już rakietkę, czas dobrać do niej piłeczki.

dinic-zestaw

ZESTAW DO PING PONGA DONIC PERSSON 500

Czy piłeczka do tenisa stołowego ma znaczenie?

Pewnie większość w tym momencie kręci przecząco głową. Wbrew pozorom w sklepach dostępne są różne piłeczki i nie wszystkie są dobre. Szukajmy tych wykonanych z dobrej jakości plastiku i posiadających szew po wewnętrznej stronie. Piłki zszyte od zewnątrz zwykle pękają przy każdym mocniejszym uderzeniu. Istotna jest także grubość plastiku. Te wykonane z grubszego tworzywa są idealne dla graczy preferujących atak (łatwiej je bowiem „ścinać”). Tenisiści defensywni będą mieli natomiast przewagę, grając piłeczkami wykonanymi z cieńszego plastiku.

Człowiek równy robotowi

Takie wyposażenie z pewnością ułatwi nam rozpoczęcie treningów. Dzięki właściwemu dopasowaniu sprawi także, że gra będzie umiarkowanie prosta i przyjemna, co zdecydowanie przyspieszy osiągane przez nas postępy. Dobrze pamiętać, że sport to nie tylko czynnik ludzki. Kluczowym elementem jest także właściwy sprzęt. Dzięki nowym technologiom, coraz bardziej odpowiada on naszym potrzebom. Na dowód postępujących zmian technologicznych – poniższy filmik, czyli pojedynek najszybszego robota na świecie z niegdyś najlepszym tenisistą stołowym.

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Rakietka do tenisa stołowego dla początkującego gracza. Top 5 do 100 zł
2. Co robić z dzieckiem zimą, czyli 5 pomysłów na to, jak oderwać dziecko od komputera
3. Torba sportowa na trening. Puma czy Adidas?

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!