Tradycja kontra nowoczesność – co wybierzesz? Adidas Kaiser 5 Team czy Nike Tiempo X Proximo?

Walka tradycji z nowoczesnością towarzyszy piłce niemal od zawsze. Jej frontami są styl gry drużyn, wygląd stadionów, koszulki piłkarskie. Nie inaczej jest więc z butami piłkarskimi. Które lepsze? Zwykłe czarne czy pstrokate? Wybraliśmy do testów najnowsze modele butów: Nike Tiempo X Proximo i Adidas Kaiser 5 Team.

Czarne buty piłkarskie dla artystów

W latach 50. szokujące były wyjścia bramkarza z własnego pola karnego. – Niekonwencjonalne, ale skuteczne – pisali angielscy dziennikarze, gdy zobaczyli takie interwencje legendarnego węgierskiego bramkarza Gyuli Grocsicsa.

Dziś ta walka przyspiesza, bo wraz z tempem globalizacji przybywa tych, którym redukowanie piłki nożnej do pieniędzy raczej się nie podoba. Dla nich futbol to emocje, prawdziwi (a nie z telewizora) piłkarze, autentyczność. To wszystko znajdują sięgając do przeszłości, gdy życie było prostsze, a piłka piękniejsza.

A piłkarze nosili czarne buty. Jednym z elementów tęsknoty za „prawdziwą piłką” jest to, że jeszcze nawet 20 lat temu niemal wszyscy piłkarze nosili właśnie taki kolor obuwia. Dopiero zaczęli pojawiać się ekstrawaganccy zawodnicy noszący białe albo czerwone korki. Nikt nie pomyślał, że podstawowym kolorem stanie się za jakiś czas seledynowy, pomarańczowy albo nawet turkusowy.

Dziś to piłkarze w czarnych butach uchodzą za ekstrawaganckich, najczęściej to futbolowi artyści jak choćby Paulo Dybala z Juventusu, a z polskich graczy – Mateusz Cetnarski z Cracovii. Czarne buty noszą jeszcze trenerzy i asystenci – nierzadko po to, by podkreślić swoje przywiązanie do tradycji.

Po drugiej stronie stoją praktycznie wszystkie najważniejsze gwiazdy futbolu. Noszą kolorowe buty, bo te najczęściej są po prostu nowocześniejsze – lżejsze, lepiej przygotowane do wymogów współczesnego futbolu, dostosowane do potrzeb każdego piłkarza.

Sprawdź w sklepie Sportbazar!

Nike Tiempo X – Proximo: buty Sergio Ramosa

Tak jest choćby z turfami Nike Tiempo X – Proximo. To model, który przez lata przeszedł tak wiele modyfikacji, że zmienił swoją grupę docelową. Zaczęło się od Ronaldinho, który był przecież magikiem futbolu, a dziś twarzą Nike Tiempo jest ktoś z zupełnie innej „branży”: Sergio Ramos, który gole zdobywa przede wszystkim głową, a nogami głównie przerywa akcje rywala.

Dlatego to but przede wszystkim bardzo mocny i precyzyjny. Mówiąc krótko – solidny i trwały. Podeszwa zapewnia doskonałą przyczepność, a cholewka z kangurzej skóry daje komfort przy każdym zagraniu: podaniach, strzałach, wybiciach czy wślizgach. Pamiętaj jednak, że wślizgi na sztucznej murawie, a na taką stworzone są buty Nike Tiempo X – Proximo mogą skończyć się jednak bolesnymi ranami.

Ciekawym dodatkiem do tych butów jest amortyzacja podeszwy Lunarlon, która pozwala na stabilizację i tłumienie wstrząsów. Biega się w nich po prostu bardzo lekko.

Franz Beckenbauer poleca Adidas Kaiser 5 Team

Jaka jest odpowiedź tradycjonalistów? Adidas Kaiser 5 Team to część wiecznej kolekcji koncernu z Niemiec – dla wielu to najpiękniejsze buty. Czarne, skórzane, z jedynym elementem ozdobnym w postaci trzech białych pasków z boku. Legendarne buty piłkarskie, w końcu nazywają się Kaiser, czyli jak słynny Franz Beckenbauer – jedyna osoba, która zdobyła mistrzostwo świata jako piłkarz i trener.

Sprawdź w sklepie Sportbazar!

Są cięższe niż Nike Tiempo, bo wykonane są z trochę innej skóry. Jest to jednak skóra całkiem miękka i dobrze dopasowuje się do stopy, zapewnia też dobre czucie piłki. Noga w czuje się jednocześnie swobodnie i bezpiecznie. To but dla tych, którzy cenią sobie stabilność i bezpieczeństwo.

Za jedno i drugie odpowiadają systemy w podeszwie. Wkładka z pianki EVA – podobnie jak w przypadku butów Nike zapewnia lekkość, wygodę i podparcie. Bieganie w tych butach to po prostu przyjemność. Adidas w podeszwie umieścił też autorski TRAXION, który odpowiada przede wszystkim za dobrą przyczepność nie tylko na sztucznej murawie, ale też na zmrożonej trawie czy na popularnych w Polsce dywanach.

Oba buty będą pasować tym, którzy cenią sobie przede wszystkim komfort, nie jest im obce pokonywanie kilometrów podczas nawet zwykłej gierki z przyjaciółmi i wiedzą, co to jest boiskowa praca.

 

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Jak wygląda piłka na EURO 2020? Recenzja piłki adidas UNIFORIA
2. Jak dobrać buty piłkarskie w 5 krokach?
3. Szewc z Krakowa, co piłkarzom buty naprawia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!