Bieganie dla początkujących? Duże błędy – mówi trener biegania [WYWIAD]

Bieganie dla początkujących, żeby było przyjemnością, wymaga dobrego sprzętu. – Trzeba dobrać buty pod wagę ciała i różne ugięcia stopy – mówi w rozmowie z blogiem Sportbazar Andrzej Lachowski, znany krakowski trener biegania LachoTeam.

Sportbazar: Nastał boom na bieganie, ludzie biegają już o każdej porze roku. Skąd tak duże zainteresowanie?

Andrzej Lachowski: – Widać to od kilku lat. Wiosna to taki okres, gdzie po zimie trzeba zrzucić zbędne kilogramy. Dlatego wielu ludzi decyduje się na najprostszą formę ruchu, czyli bieganie.

Świadomość ludzi na temat biegania chyba wciąż nie jest najlepsza. Niektórzy ćwiczą w bawełnianych koszulkach, co powoduje otarcia. Mają też nieodpowiednie obuwie.

– Wynika to z tego, że zazwyczaj pierwsza motywacja jest prosta – schudnąć. Tak naprawdę początkujący robią duże błędy.

Prowadzę grupę biegową – LachoTeam. Przychodzą tam ludzie, którzy zaczęli biegać lub robią to od niedawna i pytają: jak biegać, od czego zacząć, co robić, by wszystko było poukładane. Prowadziłem też pogadanki w różnych firmach na temat biegania. Ludzie mówią, że wychodzą na trening do sali fitness i tam wykonują ćwiczenia biegowe na dużych intensywnościach, by zrzucić zbędne kilogramy. To nie do końca prawda, bo intensywność powinna być niska.

Dlatego dobrze, że jest coraz więcej biegaczy doświadczonych, którzy wiedzą od czego zacząć i warto się do takich osób udać. Często ludzie myślą, że wystarczy krótkie przygotowanie, a za pół roku już chcą biegać w maratonie. To nie jest takie proste.

buty-do-biegania2

Jest pan nie tylko czynnym zawodnikiem, ale też trenerem. Zauważył pan, że więcej osób się zgłasza?

– Tak, bo niektórzy tracą już motywację. Schudli i poszukują nowego bodźca. Najlepszą jest udział w zawodach i poprawianie wyników. Po miesiącu, dwóch widzą progres. W naszej grupie co roku bijemy życiówki, choć wiadomo, że gdzieś jest granica. Poza tym tacy ludzie lepiej się czują, nie mają problemów z nadwagą lub ciśnieniem.

Zaczynał pan od piłki nożnej. Dlaczego przekwalifikował się pan na biegi i jak zachęcić kolejnych do pójścia pana drogą?

– Zdecydowałem się na bieganie, bo nie chciałem mieć związanych rąk. Gra w piłkę nożną nawet nieźle mi szła, ale były momenty, że nie wszystko zależało ode mnie. W drużynie nie każdy się przykłada, a w biegach jestem skazany tylko na siebie. To frajda, kiedy czasem można pobiec do lasu, odreagować stres na łonie natury. Biegacze to też bardzo fajni ludzie, gdzie każdy każdemu pomaga. To taka dyscyplina sportu, gdzie wszyscy są jedną wielką rodziną. Mam nadzieję, że tak zostanie, a wtedy zachęci to inne osoby do uprawiania biegania.

Jakie rady daje pan tym, którzy przychodzą na pierwszy trening?

– Początki są bardzo trudne. Szczególnie pierwsze dwa tygodnie. Organizm wtedy broni się przed wysiłkiem fizycznym. Trzeba się do tego przyzwyczaić, a ten czas przetrwać. Dlatego warto spotykać się w szerszym gronie, bo jeden mobilizuje drugiego. Nie wolno też uderzać do najmocniejszych grup. Trzeba mierzyć siły na zamiary i dobrać obciążenia do aktualnej formy.

Jak dobierać buty do biegania? Są biegi uliczne, biegi górskie i to chyba ma duże znaczenie.

– Chodzi głównie o bieżnik. Kluczowe jest jednak coś innego – osoba, która więcej waży, musi dobrać buty z większą amortyzacją. Parę lat temu biegano w butach minimalistycznych, a w związku z tym było bardzo dużo kontuzji związanych z mięśniem płaszczkowatym. Takie buty miały bardzo małą amortyzację, a ich giętkość była duża.

Dlatego ważne jest, by na początek dobrać buty do biegania pod wagę ciała i różne ugięcia stopy. Firmy wychodzą naprzeciw tym problemom i dostosowują obuwie do stopy. Warto zainwestować dobre pieniądze, a przy bieganiu trzy razy w tygodniu takie buty wystarczą na rok. Ta inwestycja się zwraca, bo nie ma problemów ze stawami i nie trzeba chodzić do fizjoterapeuty.

Sprawdź w sklepie Sportbazar.pl

Mówi się, że bieganie to najtańszy sport, bo w zasadzie wystarczą buty i można zacząć treningi. Niektórzy chcą jednak zainwestować, ale w co?

– Jeśli ktoś chce poważnie potraktować bieganie, musi sobie kupić sport tester. To podstawa. Można go kupić nawet do 100 zł. Sport tester mierzy czas, ale też częstotliwość skurczów serca. To jest bardzo ważne, bo na tej podstawie możemy dobierać obciążenia. To drugi wydatek, zaraz po butach. Bieganie jest najtańsze? Rzeczywiście, bo możemy nawet wyjść w trampkach, tyle że musimy biegać po miękkim terenie, choć tego nie polecam.

A jeśli chodzi o górne partie, to wystarczy koszulka oddychająca. W tej chwili jest wiele promocji, a firm jest coraz więcej. Te rzeczy nie są takie drogie, więc wejść do sklepu internetowego i zaznajomić się z ofertą. Koszulka do biegania to koszt niecałych 100 zł, a komfort biegania jest świetny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy doborze sprzętu?

– Na to, żeby nie było szwów. Technologia cały czas się rozwija. Dawniej były, jak pan wspomniał, koszulki bawełniane, które bardzo nasiąkały potem. W tej chwili tego nie ma. Ma być wygodnie, a jest coraz więcej obcisłych rzeczy, które mają odpowiednio działać na mięśnie. Głównie trzeba kierować się komfortem. Nie wolno się wstydzić, np. nałożyć getry na nogi. Faceci często się wstydzą, a jeżeli chodzi o sam ruch biegowy, jest to bardzo wygodne. Nie ociera i nie obciąża nóg, a krok biegowy, który ćwiczymy na treningach, jest zupełnie bez ograniczeń.

Zobacz w sklepie Sportbazar.pl

Pan i pana grupa biegacie w Krakowie, gdzie słynny stał się problem smogu. Używacie specjalnych masek antysmogowych?

– Mamy część grupy, która trenuje w tych maskach. Ja już biegam 15 lat, więc trochę się przyzwyczaiłem. Są dni, kiedy faktycznie czuć smog w powietrzu, a ludzie, którzy przyjeżdżają do Krakowa, bardzo na to narzekają. Nie mogą się przyzwyczaić. Jeśli ktoś trenuje zawodowo, to musi gdzieś biegać. Nie ma czasu na wyjazdy poza Kraków. Na dni, w których stężenie jest najwyższe, zalecam maski.

Sprawdź poprzednie teksty o bieganiu i butach do biegania na Sportbazar.pl.

Euforia biegacza – czym jest?

Bieganie dla początkujących: jak dobrać strój do joggingu?

Jak dbać o odzież do biegania?

buty-do-biegania-sportbazar

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Bieganie jest podstawą każdego sportu – Jan Ciepiela o sukcesach polskich lekkoatletów i treningach biegowych
2. Bieganie w upale. Jak radzić sobie z wysoką temperaturą?
3. Ćwiczenie spalające najwięcej kalorii to…?

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!