Trening w domu w dobie koronawirusa. Zostań w domu i ćwicz! Podpowiadamy, jak zacząć domowe treningi.

Aktualna sytuacja wymusza na nas pozostanie w domu #zostanwdomu, jednak nie uniemożliwia nam to trenowania.  Dbając o kondycję fizyczną, automatycznie zadbamy o kondycję psychiczną. Po treningu poziom endorfin wzrasta, a wraz z nim nasz humor ulega poprawie. Chyba każdy doświadczył nagłego przypływu szczęścia po treningu. A w czasie pandemii i przymusowej kwarantanny pozytywne nastawienie i dobry humor są na wagę złota.  Na ten trudny dla nas wszystkich czas postanowiliśmy przygotować serię artykułów z pomysłami na trening w domu w dobie koronawirusa. Zostań w domu i ćwicz. Z naszymi pomysłami, aktywność w domu nie musi być nudna.

Groźny wirus, który panuje na świecie, nie zabiera nam możliwości ćwiczenia i dbania o własne ciało. Ze wszystkich stron krzyczy do nas hasło ZOSTAŃ W DOMU, zastosujmy się do niego i wykorzystajmy ten czas nie tylko na obowiązki domowe, ale i zróbmy coś dla siebie. Ćwicząc w domu mamy ten komfort, że nie ogranicza nas czas (którego mamy teraz pod dostatkiem), rozpoczynasz trening, kiedy tylko chcesz – rano, zanim inni domownicy wstaną, w przerwie podczas home office, czy późnym wieczorem, gdy położysz dzieci spać. Krępowało Cię ćwiczenie przy obcych? Problem rozwiązał się sam, przebierasz się w wygodny strój, znajdujesz trochę wolnej przestrzeni, zabierasz wodę, włączasz ulubioną muzykę i działasz! Być może takie domowe ćwiczenia dla każdego, będą wstępem do poważniejszej przygody z treningami kalisteniki, crossfitu, jogi czy po prostu treningów na siłowni.

 

Aktywność w domu – jak się przygotować

Niestety trening w domu ma jedną sporą wadę: trudno się do niego zmotywować. Nie kupujemy karnetu do klubu, więc nie żal nam wyrzucenia pieniędzy w błoto. Momentalnie znajduje się ogrom rzeczy do zrobienia- brudne okna, przygotowanie obiadu, nowy odcinek ulubionego serialu ( ej, ej aktywność w domu możesz uprawiać, oglądając netfilxa :P).

Niezbędne akcesoria:

Planująć domowe treningi, warto zaopatrzyć się w tanie i uniwersalne sprzęty ułatwiające aktywność w domu i pozwalające w dużej mierze poszerzyć możliwości treningowe. Porządny dres przyda się, nie tylko do ćwiczeń w domu. Po okresie kwarantanny nałożymy go podczas joggingu w parku, czy wyjścia na siłownię. Takie sprzęty jak mata do ćwiczeń, skakanka, piłka gimnastyczna, gumy treningowe pozwolą wykonywać zdecydowanie więcej ćwiczeń i urozmaicą domowy trening.

SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

Wszystkie artykuły urozmaicające i pomagające wykonywać domowe ćwiczenia dla każdego można kupić w sklepie sportbazar.pl Cała ekipa sklepu, mimo aktualnej sytuacji, stara się jak może, pracując w pocie czoła, by wasze paczki dotarły do Was jak najszybciej. Zanim zdążysz rozpisać plan treningowy, zamówione artykuły będą już u Was i będziecie mogli zacząć domowe treningi. Sportbazar.pl w swojej ofercie posiada również opcję dostawy do paczkomatów (jeśli obawiasz się o bezpośredni kontakt z kurierem) Ze sklepem sportbazar.pl zadbasz o formę, nawet w trudnym okresie pandemii!

SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

Określ cel:

Motywując się do ćwiczeń, wyobrażajcie sobie efekty, jakie chcecie osiągnąć. Zawsze chcieliście poprawić wygląd swojego ciała, wymodelować sylwetkę, rozbudować mięśnie czy może doskwiera Wam ból pleców, nad tym i wieloma innymi rzeczami możecie pracować w domowym zaciszu. Określcie stałą porę treningu i starajcie się rygorystycznie tego trzymać. Wybija określona godzina, np. 19:00 czy 20:00, zaczynamy ćwiczyć. Bez wymówek, mieliście cały dzień, aby wygospodarować sobie ten czas. Dopasujcie tę porę do swojego rytmu dnia. Jeśli czujecie, że wieczorami macie jeszcze zapas energii, zaplanujcie aktywność w domu na wieczór. Jeśli natomiast jesteście typami rannych ptaszków i tryskacie energią od świtu, wykorzystajcie to na macie.

Precyzyjne sformułowanie realnego celu jest najważniejsze. Bez sensu zakładać, że w 2 tygodnie zrzucimy 10kg, lepiej postawić sobie za cel zwiększenie kondycji i zgubienie 2-3 kilogramów bez katorżniczej diety i morderczych ćwiczeń. Zmierzcie swoje wymiary: obwód talii, pasa, bioder, uda, łydki oraz ramienia i klatki piersiowej. Po tygodniu ćwiczeń powtórzcie pomiary. Znikające centymetry zmotywują was do dalszej pracy, a domowe ćwiczenia dla każdego będziecie wykonywać z przyjemnością i uśmiechem.

Zostań w domu i ćwicz – trening adaptacyjny

Przysłowiowe „zacznę od poniedziałku” miażdżymy i zaczynamy właśnie dziś. Początkowo aktywność w domu może być trudna. Jeśli nigdy nie ćwiczyliśmy, mogą pojawić się zniechęcające zakwasy i bóle mięśni. Aby temu zapobiec, musimy przygotować swoje ciało do regularnych treningów. Nie katujmy się od razu treningami 6 razy w tygodniu, na początku wystarczy trening, co drugi, bądź trzeci dzień. Początkowe treningi powinny mieć na celu pobudzenie całego ciała do pracy, a domowe ćwiczenia dla każdego pozwolą przyzwyczaić organizm do regularnej aktywności.

Jak zacząć domowe treningi – rozgrzewka to podstawa

Rozgrzewka, niezależnie od tego, czy głównym treningiem będzie trening cardio, siłowy czy joga, powinna być intensywnym wprowadzeniem do docelowych ćwiczeń i składać się z dwóch części.

Część ogólna rozgrzewki powinna skupiać się na pobudzeniu układu krążeniowo-oddechowego do pracy. Główny cel to przyspieszenie tętna, do tego najlepsze będą domowe ćwiczenia dla każdego, które angażują cały organizm, np. bieg w miejscu, skipy, pajacyki.

Część docelowa rozgrzewki to część, w której należy skupić się na przygotowaniu aparatu ruchu do wykonywania pracy, rozciągania się, skurczu itp. W tej części rozgrzewki wykonujemy ćwiczenia z elementami rozciągania statycznego i dynamicznego oraz techniki mobilizacji mięśni np. rolowanie.

Przykładowa rozgrzewka przygotowująca organizm na aktywność w domu:

Część ogólna:

-bieg w miejscu

-pajacyki z wymachem rąk na boki i przed siebie

-skip A

-skip C

Ćwiczenia możemy wykonywać kolejno po kilka, kilkanaście powtórzeń (w zależności od naszej kondycji)

Część docelowa rozgrzewki:

-krążenie ramion w przód i w tył

-krążenie głowy

-krążenie bioder

-skręty tułowia stojąc

-wymachy nogi w przód i w tył

Ćwiczenia możemy wykonywać kolejno po kilka, kilkanaście powtórzeń (w zależności od naszej kondycji)

Rozgrzewka powinna trwać do 20 minut, dzięki niej zminimalizujemy ryzyko wystąpienia kontuzji i przygotujemy ciało do dalszych ćwiczeń.

Głowa do góry – Zostań w domu i ćwicz

Jesteśmy gotowi do ćwiczenia, mamy plan, cele i chęci. W tym trudnym dla nas wszystkim czasie, w dobie panowania koronawirusa starajmy się dbać o nasze zdrowie, pamiętajmy o higienie, nawet po domowych ćwiczeniach. Będąc mimowolnie zmuszeni do spędzania czasu w domu, korzystajmy z tego. ZOSTAŃ W DOMU i ćwicz. Pamiętajmy, że zbliżają się cieplejsze dni, forma sama się nie zrobi, a siedzenie w domu sprzyja podjadaniu i leniuchowaniu. My przychodzimy Wam z pomocą. Systematycznie będziemy publikować artykuły przedstawiające pomysły na domowe ćwiczenia dla każdego i nie pozwolimy wam się nudzić.

 

Przeczytaj także:

Najlepsze i najtańsze przyrządy do ćwiczenia mięśni brzucha.

Najlepsza koszulka na trening. Jaką koszulkę na siłownię wybrać?

Trening cardio – 7 ćwiczeń, które pomogą Ci wrócić do formy po wakacjach

2 komentarze
  1. Niestety obecnie siłownie są pozamykane, więc nie ma możliwości wybrania się na trening. Zgadzam się z tym, że nawet w domu można poćwiczyć, wystarczą chęci i drobny sprzęt, jak na przykład hantle czy gumy oporowe.

    27 października 2020 at 09:47
  2. W czasie pandemii można na przykład ćwiczyć jogę w domu. Dzięki temu świetnie spędzisz czas, dostarczysz sobie endorfin, dobrego samopoczucia. Intensywność i długość ćwiczeń (wykonywania asan) dostosujesz do swoich możliwości. Jest to dobry czas na naukę jogi w zaciszu własnego domu. Po zakończeniu pandemii można kontynuować ćwiczenia w domu lub korzystać z zajęć w klubie jogi.

    14 maja 2021 at 11:10

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!