Kije trekkingowe GABEL DISCOVERY XT FL – wytrzymałe i wygodne

Wiosna w pełni, a co za tym idzie – rozpoczął się sezon górskich wędrówek i intensywnego spacerowania na łonie natury. Kije trekkingowe powstały z myślą o amatorach takich aktywności. Dziś prezentujemy test ciekawego modelu – GABEL DISCOVERY XT FL.

Po co stosować kije trekkingowe?

Używanie kijów trekkingowych to nie tylko kwestia wygody, ale też twojego zdrowia. Lekarze zalecają używanie ich przy dłuższych wędrówkach. Odciążają kręgosłup, kolana i stawy biodrowe. To niezwykle ważne zwłaszcza w sytuacjach, kiedy masz ze sobą duży plecak.

Wspieranie się na kijach sprawia, że mniej się męczysz i możesz pokonywać dłuższe dystanse. Dzięki nim twój marsz jest dużo bezpieczniejszy – łatwiej pokonasz strome zbocza, skaliste podejścia czy mokre kamienie.

Kije trekkingowe – technika jest najważniejsza

Kiedy chcesz używać kijów trekkingowych, musisz dowiedzieć się, jak to robić właściwie. Kije powinny mieć wysokość sięgającą kilku centymetrów powyżej łokcia. Podczas marszu trzymaj je w pozycji pionowej względem podłoża. Oprócz trzymania rękojeści, opieraj ręce o paski – to dodatkowo odciąży nadgarstki.

Istnieje prosta zasada regulowania długości kijów w trasie – w drodze w górę używaj krótszych kijków, na których trochę się podciągniesz, a kiedy schodzisz, wydłuż je, żeby stanowiły dla Ciebie jak najlepsze podparcie.

Najlepiej stosuj naprzemienną technikę marszu z kijami, czyli wysuwaj prawy kij, kiedy robisz krok lewą nogą. Wyjątek stanowią bardzo strome podejścia, kiedy możesz oba kije wysuwać do przodu jednocześnie.

Co wyróżnia kijki do chodzenia po górach GABEL DISCOVERY XT FL?

Kije trekkingowe GABEL DISCOVERY XT FL to bardzo lekkie aluminiowe kije – jeden waży zaledwie 270 gramów. Posiadają systemy regulacji długości Fast Lock i Lite Locking System i mogą mieć wymiary od 66 cm do 1,44 m.

Każdy z łatwością dopasuje do siebie idealny ich rozmiar bez niczyjej pomocy. Dzięki temu świetnie nadają się do użytku nie tylko dla mężczyzn, ale też dla kobiet i starszych dzieci. Kije trekkingowe mają zewnętrzną blokadę wysokości, więc bez problemu można je regulować na zewnątrz przy temperaturach ujemnych – na pewno się nie zatną, ani samoistnie się nie złożą.

Rękojeść dobrze leży w dłoni, ręka się po niej nie ślizga. Na skórze nie tworzą się otarcia nawet przy długotrwałym marszu. W zestawie znajdziemy dwa rodzaje talerzyków – małe na lato i większe na zimę. Są zapakowane w osobny pokrowiec, co jest dodatkowym plusem. Kije GABEL DISCOVERY XT FL mogą być używane z powodzeniem jako kije narciarskie.

Design tego modelu kijów jest bardzo przyjemny dla oka. Mają zgrabna formę i dobrze zestawione ze sobą, wyróżniające je kolory.

Jak sprawdziły się kije w teście terenowym?

Postanowiliśmy je przetestować w terenie podczas pierwszego wiosennego wyjazdu w Bieszczady.

Zaczęłam od dopasowania ich wysokości. Udało mi się to zrobić wyjątkowo szybko, chociaż zwykle mam z tym problem. Dla średniego wzrostu kobiety, takiej jak ja, ich wysokość po regulacji jest idealna.

Marsz z kijami był bardzo wygodny. Paski są miękkie i nie otarły mi nadgarstków. Nawet kiedy miałam już trochę spocone dłonie, nie wypadały mi z nich rękojeści. Nie miałam po marszu żadnych zaczerwienień ani bąbli.

Kije były bardzo stabilne i wygodne w użyciu, a do tego naprawdę mocne. Zdecydowanie odciążyły przede wszystkim moje kolana i kręgosłup.

Grot bardzo dobrze się sprawował zarówno na drodze gruntowej, jak i na kamienistym podejściu – nie przemieszczał się i nie ślizgał na kamieniach.

Kije GABEL DISCOVERY XT FL są zdecydowanie godne polecenia. Jeśli dysponujesz większym budżetem, który możesz przeznaczyć na sprzęt, warto w nie zainwestować. Są bardzo porządnie wykonane, wiec na pewno przetrwają wiele wędrówek.

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Co zabrać pod namiot? Wybierz akcesoria kempingowe
2. >Podstawy nordic walkingu: technika i dobór sprzętu
3. Biwakowanie na dziko. Jak się do niego przygotować?

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!