Nauka pływania – od czego zacząć, gdy boisz się wody?

Nauka pływania - od czego zacząć gdy boisz się wody

Pływanie to umiejętność, która daje nie tylko przyjemność, ale jest także bardzo praktyczna. Nie umiesz i nie bardzo wiesz, jak zacząć? Podpowiadamy. Nauka pływania, zwłaszcza jeśli się boisz, może na początku nastręczać problemów. Najpierw oswój się z wodą i klasyczną żabką. Inne style pływania to kolejny stopień wtajemniczenia.

Gdzie uczyć się pływać?

Wbrew pozorom, o wiele łatwiej będzie Ci przyzwyczaić się do wody słonej. Naturalna morska woda ma lepszą „pływalność”, niż ta w sztucznych zbiornikach. Otwarty akwen to jednak też większe ryzyko. Takie okoliczności mogą też tworzyć większą barierę psychologiczną.

Niezależnie od miejsca pobierania nauki, sugerujemy zawsze korzystać z wsparcia osoby doświadczonej lub trenera – w ten sposób proces przebiegnie znacznie efektywniej niż przy samodzielnych ćwiczeniach. Będzie też nad Tobą czuwał ktoś, kto zawsze pomoże, gdy pojawi się taka potrzeba.

Sprawdź w sklepie Sportbazar

Nauka pływania – małymi kroczkami do celu

Umiejętność pływania zdobywa się małymi krokami. Na początek oswój się ze swoim ciałem w wodzie – to w końcu zupełnie inne warunki, niż na lądzie. Potem naucz się oddychać w takich okolicznościach, w ten sposób naturalnie wytrenujesz umiejętność utrzymywania ciała na powierzchni wody.

Zapominanie o oddychaniu czy zaburzenie jego rytmu (wywołane często strachem) to podstawowy błąd wśród nowicjuszy i może on kosztować nawet podtopienie.

Na szerokie wody – z deską lub makaronem

Unikaj nerwowych ruchów i nie bój się zanurzać – zaplanuj każdy ruch, dzięki czemu zawsze będziesz mógł spokojnie wydostać się na powierzchnię. Jeśli ćwiczysz na otwartych wodach, zawsze pamiętaj o uprzednim sprawdzeniu głębokości wody i rodzaju gruntu. Poczuj się pewnie, a dalsza nauka pływania będzie już tylko przyjemnością – tym bardziej, że zanurzone ciało waży mniej 😉

Nie wstydź się korzystania z „pomocy naukowych”. Makaron lub deska do pływania to bardzo użyteczne akcesoria, których po jakimś czasie będziesz mógł się pozbyć. Czepek i okulary, szczególnie na początku, też będą przydatne. Wybierz takie, które mają szeroką i dość miękką uszczelkę. Dzięki temu unikniesz wlewania się wody do oczu – a to może rozpraszać.

Skorzystaj w sklepie Sportbazar

Style pływania – nie musisz być ekspertem w każdym

Większość początkujących adeptów uczy się, jak pływać żabką. To stosunkowo najłatwiejszy do opanowania styl, wymagający jednak także poprawnej techniki. Możesz bazować na nim, ćwicząc kolejne techniki – ucząc się, jak pływać kraulem czy motylkiem.

Zobacz w sklepie Sportbazar

Pływaj tak, aby sprawiało Ci to radość. Kiedy już opanujesz żabkę, inne style pływania staną się jak pestka. Jeśli odpowiada Ci jeden styl, skup się na nim i szlifuj nowe umiejętności. Sama nauka nie będzie trwała długo, jeśli odpowiednio się do niej przyłożysz. A potem? Potem już tylko czysta frajda i relaks – wakacje nad wodą dają naprawdę dużo możliwości.

2 komentarze
 1. Napiszcie jak samodzielnie nauczyć się pływać kraulem:)

  22 lipca 2018 at 16:02
  • SportBazar
   SportBazar

   Dziękujemy za cenne spostrzeżenie. Być, może w przyszłości na naszym blogu znajdzie się wpis na temat pływania kraulem. Pozdrawiamy

   23 lipca 2018 at 15:18

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!