Jak ułatwić sobie życie? 15 sprawdzonych patentów na biwak

Planujesz biwak, chcesz się dobrze bawić, napawać się pięknem natury i doświadczać przygód, a jednocześnie ułatwić sobie jakoś kempingowe życie? Sprawdź nasze patenty na biwak i ciesz się wakacjami. Wykorzystaj proste triki i przedmioty, które masz w zasięgu ręki, a pole namiotowe przestanie być polem bitwy o przetrwanie.

 

Patenty na biwak w kamperze i pod namiotem

1. Sypialnia w samochodzie

Jesteś na biwaku większą grupą i brakuje wam miejsc do spania? A może namiot jest ustawiony w zbyt słonecznym miejscu, a Ty chcesz odpocząć chwilę w cieniu? Warto znać hacki campingowe ułatwiające organizację miejsca do spania. Zrób sypialnię z samochodu – ułóż materac na tylnej kanapie i/lub w bagażniku i ciesz się komfortem. Ta metoda sprawdzi się przede wszystkim w samochodach typu hatchback i kombi.

fot. Aliexpress | CarSunAUTO Store                               fot. frugalo.pl                                                  fot.urbantrend.pl

 

2. Drugie życie pięciolitrowej butelki po wodzie

Nie wyrzucaj pięciolitrowych butelek po wodzie – mają wiele zastosowań. Praktyczne sztuczki na biwak z wykorzystaniem butelek będą niezastąpione w każdych warunkach.

Z butelki możesz zrobić przenośny kran lub prysznic – wystarczy tylko zrobić dziurki w zakrętce (lub zrobić niewielki otwór u podstawy napełnionej butelki i wypełnić go rurką), napełnić butelkę wodą i powiesić na pniu drzewa, mocując np. paskiem od spodni. Podobne zastosowanie może mieć zresztą również konewka zawieszona na drzewie z przymocowanym sznurkiem, który pozwoli na dozowanie wody.

Z butelki możesz też zrobić osłonę na papier toaletowy – wystarczy odciąć butelkę w połowie, przebić boczne ścianki patyczkiem do szaszłyków i zawiesić na nim papier – butelka ochroni go przed zawilgoceniem.

Butelkę możesz też wykorzystać jako biwakową lampkę. Wystarczy tylko odciąć spód i włożyć do środka latarkę.

 

3. Niezastąpione worki na śmieci

Patenty pod namiot z workami na śmieci są tak proste i jednocześnie tak pomocne, że nie sposób ich w takim zestawieniu pominąć. Zwykle worki na śmieci mogą mieć wiele zastosowań. Zabierz ze sobą przynajmniej 2 opakowania – jedne mniejsze, a drugie o pojemności minimum 120 litrów. Mniejsze worki wykorzystasz do sprzątania po biwaku, pakowania ubrań i innych przedmiotów oraz do zrobienia improwizowanej poduszki – wystarczy wypełnić worek ubraniami i… lepsze to, niż nic. 🙂

Duże worki mogą ochronić Twój namiot przed ulewą lub posłużyć jako przenośne kocyki chroniące przed mrówkami i piaskiem czy dodatkowa izolacja przeciwwilgociowa pod namiotem. Możesz też wykorzystać inne praktyczne triki na biwak z użyciem worków – wykorzystać je jako markizę, zabezpieczyć nimi swoje rzeczy przed kurzem czy włożyć na buty i zrobić prowizoryczne kalosze.

 

4. 10-litrowe wiaderko w wielu odsłonach

Jeśli jedziesz na biwak samochodem, weź ze sobą 10-litrowe wiaderko i uwierz, że podziękujesz za tą radę. Wiaderko może służyć jako:

          • jednoosobowy stolik;

          • krzesełko;

          • miska do prania i mycia;

          • pojemnik na wodę;

          • box na warzywa i owoce;

          • pojemnik do przechowywania drobnych przedmiotów;

          • kosz na śmieci lub na pranie;

          • toaleta.

Znasz jeszcze inne praktyczne triki na biwak z wykorzystaniem wiaderka? Jeśli tak, podziel się nimi w komentarzu.

 

5. Worki kompresyjne czynią cuda

Nie możesz się spakować do plecaka? Rzeczy jest zbyt dużo i po prostu się nie mieszczą? Zainwestuj w worki próżniowe. Worki idealnie sprawdzają się do pakowania ubrań i innych tekstyliów, gdyż usuwają powietrze i zmniejszają objętość bagażu. W worki kompresyjne warto też spakować śpiwór, namiot, ubrania i bieliznę. Próżniowo warto również pakować żywność na biwak.

 

 

 

Higieniczne i zdrowotne patenty biwakowe

6. Przenośna kabina prysznicowa

Patenty biwakowe na utrzymanie higieny to podstawa dla każdego, kto wyjeżdża pod namiot. W zorganizowaniu plenerowej łazienki może Ci pomóc zwyczajna zasłona prysznicowa z kółeczkami, które możesz zaczepić za gałąź drzewa albo za hula-hop. Taki prysznic możesz szybko przenieść w inne miejsce i stworzyć sobie trochę prywatności.

 

7. Opaska na oczy ułatwiająca sen

Jeżeli w spaniu przeszkadzają Ci światła lub księżyc w pełni, możesz zrobić sobie amatorską opaskę na oczy z maseczki, apaszki czy dowolnego kawałka materiału, np. ze zniszczonego T-shirtu. Wystarczy gumka recepturka lub kawałek sznureczka, a w ostateczności nawet sznurówka. Wykorzystaj to, co masz pod ręką.

 

 

8. Babka lancetowata na otarcia stóp

Nowe buty otarły Twoje stopy, a może wielogodzinna wędrówka sprawiła, że stopy są zmęczone i spuchnięte? Rozejrzyj się wokoło i sprawdź, czy nie rośnie gdzieś babka lancetowata. Liście babki są od wieków stosowane w naturalnej medycynie, między innymi jako skuteczny sposób na otarcia skóry i środek redukujący obrzęki. Zielem babki lancetowatej możesz też przetrzeć miejsca po ukąszeniach owadów.

 

9. Dzikie zioła odstraszające komary

Palisz ognisko i dokuczają Ci komary? Wrzuć do ognia garść liści dzikiej mięty. Zapach spalanej mięty skutecznie odstraszy komary. W ostateczności możesz wrzucić do ognia nawet saszetki miętowej herbatki, ale tylko tej pakowanej w biodegradowalne woreczki. Komary odstraszy też wrotycz pospolity.

Patenty pod namiot w trudnych warunkach

 

10. Ekologiczna pułapka na owady

Nad Twoimi zapasami latają muszki owocówki? Możesz się ich pozbyć w prosty sposób. Potrzebny będzie słoik, woda, ocet jabłkowy i płyn do mycia naczyń. Nalej do słoika wodę i ocet w proporcjach 1:1, a następnie dodaj trochę płynu i postaw słoik obok jedzenia. Owady utopią się w roztworze.

 

11. Proste chłodzenie namiotu

Wysokie temperatury nie pozwalają normalnie funkcjonować? Męczy Cię upał i suche powietrze? Przede wszystkim sprawdź, czy namiot jest dobrze ustawiony i jeśli trzeba, zmień jego ustawienie tak, aby wejście znajdowało się od nawietrznej strony. W upał możesz też skrapiać namiot wodą, co pozwoli nieco schłodzić jego wnętrze, a dodatkowo sprawi, że powietrze lekko się nawilży. Ta metoda ułatwia zasypianie nawet w największe upały.

 

12. Kempingowy termofor

Chłodne wieczory w namiocie niszczą radość z biwakowania? Marzną Ci stopy, ale nie masz termoforu? Wykorzystaj butelkę z wodą. W dzień nagrzej jej zawartość na słońcu lub po prostu wypełnij butelkę gorącą wodą i umieść w śpiworze. Ten prosty sposób pozwoli Ci szybko ogrzać stopy i zwiększyć tym komfort termiczny całego ciała.

 

13. Kuchenka, którą ogrzejesz namiot

W sprzedaży są specjalne przenośne piecyki gazowe z funkcją gotowania. Taki sprzęt zastąpi grzejnik w zimne dni i kuchenkę w każdej sytuacji, w jakiej zechcesz coś podgrzać czy szybko usmażyć. Jeden kartusz z gazem o pojemności 400 ml wystarcza na ok. 3 godziny i mimo że piecyk kosztuje 150-200 zł, to dla częściej biwakujących może się okazać niezastąpiony. Urządzenie jest lekkie – waży zaledwie 2 kg i ma niecałe 30 cm długości oraz szerokości, więc zmieści się w każdym bagażu.

 

Hacki campingowe dla survivalowców

14. Ekspresowa podpałka do ogniska i grilla

Pech chciał, że nie masz przy sobie podpałki, a pogoda jest idealna na grilla? Niestety lekko wilgotny brykiet nie chce się zapalić i brakuje Ci już pomysłów? Wykorzystaj najzwyklejszy wacik kosmetyczny i potrzyj go świeczką lub podgrzewaczem zapachowym. Wacik szybko zajmie się ogniem i ułatwi rozpalenie grilla. Podobnie możesz postąpić podczas rozpalania ogniska.

Alternatywą w przypadku braku świeczki jest wino, ale nie chodzi o to, żeby wlewać je do ognia. Po prostu nasącz w winie kauczukowy korek i podpal go – korek szybko buchnie ogniem i ułatwi rozpalenie brykietu.

 

15. Lodówka w ziemi lub w strumyku

Trudnością na biwaku może być przechowywanie jedzenia, ale i na to jest rada. Lodówkę możesz zrobić w ziemi lub w pobliskim zbiorniku wodnym. Do tego celu przyda się wspomniane wyżej wiaderko, słoik, niewielka beczka, a nawet foliowy worek – po prostu coś, co uniemożliwi zawilgocenie żywności. Wykop dziurę w ziemi, włóż jedzenie do wiadra/beczki i przysyp ziemią lub nakryj czymś, co zapobiegnie nagrzewaniu, np. matą lub nawet świerkowymi gałązkami.

Jeżeli w pobliżu jest strumyk lub jezioro, owiąż beczkę/słoik linką albo sznurkiem, przymocuj go do drzewa, kamienia bądź innego stabilnego elementu i wpuść swoją „biwakową lodówkę” do wody. Im głębiej zanurzysz pojemnik, tym jego zawartość bardziej się schłodzi. Zanim to jednak zrobisz, upewnij się, że Twoja „lodówka” jest szczelna.

Gotowi na wakacje życia? Pod namiotami nie trzeba wiele – wystarczy dobry humor, zgrana ekipa i praktyczne sztuczki na biwak. Wykorzystajcie nasze pomysły i cieszcie się każdym dniem wyjazdu.

 

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Gdzie pod namiot w Polsce? 5 najciekawszych miejsc z polami namiotowymi
2. Dobre miejsce pod namiot. Jak wybrać?
3. Namiot rodzinny z dużym przedsionkiem – poradnik zakupowy i przegląd namiotów marki High Peak
4. 6 elementów, na które warto zwrócić uwagę, kupując materac dmuchany
5. Spływ kajakowy – co zabrać? Jak się przygotować?
6. 6 pomysłów na zabawę z dzieckiem podczas weekendu na łonie natury

 

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!