Czepek pływacki – jak wybrać najlepszy?

Jak zachować formę jesienią? Doskonałym sposobem jest trening pływacki. Jego niezbędnym elementem jest wybór odpowiedniego czepka. Który jest najlepszy? Czepek materiałowy, silikonowy, a może z lateksu? Sprawdźmy to!

Właściwie dobrany ekwipunek to podstawa każdego treningu. Nie inaczej jest w przypadku pływania. W tym przypadku z pewnością przyda się odpowiedni strój kąpielowy, okulary i czepek. Tym razem przyjrzymy się temu ostatniemu. Jaki czepek na basen jest najlepszy?

Dlaczego nie warto rezygnować z czepka pływackiego?

Nie wszystkie pływalnie charakteryzują się bezwzględnym nakazem noszenia czepków. Mimo to po prostu warto go mieć, chociażby dla własnego dobra. Wbrew pozorom czepek nie służy jedynie jako ochrona przed wodą czy chlorem. Dobrze dobrany czepek pływacki, nie tylko zapobiega zanieczyszczeniu wody, ale także spełnia szereg innych zadań.

Czepek pływacki – basenowy must have

Te z pływalni, które wymagają od użytkowników czepków kąpielowych, zwykle mają znacznie mniejsze problemy z utrzymaniem higieny wody. Kwestia ta nie powinna oczywiście zaprzątać głowy jedynie właścicieli obiektów, ale także wszystkich ich użytkowników. Włosy często przedostają się bowiem do mechanizmów filtrujących wodę i zapychają je, doprowadzając do pogorszenia jakości wody. To jednak nie wszystko. Jakie są inne zalety czepków kąpielowych?

 • Czepki umożliwiają nam większą kontrolę nad włosami w trakcie treningu. Kwestia ta jest najbardziej istotna w przypadku osób o długich włosach.
 • Czepki kąpielowe (w zależności od modelu) chronią włosy przed wilgocią oraz szkodliwym działaniem chloru i innych substancji, jakie dodawane są do wody.
 • Chronią nie tylko nasze włosy, ale i uszy. Czepki pozwalają uniknąć problemu związanego z szumieniem uszu czy jego efektem, jakim mogą być stany zapalne.
 • Czepki zmniejszają także opór wody, przez co przyczyniają się do zwiększenia szybkości pływania.

Jaki czepek wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów czepków pływackich. By znaleźć najlepszy model dla nas, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie warunki powinien spełniać nasz „idealny czepek na basen”. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany czepek oraz jego budowę. W zależności od wielu czynników, powinniśmy bowiem postawić na inny model.

Materiał, z którego wykonany jest czepek pływacki

Zastanówmy się, czy zależy nam na tym, by podczas treningu nasze włosy pozostały suche. Jeśli jest to dla nas kluczowa kwestia, warto wziąć pod uwagę czepki silikonowe i lateksowe. Gdy na pierwszy plan wysuwa się wygoda i łatwość zakładania, lepszym rozwiązaniem będzie czepek materiałowy. Jakie inne cechy wyróżniają wspomniane czepki?

 • Czepki silikonowe

Zazwyczaj cechuje je wysoka cena, ale także najwyższa jakość. To one są najczęstszym wyborem profesjonalistów. Silikon jest wyjątkowo mocnym materiałem, dlatego wykonane z niego czepki są bardzo wytrzymałe i będą nam służyć latami. Co istotne, są dużo bardziej elastyczne niż lateks, dzięki czemu nie „ciągną” włosów.

 • Czepki lateksowe

Podobnie jak silikon, chronią włosy przed działaniem wody. Są jednak dużo cieńsze, dlatego zapewniają właściwą oddychalność, zapobiegając przegraniu. Są więc najlepszym wyborem w sytuacji wysokich temperatur bądź aqua aerobiku, podczas którego narażamy się na duży wysiłek. Niestety czepki te są też znacznie mniej rozciągliwe, przez co narażone na zniszczenie.

 • Czepki materiałowe

Przede wszystkim nie zapewniają żadnej ochrony przed wodą. Z drugiej strony są bardzo elastyczne i rozciągliwe, dzięki czemu nie sprawiają żadnych kłopotów przy zakładaniu. Nie „ciągną” też włosów. Zwykle wykonane są z Lycry bądź poliestru. Kolejną zaletą jest wyjątkowo niska cena. Czepki materiałowe będą przede wszystkim doskonałym wyborem dla wszystkich osób krótkowłosych.

 

Czepek pływacki - który najlepszy?

Zwróć uwagę na budowę czepka

Kwestia budowy czepka powinna być istotna zwłaszcza dla osób o długich włosach bądź tych, którym zależy na całkowitym zakryciu uszu. Charakteryzują się one przedłużonym tyłem, a często i grubszym materiałem. Dzięki temu pomieszczą nawet najbardziej obszerne fryzury. Ciekawym rozwiązaniem są również czepki z masażem. Posiadają one specjalne wypukłości, które delikatnie masują skórę głowy. Należy jednak pamiętać, że ze jest w nich zwykle znacznie cieplej niż w tradycyjnych modelach.

Czepek dla amatora i profesjonalisty

Osoby zawodowo uprawiające pływanie powinny postawić na modele, które najskuteczniej zmniejszają opór wody. Godne polecenia będą czepki wykonane z silikonu o różnej gęstości. Osoby traktujące basen jedynie jako rozrywkę, mają znacznie większe pole do popisu. Poza użytecznością, mogą także zwrócić uwagę na aspekty wizualne. W sklepach znajdziemy różnokolorowe modele o rozmaitych kształtach czy zdobieniach. Jeśli nie zależy nam na funkcjonalności, ograniczać nas może jedynie gust i dostępny w sklepach asortyment.

Przeczytaj podobne artykuły:
1. 7 powodów, dla których warto pływać
2. Nauka pływania – od czego zacząć, gdy boisz się wody?
3. Co zabrać na basen? Idziemy z dzieckiem na pływalnię

2 komentarze
 1. Bardzo ciekawy i tematyczny artykuł, świetnie się czytało! Co do samego czepka – pływam już kilkanaście lat i zdecydowanie mogę powiedzieć, że czepek silikonowy jest najlepszy. Nie zakłada się go wygodnie, ale nie po to jest czepek, żeby wygodnie dał się założyć. Ma chronić włosy przed chlorem, oraz innymi drobnoustrojami, które jak wiemy i tak znajdą się na basenie. Osobiście jestem zdania, że czepek powinien być obligatoryjny wszędzie, na każdym basenie, po prostu każdy powinien dbając o swoje włosy dbać o innych, a zarazem o stan wody na pływalni.

  24 czerwca 2018 at 17:55
  • SportBazar
   SportBazar

   Dziękujemy za miłe słowa oraz trafne spostrzeżenia. Pozdrawiamy

   24 lipca 2018 at 09:32

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!