Wada wzroku, a sport. Jak wybrać korekcyjne okulary sportowe?

Jak wybrać okulary korekcyjne na rower, do pływania i na narty?

Uwielbiasz sport, ale wada wzroku nie pozwala Ci trenować ulubionej dyscypliny? A może chciałbyś spróbować nowej aktywności, ale na drodze stoją felerne dioptrie? Nie martw się, nie jesteś z tym sam. Optyka w sporcie to temat, który interesuje coraz więcej osób.Powszechność wad wzroku oraz świadomość wartości ruchu dla naszego organizmu sprawia, że ten temat nigdy nie był, tak aktualny. Tradycyjnie z pomocą przychodzą producenci sprzętu sportowego. Coraz wygodniejsze rozwiązania technologiczne mają zachęcać nas do uprawiania sportu i rekreacji. Tak, by nikt nie czuł się wykluczony. Dlatego też, jeśli problemy ze wzrokiem utrudniają nam uprawianie ulubionego sportu, musimy sięgnąć po korekcyjne okulary sportowe. Tu skupimy się na 3 najpopularniejszych typach okularów do konkretnych dyscyplin sportu.

 

Korekcyjne okulary na rower. Na co zwrócić uwagę?

Jazda na rowerze to dla wielu osób najbardziej funkcjonalny sportowy wybór, ponieważ rower, oprócz fantastycznej formy rekreacji, jest też środkiem lokomocji. Możemy więc na nim dojeżdżać do pracy, nie tracąc czasu w zatłoczonym autobusie czy siedząc za kierownicą własnego auta. Liczba rowerzystów wzrasta, wraz ze świadomością ekologiczną i zdrowotną. Należy pamiętać, jednak o tym, że nawet do krótkiej jazdy należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim musimy zadbać o nasze, jak i innych uczestników ruchu drogowego, bezpieczeństwo. A odpowiedni wybór okularów korekcyjnych to pierwszy i podstawowy krok do zapewnienia bezpieczeństwa. Zwykłe okulary w odróżnieniu od okularów korekcyjnych na rower, mają zdecydowanie delikatniejsze oprawki. Nie są one przystosowane do przeciążeń związanych z szybkością ani nie zapewniają stabilizacji podczas jazdy. Okulary takie są podatne na przesuwanie się na nosie, co powoduje narażenie na niebezpieczeństwo upadku i dyskomfort rowerzysty.  Podczas jazdy jesteśmy skazani na uskoki w nawierzchni, wyboje i gwałtowne manewry. Można te odczucia minimalizować, ale nie da się ich całkowicie uniknąć. Wygodnym rozwiązaniem dla rowerzystów, którzy borykają się z wadą wzroku są okulary rowerowe ze specjalną wkładką korekcyjną. Z taką wkładką udajemy się do optyka, by wstawił w nią soczewki odpowiednie dla naszej wady wzroku. Jest to rozwiązanie dość kosztowne, ale z pewnością najwygodniejsze.

Przy wyborze okularów korekcyjnych sportowych należy zwrócić szczególną uwagę na jakość materiałów i solidność wykonania nosków i zauszników. Niektórzy producenci rezygnują z zauszników, montując taśmę w celu większej stabilizacji okularów korekcyjnych. Kluczową rolę odgrywa właściwe wyprofilowanie. Jadąc rowerem, okulary nie mogą nam w żaden sposób przeszkadzać czy nas rozpraszać. W korekcyjnych okularach sportowych zastosowane jest o wiele bardziej wytrzymałe szkło, które w trakcie ewentualnego wypadku nie rozbije się, uszkadzając nam wzrok. Szkła takie, dzięki powłoce hydrofobowej, są też dużo łatwiejsze w czyszczeniu. Idealnym rozwiązaniem są szkła z powłoką antyrefleksową i filtrem UV, które chronią oczy przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych.

 

Pływać każdy może. Korekcyjne okulary sportowe na basen

Okulary korekcyjne pływackie są świetnym rozwiązaniem dla osób, które noszą okulary, jak i użytkowników szkieł kontaktowych. Pływanie w szkłach kontaktowych może powodować zapalenie spojówek. Dzięki dobranym odpowiednio okularom do pływania eliminujemy to ryzyko. Bez względu na to, czy bywasz incydentalnie na basenie, czy jesteś wprawionym pływakiem, właściwy dobór okularów pozwoli na komfortowe pływanie. Powszechnie wiadomo, że okularki pływackie chronią oczy przed chlorem znajdującym się w wodzie na basenie i bakteriami z naturalnych akwenów wodnych. Na co zwrócić więc uwagę, żeby zachować komfort, bezpieczeństwo i odpowiednią percepcję głębi ?

Okulary korekcyjne do pływania powinny pozwalać na panoramiczne widzenie. Maksymalne widzenie pod wodą zapewni powierzchnia Anti-fog, która redukuje osadzanie się pary wodnej po wewnętrznej stronie soczewek. Obowiązkowo zwracamy uwagę na chroniący oczy filtr UV. Prawidłowe dopasowanie okularów uzyskamy dzięki regulowanym lub wymiennym mostkom. Silikonowy pasek lub gumka, który oplata głowę, też powinien mieć opcję regulacji. Okulary muszą być lekkie i odpowiednio przylegać do głowy, a przy tym nie uciskać. To zapewni komfort

 

Gogle narciarskie na okulary korekcyjne, a może montaż szkieł korekcyjnych u optyka?

Rozwiązań dla osób z wadą wzroku, pragnących szaleć na stoku jest kilka. Żadne nie wydaje się idealne, ale spróbujmy. Śnieg bardzo mocno odbija promienie słoneczne. Potrafi skutecznie oślepić i sprawić, że bez odpowiedniego zabezpieczenia, zjazdy przestaną nam sprawiać przyjemność. Łzawiąc i zasłaniając oczy trudno skupić się na jeździe na nartach. Dlatego, bez względu na wybrane rozwiązanie, szczególną uwagę musimy zwrócić, na ochronę UV i specjalne filtry poprawiające widzenie. Śnieg i wiatr na stoku potrafią dać się we znaki. Jakie mamy opcje?

Wybierając się na narty, możemy udać się do optyka i zapytać o możliwość zamontowania szkieł korekcyjnych do odpowiednich wkładek w goglach. Jest to kosztowne rozwiązanie i raczej dla osób, spędzających na stoku dużo czasu. Dużo popularniejszą opcją jest dopasowanie odpowiednich gogli narciarskich, tak by swobodnie zmieścić pod nimi okulary. Gogle narciarskie na okulary korekcyjne są głębsze i większe, a także inaczej wyprofilowane. Dzięki temu są bardziej komfortowe dla osób noszących okulary. Część osób z wadą wzroku na czas zjazdów decyduje się na założenie szkieł kontaktowych i stosowanie tradycyjnych gogli, ale nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Można pokusić się jeszcze o zakup kasku narciarskiego z wbudowanymi goglami w postaci „szybki”, dzięki czemu możemy nosić swoje okulary korekcyjne, a osłona w kasku zapewnia nam dodatkową ochronę. Może wydawać się, że nie jest to idealna opcja, ale warto ją wypróbować. Być może okaże się dla nas optymalnym rozwiązaniem.

 

Nie daj się zdyskwalifikować ze swoimi plusami i minusami

Eksperci alarmują, że wady wzroku to już choroba cywilizacyjna. Oznacza to, że w dużej mierze winny temu jest styl życia i środowisko. Remedium na niezdrowy tryb życia zawsze było, jest i będzie uprawianie sportu. Aktywność ruchowa nie tylko sprawia, że czujemy się lepiej fizycznie, ale też ma zbawienny wpływ na naszą psychikę. Zachowując aktywność, czujemy się zdrowsi i szczęśliwsi. To nie mity, a naukowe fakty. Jeżeli zatem mamy ochotę uprawiać daną dyscyplinę sportu, to sięgnijmy po korekcyjne okulary sportowe dopasowane do stylu aktywności i korzystajmy z życia, nie rezygnując z ukochanego sportu.

 

Przeczytaj podobne artykuły:
1. 7 powodów, dla których warto pływać.
2. 5 porad: jak przekonać dziecko do założenia kasku rowerowego.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!