Jakie rękawice bramkarskie wybrać? Doradzamy

Piłka nożna to sport drużynowy. Jest jednak jedna osoba w drużynie, której indywidualna postawa może zadecydować o porażce lub zwycięstwie. Bramkarz, bo o nim mowa, jak nikt inny narażony jest na indywidualny błąd. Ta boiskowa pozycja wymusza koncentrację i skupienie się na najmniejszych detalach, by uniknąć pomyłki skutkującej utratą gola. Jakie rękawice bramkarskie wybrać, by zminimalizować ryzyko błędu?

Kroje rękawic bramkarskich

Rękawice to niezbędny element wyposażenia bramkarza bez względu na wiek i szczebel rozgrywek. To one wzmacniają pewność bramkarza i mają wpływ na skuteczność obron. Rękawice bramkarskie muszą być atutem, a nie słabością. Zarówno trening w akademii piłkarskiej, jak i seniorskie rozgrywki nie mogą odbyć się bez odpowiedniego sprzętu. Piłkarz bez korków nie pokaże swoich umiejętności, bo poślizgnie się na murawie. Bramkarz bez dobrze dobranych rękawic również nie będzie wzmocnieniem drużyny. Rękawice bramkarskie pozwalają uniknąć kontuzji i poprawiają chwyt.

Jeśli zastanawiasz się jakie rękawice bramkarskie wybrać, najpierw zwróć uwagę na ich krój.

Wyróżniamy 3 typy szyć rękawic:

  • Flat – najpopularniejszy i najprostszy krój charakteryzujący się widocznym szyciem, które łączy panel boczny rękawicy z pianką. Wytrzymałość i niska cena sprawia, że chętnie używają go początkujący golkiperzy.
  • Negativ – szew jest od wewnątrz rękawicy, dzięki czemu idealnie przylega do dłoni. Taka konstrukcja poprawia chwyt i sprawia, że zawodnik lepiej czuje futbolówkę
  • Roll Finger – coraz powszechniej stosowany krój polegający na obszyciu palca dookoła pianką. Tak wykonana rękawica ma większą powierzchnię chwytną, przez co zalecana jest dla osób o mniejszych dłoniach.

Z czego wykonane są rękawice bramkarskie?

Rękawice bramkarskie wykonywane są z różnych rodzajów pianek. Mają one kluczowe znaczenie dla pewności chwytu. Oto najczęściej występujące pianki:

  • Soft – to najpopularniejszy rodzaj pianki, który wykorzystywany jest najchętniej podczas treningów i meczów sparingowych. Mimo niskiej ceny rękawice wykonane z tej pianki oferują relatywnie dobry chwyt i sprawdzają się w zmiennych warunkach pogodowych
  • Supersoft z domieszką lateksu – rękawice z bardzo miękkiej pianki zalecane do gry na suchej i naturalnej murawie. Nie sprawdzą się na sztucznych murawach ze względu na dużą ścieralność. Wybierane są jako rękawice meczowe.
  • Pianki z dużą ilością lateksu określane jako Ultra, Giga, Ultimate – stosowane są w typowo meczowych, profesjonalnych rękawicach. Charakteryzują się doskonałym chwytem.
  • Hardground – pianka z domieszką grafitu przeznaczona do gry na twardych nawierzchniach.
  • Aqua – pianka przystosowana do gry na mokrej nawierzchni.

Usztywnienie palców w rękawicach. Dla kogo jest zalecane?

Rękawice bramkarskie to nie tylko krój i rodzaj pianki, ale również inne technologie, które mają wzmocnić pozycję bramkarza i pomóc mu w skutecznej obronie. Coraz mocniej producenci rękawic bramkarskich kładą nacisk na ochronę dłoni. Typowym kontuzjom bramkarskim ma skutecznie dać opór rozwiązanie o nazwie Fingersave. Polega ono na zastosowaniu plastikowych wzmocnień, które mają chronić palce. Fingersave szczególnie zalecane jest zawodnikom, którzy są podatni na urazy.

Jakie rękawice bramkarskie wybrać dla dziecka? Dopasowujemy rozmiar

Zapisując dziecko do szkółki piłkarskiej, nie możemy zapomnieć o zaopatrzeniu go w odpowiedni sprzęt. Rękawice bramkarskie to podstawowy atrybut, który pozwoli maluchowi rozwijać talent bramkarski i pasję do futbolu. Odpowiednio dopasowane rękawice nie tylko poprawią technikę i pewność, ale zapewnią komfort i bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia jest odpowiedni rozmiar sprzętu bramkarskiego. Jak właściwie dobrać wielkość rękawic?

Teoretycznie rozmiarówka rękawic jest zunifikowana. W rzeczywistości, podobnie jak w przypadku ubrań, warto dotrzeć do tabeli rozmiarów producenta. Następnie mierzymy szerokość dłoni dziecka na wysokości kłykci. Czasami producenci podają wymiar palca środkowego. To jeszcze bardziej pomoże nam w dopasowaniu sprzętu. Rozmiar rękawic bramkarskich jest w numeracji między 3 a 12. Rękawice dla dzieci są w obrębie rozmiarów 3 do 8.

Skoro już wiemy jakie rękawice bramkarskie wybrać, pozostaje nam ich zakup i kibicowanie dziecku z wysokości trybun.

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Jak prać rękawice bramkarskie w 5 krokach
2. Asadi czy Reusch – wybieramy najlepsze rękawice bramkarskie

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!