Wakacje na fali. Odkryj snorkeling

Zawsze marzyłeś o odkrywaniu podwodnego świata, ale nie wiedziałeś jak się do tego zabrać? Nurkowanie wydaje ci się zbyt drogie, czasochłonne i absorbujące? Snorkeling nie wymaga dużych nakładów finansowych, a swoją przygodę możesz rozpocząć nawet w najbliższym jeziorze. Co to jest snorkeling i z czym się to wiąże? Przyjrzyjmy się mu z bliska. Spełnienie dziecięcych marzeń nigdy nie było tak proste.

Co to jest snorkeling?

Snorkeling to interesujący sposób na podglądanie tego, co kryje się pod taflą wody. Nie wymaga on zaawansowanego sprzętu i ukończenia specjalistycznych kursów. Do snorkelingu wystarczą odpowiednia maska, rurka oddechowa i płetwy. Niewiele, by cieszyć się nową formą aktywności. Snurkowanie, bo tak często spolszcza się ten rodzaj aktywności, jest niczym innym jak zanurzeniem się w masce z rurką pod wodą. Nie wymaga to wyjątkowych umiejętności pływackich. Wystarczy zachowanie zasad bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek.

Podstawowy sprzęt do snurkowania

Żeby rozpocząć swoją przygodę ze snorkelingiem, wystarczy nabyć maskę i rurkę. Płetwy nie są tutaj absolutnym must have, ale warto je mieć. Z nimi frajda jest zdecydowanie większa. Po zakupie sprzętu (tu podpowiadamy, jak przymierzyć maskę przed zakupem) warto też poćwiczyć wkładanie i regulację, tak by pod wodą czuć się komfortowo i pewnie. Nic tak nie psuje zabawy, jak uwierający strój lub ekwipunek. Nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę, zanim nie „wyczujemy” nowego zakupu. Pamiętajmy również o tym, by użyciem umyć maskę (koniecznie z płynem do mycia naczyń), po umyciu wysuszyć miękkim ręcznikiem i użyć preparatu zabezpieczającego przed parowaniem (anti-fog).

Maski do snorkelingu

Podstawą snorkelingu jest maska. Dobra maska to szczelna maska (ten aspekt zależny jest również od odpowiedniego dopasowania), to maska, która pozwala na szeroki kąt widzenia i niweluje powstawanie pary. Maski do snurkowania możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwsza to tradycyjna maska zakrywająca oczy, a drugi typ to maska pełnotwarzowa. Maska pełnotwarzowa jest zintegrowana z rurką i tworzy jeden duży element. Fajka umieszczona jest tutaj nad czołem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które sprawdzi się zwłaszcza w przypadku dzieci oraz osób, które w snurkowaniu stawiają pierwsze kroki. Maski pełnotwarzowe zapewniają większy komfort oddychania, a ich użytkowanie jest łatwiejsze i bardziej intuicyjne.

Jak dobrać maskę do snorkelingu?

Rozmiar i dopasowanie

Maska do snorkelingu musi idealnie obejmować twarz i nie uciskać nosa. Dobieramy rozmiar na podstawie odległości łuku brwiowego od brody (zwykle u producentów 12 cm to rozmiar L/XL, 10-12cm to rozmiar S/M, a 8-10 cm XS). Przed zakupem należy sprawdzić, czy maska jest szczelna. Dociskamy maskę do twarzy i robimy kilka głębokich oddechów. Nie zapinamy przy tym pasków. Jeżeli poczujemy ucisk, pochylamy się, by sprawdzić, czy utrzyma się na twarzy. Jeśli nie spadnie, to znaczy, że jest szczelna i dobrze dopasowana.

Tworzywo

Wybierając maskę, zwróćmy uwagę na tworzywo, z jakiego jest wykonana. Maska do snorkelingu ma kontakt ze słoną wodą i promieniami słonecznymi, jeżeli będzie wykonana z taniego materiału, to odkształci się i straci szczelność lub popęka. Maski z dobrej jakości miękkiego silikonu idealnie przylegają do twarzy. Nie odczuwamy w nich dyskomfortu. Maska powinna mieć odpowiedni system cyrkulacji powietrza, który niweluje powstawanie pary wodnej wewnątrz. Zwykle szybka maski wykonana jest z poliwęglanu, jednak jeśli natrafisz na szklaną, warto sprawdzić, czy jest to szkło hartowane. W razie upadku na twardą powierzchnię zapewnia ono bezpieczeństwo. Charakteryzuje się też wysoką przezroczystością.

Kąt widzenia

Kąt widzenia to kolejny szczegół, na który trzeba zwrócić uwagę. Maska do snurkowania służy do komfortowego oglądania podwodnego świata i chroni oczy przed słoną wodą. Bez niej nasz wzrok pod wodą traci ostrość, a przez załamanie promieni świetlnych, nie wyczuwamy właściwie odległości. Im większy kąt widzenia, tym pełniej możemy cieszyć się widokami. Najlepsze będą maski z kątem widzenia 180°.

Na rynku są dostępne maski pełnotwarzowe z zaokrągląną szybką lub płaską z przodu, a po bokach kanciastą. Naszym zdaniem warto sięgnąć po tę drugą, tutaj obraz jest wyraźny, jeśli patrzymy na wprost (patrzenie pod kątem przez maskę może nieco zniekształcać obraz, ale zawsze można obrócić głowę). Maska z zaokrągloną szybą z kolei może nieco zniekształcać obrać en face.

Dodatkowe atuty

Świetnym pomysłem producentów masek jest umieszczenie uchwytu na kamerę sportową. Dzięki temu rozwiązaniu, po powrocie z wakacji, możemy obejrzeć podwodne obrazy z bliskimi. Jeśli zależy Ci na takiej opcji, sprawdź, czy maska ma taką funkcję.

Jeśli wybieramy maskę pełnotwarzową, warto również zapytać sprzedawcę o zawór akustyczny. To dodatkowy atut, który ułatwia komunikację poza wodą bez konieczności zdejmowania maski.

Rurka zwana fajką

Jeżeli wybierzemy maskę pełnotwarzową, rurka jest jej elementem i nie musimy zastanawiać się nad jej wyborem. W przypadku maski zakrywającej tylko oczy, rurkę dobieramy sami. Podstawowym zadaniem rurki jest dostarczanie tlenu. Swobodny oddech powinna zagwarantować każda fajka, jednak nie każda ma zawór zwrotny. Koniecznie należy zwrócić na to uwagę. Wybór wariantu z zaworkiem, uniemożliwia dostanie się wody do wnętrza rurki, kiedy zamiast pływać po powierzchni wody, zanurzymy się głębiej lub gdy rurkę zaleje fala. Model z zaworem jest nieco droższy, ale komfort użytkowania nieporównywalnie większy. Szukajmy też rurki jak najdłuższej. Na koniec uwaga dotycząca korzystania – nie zaciskajmy zbyt mocno zębów aby nie uszkodzić ustnika.

Płetwy do snorkelingu

Dzięki płetwom możemy szybciej płynąć i odciążyć mięśnie. Pomagają też w utrzymaniu się na powierzchni wody. Płetwy muszą być w odpowiednim rozmiarze. Nie mogą ani uciskać stóp, ani też się z nich zsuwać. Płetwy różnią się twardością i długością pióra. Do snorkelingu najodpowiedniejsze będą płetwy miękkie ze średnim piórem, ponieważ pływamy spokojnie, bez nagłych przyspieszeń.

Gdzie na snorkeling w Polsce?

Nurkowanie kojarzy nam się z egzotycznymi wyprawami i rafą koralową. Nie musimy jednak od razu rezerwować lotu do Australii, by cieszyć się widokiem podwodnych ekosystemów. W Polsce również mamy ciekawe miejsca. Oto przykładowe akweny, które idealnie sprawdzą się na początek:

  • Jezioro Hańcza – ze względu na głębokość to raj dla nurków, ale i miłośnicy snorkelingu będą mogli cieszyć się z zanurzenia. Czystość i przejrzystość wody to zdecydowane atuty jeziora leżącego na Suwalszczyźnie.
  • Jezioro Świętajno – to niewielkie mazurskie jezioro, którego przejrzystość wody wynosi do 6 m, co sprawi dużo frajdy amatorom snurkowania.

Najlepsze miejsca do snorkelingu w Europie (i dalej) na każdą kieszeń

Jeśli bliżej nam do nurkowania w ciepłych południowych morzach niż w rodzimych akwenach, możemy połączyć urlop z nurkowaniem. Istnieje wiele miejsc, w których nacieszymy oczy podwodnymi widokami, nie wydając na to kroci. Do tych miejsc latają samoloty z Polski:

  • Włochy – wybrzeża Adriatyku oferują skaliste dno i zróżnicowany, podwodny świat.
  • Chorwacja – wyspa Hvar z widocznością nawet do 50 m i półwysep Istria z efektownymi formacjami skalnymi i wrakami statków.
  • Malta, np. Għar Lapsi
  • Egipt – Morze Czerwone to absolutny nr 1 z w kategorii miejsc dostępnych niemal na każdą kieszeń (tutaj zobaczysz rafy koralowe), polecamy Marsaalam, Hurghadę czy kultowy BlueHole w Dahabie

Może mniej spaktakularne, ale na pewno ciekawe będą także wybrzeża Czarnogóry (np. Herceg Novi czy Budva) czy inne wyspy na Morzu Śródziemnym (Cypr czy wyspy należące do Grecji). Jeśli chodzi o Turcję, z własnego doświadczenia wiemy, że w okolicach popularnych kurortów snurkowanie może nie jest takie atrakcyjne, ale jeśli jeśli najdzie nas ochota na więcej, istnieje wiele miejsc, w których, nurkując z butlą tlenową, z pewnością dostrzeżemy wiele fascynujących form życia pod wodą.

O czym pamiętać podczas snurkowania

Wiemy już, co to jest snorkeling, a jak uprawiać go bezpiecznie? Tak jak wspominaliśmy wcześniej, nie musimy mieć umiejętności pływackich Michaela Phelpsa, by delektować się podwodnym światem. Należy jednak przestrzegać kilku prostych zasad, by nie narazić się na niebezpieczeństwo i w drugą stronę – by nie ingerować w podwodny ekosystem (w końcu pod wodą jesteśmy gośćmi).

Zasady bezpieczeństwa

1. Snurkujmy w dozwolonych i spokojnych miejscach, z dala od portów, marin, wypożyczalni sprzętu motorowodnego, tam, gdzie fala jest niewysoka, a wodzie nie występują prądy.
2. Pływamy z partnerem i nie oddalamy się od grupy. W razie trudności warto mieć przy sobie bojkę sygnalizacyjną i spokojnie kierować się w stronę brzegu.
3. Oddychajmy spokojnie. Nie popadajmy w panikę, również w razie skurczy.
4. Nurkujemy tylko wtedy, kiedy się dobrze czujemy. Nie wchodzimy do wody jeśli dokuczają nam nudności czy zawroty głowy. Nie należy również snurkować z pustym żołądkiem czy po obfitym posiłku.
5. Wcześniej przygotowany sprzęt zakładajmy zanim wejdziemy do wody, nie w trakcie pływania.
6. Podczas snurkowania poruszajmy się ostrożnie, nie wykonujemy gwałtownych ruchów.
7. Nie dotykajmy napotkanej fauny czy flory.
8. Dbajmy o środowisko. Śmieci zabieramy ze sobą, a skórę smarujemy tylko ekologicznymi olejkami do opalania.
9. Planując dłuższy seans, warto zainwestować w piankę UV, która zapewni ochronę przed słońcem. Pianka sprawdzi się również podczas nurkowania w chłodniejszych akwenach.
10. Jeżeli nie czujemy się pewnie pod wodą, kupmy lekką, pompowaną kamizelkę do snorkelingu.

Podsumowanie

Wiemy już, co to jest snorkeling, jak się do niego przygotować, o czym pamiętać podczas snurkowania oraz gdzie najlepiej pojechać, by podziwiać podwodny świat. Pozostaje tylko nabyć odpowiedni sprzęt i wybrać miejsce na przygodę ze snorkelingiem. Po powrocie koniecznie podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami. Czekamy na Wasze komentarze. Może podzielicie się z nami również informacjami, gdzie warto snurkować?

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Czy w Polsce można nurkować?
2. Jak pływać na desce SUP?

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!