Morsowanie – zalety i niebezpieczeństwa zimnych kąpieli. Jak zacząć morsowanie?

morsowanie zalety, morsowanie przeciwskazania, jak zacząć morsowanie, co daje morsowanie

Dziś chcemy przybliżyć Wam temat, który wywołuje tyle samo euforii, co ciarek na plecach, który według jednych niesie same pozytywne skutki, dla innych z kolei stanowi dziwną i nieco niebezpieczną fanaberię. Mowa o morsowaniu. Przeczytajcie nasz artykuł, a dowiecie się, jak morsowanie wpływa na organizm, kto powinien unikać tej aktywności, jak zacząć morsowanie oraz czego nie robić przed wejściem do zimnej wody.

Wpływ morsowania na organizm

Morsowanie to forma krioterapii ogólnoustrojowej. W praktyce to po prostu kąpiel w wodzie o niskiej temperaturze.

Jak reaguje nasz organizm, gdy wchodźmy do lodowatej wody? Początkowo uaktywniają się termoreceptory w skórze, obniża się temperatura skóry, a następnie dochodzi do zwężenia obwodowych naczyń krwionośnych, mięśni i stawów. Krew transportowana jest do głębiej osadzonych tkanek i narządów, a nasz organizm dłużej utrzymuje ciepło. W kolejnym etapie zwiększa się napięcie mięśni szkieletowych, a ciśnienie tętnicze i żylne ulega podwyższeniu. Po kilku minutach dochodzi do natychmiastowego rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia przepływu krwi. W efekcie tkanki i narządy są lepiej odżywione oraz otrzymują większą ilość tlenu. Po zakończonej kąpieli czujemy się zrelaksowani, co jest spowodowane obniżeniem napięcia mięśni szkieletowych oraz spadkiem ciśnienia krwi. Mówiąc w skrócie, w organizmie zachodzi szereg procesów kluczowych w walce o długowieczność.

Morsowanie – zalety

W wyniku wielu przeprowadzonych badań udowodniono, że cykliczne wchodzenie do zimnej (8-11 stopni lub mniej) i lodowatej wody (mniej niż 4 stopnie) ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Pierwszą i najważniejszą zaletą morsowania jest wzmacnienie układu odpornościowego. Poza pojedynczymi przypadkami, ludzie praktykujący morsowanie cieszą się o wiele lepszym zdrowiem od innych. Drugim korzystnym czynnikiem jest wzmocnienie pracy układu sercowo-naczyniowego poprzez nagłe zmiany temperatury. W efekcie poprawiają się parametry krwi i krążenie. Ponadto, dzięki morsowaniu, zwiększa się ukrwienie skóry, co z kolei przyczynia się do opóźnienia jej starzenia. Morsowanie może obniżyć wiek biologiczny człowieka o 8-16 lat. Co ciekawe, wchodzenie do zimnej wody pomaga też w normalizowaniu poziomu cholesterolu i cukru we krwi i pomaga w pracy nad figurą. Podsumowując, morsy są zdrowsze, szczęśliwsze i… młodziej wyglądają.

Sprawdź w sklepie Sportbazar.pl

Morsowanie – przeciwwskazania

W razie jakichkolwiek wątpliwości przed rozpoczęciem morsowania można udać się po poradę do lekarza, który rozwieje wszystkie wątpliwości. Z pewnością natomiast morsowanie niewskazane jest w przypadku występowania takich chorób, jak padaczka, nadciśnienie tętnicze, problemy z sercem i krążeniem, choroby mózgu czy borelioza. Może ono wówczas prowadzić do zawału, zaburzenia przepływu krwi do mózgu czy zaburzenia rytmu serca.

Jak zacząć morsowanie?

Połową sukcesu jest samodzielne podjęcie decyzji o morsowaniu. Pierwsze wejście do wody o niskiej temperaturze wiąże się z przezwyciężeniem strachu i zmianą sposobu myślenia.

Morsowanie rozpoczyna się od rozgrzewki biegowej i różnych ćwiczeń angażujących całe ciało. Choć niektórzy rozgrzewają się również poprzez sesję w saunie. Po solidnej rozgrzewce trwającej ok. 20 minut, należy szybko się rozebrać i wejść do wody, trzymając ręce w górze. Polecamy zamoczyć się po pachy, co zapobiega niepotrzebnemu obkurczaniu naczyń w odcinku szyjnym, które biorą udział w regulacji oddechu i tętna. Na początek wystarczy od kilku do kilkudziesięciu sekund w wodzie. Po wyjściu z wody wycieramy się do sucha, a ubieranie obligatoryjnie zaczynamy od góry. Mamy do dyspozycji tzw. złote pięć minut, w czasie których nasz organizm nie odczuwa chłodu. Już po pierwszym razie odczujemy poprawę ogólnego samopoczucia i uwolnienie znacznej ilości endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Początkującym wystarczy jedno wejście do wody. Doświadczone morsy mogą powtórzyć kąpiel po ponownej rozgrzewce.

Sprawdź w sklepie Sportbazar.pl

Jak długo przebywać w wodzie?

Pytanie zawarte w nagłówku bardzo często zadawane jest przez osoby planujące rozpocząć swoją przygodę z morsowaniem. Nie ma ogólnej odpowiedzi, która dotyczyłaby wszystkich. Każdy z nas jest indywidualną jednostką odczuwającą bodźce zewnętrzne inaczej. Możemy jednak przyjąć, że debiutantom wystarczy jeden pobyt w wodzie w granicach od 5 do 30 sekund.

Istnieją również szkoły, które głoszą, że długość kąpieli powinna być zależna od temperatury wody np. w wodzie o temperaturze 2 stopnie C powinniśmy przebywać do 2 minut.

Z każdym kolejnym morsowaniem kąpiele mogą się rozciągać w czasie. Osoby cyklicznie morsujące wchodzą do wody jeden lub dwa razy na klika lub nawet kilkanaście minut. Wymaga to jednak bardzo dobrej znajomości własnego organizmu.

Jeżeli chodzi o czas, jedno jest pewne – zachowując umiar, będziemy czerpać z morsowania dużo większą frajdę.

Co zabrać na morsowanie?

Wiemy już, jak zacząć morsowanie. Czas na dobór odpowiednich rzeczy. Opisywana forma aktywności nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wręcz przeciwnie! Niezbędny będzie dobry humor i kilka przedmiotów. Zabierz ze sobą:

Warto wiedzieć

Podsumowując, możemy stwierdzić, że morsowanie ułatwia regulację parametrów życiowych. Nawet krótki pobyt w wodzie działa niczym zastrzyk energii dla organów wewnętrznych, usprawniając ich działanie i regenerację. Już po pierwszej kąpieli odczujecie różnicę. Naprawdę można się od tego uzależnić.

Na koniec kilka ważnych kwestii. Pamiętajcie o tym, żeby przed kąpielą wypocząć, nie spożywać alkoholu i nie przejadać się. Jeśli przed Wami pierwsza kąpiel morsa przyłączcie się do morsującej grupy lub chociaż jednego doświadczonego morsa. Nie zaczynajcie w pojedynkę!

 

Zobacz inne wpisy: 

1. Sztuki walki dla dzieci – jaki sport będzie dobry na początek?

2. Dlaczego warto trenować crossfit? 8 korzyści

3. 10-tygodniowy plan treningowy, czyli jak zacząć biegać?

1 komentarz
  1. 15 grudnia 2019 at 20:54

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!