Nordic walking – jak wybrać najlepsze kijki?

Nordic walking – jak wybrać najlepsze kijki?

Kijki do nordic walking i trekkingowe to nieodłączny towarzysz wielu górskich i miejskich piechurów. Wiedzieć jednak trzeba, że kij kijowi nierówny. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem sprzętu do nordic walking i trekkingu, mamy dla Ciebie kilka porad, które pozwolą Ci nie wpaść – czasem dosłownie – w pułapkę i wybrać właściwy sprzęt. Chodzenie z kijami dzięki temu będzie dziecinnie proste.

Kij jaki jest, każdy widzi…

…ale czy na pewno? Kijki do nordic walking to wbrew pozorom dość zaawansowane technicznie akcesoria. Poszczególne modele mogą się wyraźnie różnić między sobą. Jeśli planujesz zacząć trening Nordic Walking, nie daj sobie wcisnąć w sklepie kijów do trekkingu – to tak, jakby w koszykówkę grać piłką do tenisa. Kije trekkingowe służą przede wszystkim do podpierania się i asekuracji podczas marszu po górach, szczególnie przy schodzeniu z pełnym plecakiem.

Po czym rozróżnisz jeden typ od drugiego? Kijki do Nordic Walking są jednolite lub dwuskładowe, tymczasem do trekkingu – zwykle dwuelementowe (jeden fragment wkłada się w drugi na zasadzie teleskopu).

Sprawdź w sklepie Sportbazar

Chodzenie z kijami? Uważaj, bo każdy ma dwa końce

W przypadku nordic walking technika ma niebagatelne znaczenie. O prawidłowe chodzenie z kijami będzie łatwiej, gdy wyposażysz się w dobre jakościowo kijki. To, co ważne, znajdziesz na obu końcach kija.

Zalety nordic walking - infografika

Sprawdź, czy sprzęt dobrze leży w Twojej dłoni. Grubość i twardość uchwytu nie powinna powodować u Ciebie dyskomfortu. Zwróć też uwagę na splot pasków (rękawiczkę), którą zawieszasz na nadgarstku. Zbyt twardy i niewygodny materiał na dłuższych wycieczkach spowoduje przetarcia i urazy. Materiał powinien być miękki, ale jednocześnie mocno przylegać do dłoni również w momencie wypuszczania kija do tyłu.

Z drugiej strony, musisz wziąć pod uwagę groty kijów. Powinny one być wykonane z dobrego jakościowo materiału, który uniemożliwi szybkie zużywanie. Zwróć uwagę, żeby końcówka kija zamiast ze stali, była wykonana z widii (z tego samego materiału wykonywane są wytrzymałe wiertła). Kij z grotem ze stali będziesz musiał szybko wymienić.

Dostępność zamienników to kolejna kwestia, którą należy sprawdzić przed wyborem kijków. Przy częstej eksploatacji niektóre elementy siłą rzeczy będą się zużywały. Warto wybrać takie kijki, do których bezproblemowo dokupisz części, zamiast wymieniać od razu cały osprzęt.

Z jakiego materiału powinien być Twój kij? 

Przed zakupem dowiedz się też, z jakiego materiału wykonany jest kij do nordic walking. W sklepach znajdziesz m.in. kije aluminiowe, z włókna węglowego, szklanego oraz bambusa. Postaw najlepiej na sprzęt z aluminium lub z włókna węglowego (carbon). Te pierwsze są tańsze i przeznaczone dla początkujących. Jeśli podchodzisz do sprawy ambitnie i zależy Ci na bardziej zaawansowanym modelu, przygotuj większą kwotę i postaw na włókno węglowe, które jest lżejsze, bardziej wytrzymałe niż aluminium i lepiej tłumi drgania.

Odkryj w sklepie Sportbazar

Trekking i nordic walking – nie w kij dmuchał

Jeśli zamierzasz zamienić chodzenie z kijami do nordic walking na kije do trekkingu, rozważ także kijki wyposażone w amortyzatory. Przydają się one zwłaszcza w górach, niemniej musisz pamiętać o tym, że znacznie zwiększają one wagę kijów. Zdecyduj się na nie zatem tylko wtedy, gdy będą Ci faktycznie niezbędne. Przy kijach do Nordic Walking amortyzator jest zbędny – jego rolę spełnia siła, z jaką odpychasz się przy chodzeniu. Sprawia ona, że odciążasz stawy nóg i kręgosłup. Amortyzacja przydaje się natomiast przy kijach trekkingowych, gdzie technika podpierania się jest istotna. Odpychanie od podłoża wpływa mocno na stawy nadgarstkowe i łokciowe.

Teraz wiesz już czego szukać i na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu. A skoro tak, to kije w dłoń – za rogiem już czeka prawdziwa wiosna!

2 komentarze
 1. Maciej

  Czytając ten artykuł i korzystając z jego rad, na pewno wpadniemy w pułapkę i na 100% zamiast kijów do nordic walking kupimy kije trekkiingowe. .

  10 kwietnia 2018 at 18:08
  • SportBazar

   Macieju, poprawiliśmy błędy – dziękujemy za uwagi!

   23 maja 2018 at 10:28

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!