Wełna merino – co to jest, jakie ma właściwości i jak ją pielęgnować?

Jeśli uwielbiasz aktywnie spędzać czas, wełna merino będzie nieocenionym wsparciem. Ułatwi Ci ona realizację celów nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych, zapewniając komfort i pewność. Z tego artykułu dowiesz się, w czym tkwi jej sekret, dlaczego jej właściwości są nie do przecenienia i jaką ma przewagę nad innymi materiałami wykorzystywanymi przy produkcji ubrań.
Zacznijmy od początku.

Skąd bierze się wełna merino?

Merynosy są jedną z najstarszych ras owiec. Wywodzą się z Azji, ale hodowane są najliczniej w górskich rejonach Nowej Zelandii, gdzie roczne amplitudy temperatury powietrza sięgają kilkudziesięciu stopni. To właśnie tam przystosowały się znakomicie do zróżnicowanych warunków. Ich wełna jest niezwykle gęsta, ale jej włókna są cienkie, miękkie i delikatne w dotyku. Dzięki temu znakomicie chroni ona przed zimnem, ale też zapewnia komfort podczas upałów.

Właściwości wełny merino

I te właściwości – tak bardzo pożądane podczas aktywności i uprawiania sportu – sprawiły, że merynosami zainteresowali się producenci odzieży termoaktywnej. Nie sposób zlekceważyć korzyści i możliwości, jakie daje ten naturalny izolator, który znakomicie reguluje temperaturę. Wełna merino zapewnia komfort termiczny przez cały rok, bez względu na panujące warunki atmosferyczne.

Na imponujących właściwościach termoregulacyjnych nie kończą się zalety wełny z merynosów. Inne jej walory to:

● Oddychalność – włókno wełny merino pokryte jest porami i łuskami, dzięki czemu zapewnia znakomitą przewiewność i cyrkulację. Wilgoć jest odprowadzana, a skóra pozostaje sucha.
● Miękkość i lekkość – włókna mają niewielką średnicę, co przekłada się na komfortowe użytkowanie. Ubrania nie będą drapały i podrażniały skóry. Dodatkową wygodę zapewnia jej niska waga.
● Elastyczność – wysoka skrętność włókien gwarantuje odpowiednie dopasowanie do ciała, odzież nie wypycha się i nie rozciąga, zachowując swoje właściwości i estetykę.
● Wytrzymałość – zwłaszcza odzież outdoorowa musi charakteryzować się wysoką jakością. Wełna merino nie jest podatna na deformowanie się.
● Antybakteryjność – to szczególnie istotna cecha dla ludzi aktywnych. Dzięki temu, że hamuje powstawanie bakterii i grzybów, nie ma problemu brzydkiego zapachu.
● Hipoalergiczność – zalecana jest dla alergików.
● Antystatyczność – nie elektryzuje się, w przeciwieństwie do wielu syntetycznych tkanin.
● Brak podatności na zabrudzenia – dzięki naturalnym zdolnościom hydrofobowym wełna merino wchłania w ograniczonym stopniu i zdecydowanie wolniej niż standardowa tkanina. Masz czas i możliwość, żeby usunąć zabrudzenie.
● Biodegradowalność – ze względu na naturalne pochodzenie jest ona przyjazna dla środowiska.

Jak wełna merino wypada na tle konkurencji?

Porównując wełnę merino do tradycyjnej wełny, można wskazać następujące różnice:
● Jest przyjemniejsza w dotyku – nie jest gryząca i szorstka, zaleca się ją dla osób z wrażliwą, skłonną do podrażnień skórą. Z powodzeniem wykorzystywana jest do produkcji bielizny.
● Jest dużo lżejsza – a co za tym idzie, wygodniejsza, nieograniczająca ruchów i uniwersalna.
● Szybciej schnie – doskonale radzi sobie z wilgocią, w przeciwieństwie do tradycyjnej wełny, która schnie bardzo długo.

A jaką przewagę wełna merino ma nad tkaninami syntetycznymi?

● Nie pochłania brzydkich zapachów i jest ognioodporna.
● W przeciwieństwie do materiałów syntetycznych, które będą rozkładać się przez dziesiątki lub setki lat, jest ona w pełni ekologiczna. Ubrania z niej wykonane zadowolą więc wszystkie osoby, dla których dobro planety nie jest obojętne.

Jak dbać o odzież z wełny merino?

Jeśli chcesz, żeby odzież z wełny merino służyła Ci przez wiele sezonów, powinieneś zastosować się do kilku zaleceń.

● Przede wszystkim, w przeciwieństwie do odzieży z tworzyw sztucznych i bawełnianych, nie musisz jej często prać. Wystarczy ją dobrze wywietrzyć, by ponownie cieszyć się jej świeżością.
● Większość zabrudzeń możesz też usunąć przy pomocy wilgotnej ściereczki.
● Kiedy jednak uznasz, że niezbędne jest pranie – koniecznie sprawdź informacje, które producent zamieścił na metce. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to umieść odzież w pralce, wcześniej przewracając ją na lewą stronę i użyj detergentów przeznaczonych do prania wełny. Wybierz odpowiedni program, który nagrzeje wodę do max. 30 °C. Pamiętaj, aby ustawić najniższy poziom wirowania lub zupełnie z niego zrezygnować. Przy wyborze drugiego wariantu – nie zapomnij o porządnym wyciśnięciu ubrania z wełny merino.
● Jeśli producent nie zaleca używania pralki, przystąp do prania ręcznego, pamiętając również o nieprzekraczaniu 30 °C.
● Na metce znajdziesz też informację o sposobie suszenia produktu. Nawet jeśli używanie suszarki bębnowej jest dopuszczalne, to warto pozwolić ubraniom z wełny merino samodzielnie wyschnąć. Potrwa to zdecydowanie krócej niż w przypadku bawełny.
● Po wyjęciu z pralki nie rozwieszaj ubrań, tylko rozłóż je na ręczniku. Dzięki temu nie rozciągną się one i nie zdeformują.
● Unikaj też prasowania. Wełna merino nie jest podatna na zagniecenia.

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Podeszwa Vibram – co to jest, jakie ma właściwości?
2. Bielizna termoaktywna Alpinus Tactical. Czy rzeczywiście ochroni Cię przed chłodem?
3. Pierwszy raz na nartach. Poradnik dla początkujących.

1 komentarz
  1. Bardzo lubie ubrania z welny meriono, zwlaszcza bielizne termoaktywna, w ktorej zima jest mi bardzo ciepło.

    31 października 2023 at 06:04

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!