Trening z linami – co daje i jakie battle ropes wybrać?

Trening z linami bojowymi to dynamiczna forma ćwiczeń, którą warto włączyć do swojego planu treningowego – niezależnie od tego, czy Twoim celem jest redukcja masy, wzmocnienie mięśni czy poprawa kondycji. Dlaczego? O tym dowiesz się z tego artykułu. Przedstawiamy w nim również zasady, którymi warto kierować się przy wyborze odpowiedniej liny crossfit i kilka ćwiczeń z zastosowaniem battle ropes. Gotowy na rewolucję w treningu?

O korzyściach, czyli co daje trening z linami

Wprowadzenie lin bojowych do rutyny treningowej pozwala na większą różnorodność ćwiczeń i zaangażowanie wielu różnych grup mięśniowych. Oto lista zalet i odpowiedzi na pytanie, co daje trening z linami:

 • Redukcja masy ciała – trening z linami battle ropes jest intensywny, szybki i efektywny, a co za tym idzie – wymaga dużo energii i spala sporo kalorii w krótkim czasie. Włączenie tych ćwiczeń do regularnej praktyki przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej. To skuteczny sposób na utratę wagi i kształtowanie sylwetki.
 • Wzmacnianie mięśni – ćwiczenia z użyciem lin treningowych angażują wiele grup mięśniowych, w szczególności ramion, pleców, brzucha i nóg. Regularne treningi prowadzą do zauważalnego wzrostu siły i wytrzymałości mięśniowej.
 • Poprawa kondycji – jest to świetna forma treningu kardio z obciążeniem, co stanowi wyzwanie dla układu sercowo-naczyniowego. Ciągłe machanie linami pobudza serce do pracy i przekłada się na poprawę ogólnej kondycji oraz wytrzymałości aerobowej.
 • Wzrost stabilności i koordynacji – ćwiczenia z linami wymagają niezależnej pracy rąk przy jednoczesnej stabilizacji mięśni pleców, brzucha i (w zależności od wariantów ćwiczeń) pracy lub stabilizacji pośladków i nóg. A to sprzyja poprawie koordynacji oraz zwiększeniu stabilności ciała.
 • Trening całego ciała – jednym z największych atutów treningu z linami crossfit jest to, że angażują one wiele grup mięśniowych jednocześnie. To znaczy, że nie tylko pracujesz nad konkretną partią, ale trenujesz całe ciało, dzięki czemu rozwój fizyczny jest wszechstronny.

trening z linami battle ropes sportbazar

Jakie liny bojowe wybrać?

Dobór odpowiednich lin battle ropes do treningu jest istotny, ponieważ wpływa to na efektywność ćwiczeń oraz komfort ich wykonywania. Istnieje wiele różnych rodzajów lin bojowych dostępnych na rynku, różniących się długością, grubością i materiałem wykonania. Oto kilka czynników do rozważenia:

 • Grubość liny – średnicę liny powinieneś dopasować tak, aby chwyt był pewny i wygodny. Pamiętaj też, że większa grubość liny, to także większa jej waga. Grubsze liny będą bardziej wymagające dla mięśni. Dla początkujących zaleca się cieńsze liny, a dla zaawansowanych – grubsze.
 • Długość liny – wybór na rynku jest duży, ale w standardzie liny battle ropes mają zwykle długość ok. 9-15 metrów. Tutaj też obowiązuje zasada: im dłuższa lina, tym waży więcej, a więc wzrasta też trudność ćwiczeń. Ponadto, przy wyborze liny sprawdź, czy miejsce, w którym trenujesz, pozwoli Ci na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń z wybraną przez Ciebie długością. W sytuacji, kiedy masz niewielką przestrzeń, warto wybrać krótszą, ale grubszą linę.
 • Waga liny – jak już zauważyłeś, dwa powyższe aspekty wiążą się z ciężarem liny, który z kolei bezpośrednio wpływa na intensywność treningu. Warto o tym pamiętać, dobierając linę do celu treningowego. Lżejsze liny są bardziej odpowiednie do pracy nad wytrzymałością, podczas gdy cięższe liny mogą okazać się lepsze do treningu siłowego.
 • Materiał – liny do treningu mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak polipropylen, nylon czy manila. Polipropylen jest najczęstszym wyborem ze względu na wytrzymałość i odporność.
 • Zakończenia lin – upewnij się, że liny battle ropes mają odpowiednie zakończenia, na przykład gumowe rączki czy metalowe, teksturowane okucia, które zapewniają pewny chwyt. To pomoże uniknąć urazów dłoni i zapobiega strzępieniu się lin podczas intensywnego treningu.

Zanim zdecydujesz się na zakup

Zastanawiasz się, czy już na początku inwestować w profesjonalny sprzęt? Możesz spróbować kilku ćwiczeń z samodzielnie wykonanymi linami. Jak to zrobić? Wybierz linę sznurową o średnicy ok. 40 mm i długości ok. 10 m, zabezpiecz jej końce taśmą izolacyjną i przetestuj w kilku sesjach treningowych. Jeśli uznasz, że to jest aktywność dla Ciebie, kup profesjonalny sprzęt, który pozwoli Ci włączyć ćwiczenia z linami battle ropes na stałe w rutynę treningową.

lina treningowa crossfit battle rope sportbazar

Jakie ćwiczenia z linami crossfit stosować?

Poniżej 5 przykładowych ćwiczeń – od najprostszych do bardziej zaawansowanych – które warto włączyć do swojego treningu. Wykonując ćwiczenia z linami, pamiętaj o kilku rzeczach:

 • Początkowo wybierz lekkie liny, aby dostosować intensywność do swojego poziomu zaawansowania.
 • Zachowaj prostą postawę ciała, utrzymując napięcie mięśni brzucha, pleców i nóg.
 • Pamiętaj o prawidłowej technice oddechu. Oddychaj równomiernie i głęboko podczas wykonywania ćwiczenia.
 • Staraj się unikać nadmiernego napinania ramion i pleców. To ćwiczenie powinno być komfortowe i kontrolowane.
 • Zaczynaj od niższej intensywności, aby stopniowo ją zwiększać, gdy poczujesz się pewniej, szczególnie w ćwiczeniach bardziej zaawansowanych.
 • Nie zapomnij o rozgrzewce przed ćwiczeniami, co pozwoli uniknąć kontuzji.

1. Falowanie naprzemienne

To najbardziej podstawowe ćwiczenie z linami crossfit, w którym pracujesz nad poprawą ogólnej kondycji, wzmocnieniem mięśni ramion, pleców i brzucha, a także rozwijasz koordynację.
Jak je wykonać?

 1. Stań w lekkim rozkroku, ustawiając stopy na szerokość bioder. Lekko ugnij kolana i delikatnie wysuń biodra do tyłu. Chwyć końce liny w obydwie ręce i trzymaj je na wysokości bioder.
 2. Unoś i opuszczaj ręce naprzemiennie, wprawiając linę w falowanie.
 3. Staraj się utrzymać równy, intensywny rytm i kontrolować ruchy lin, aby uzyskać pełne zaangażowanie mięśni. Pamiętaj, że tutaj pracujesz głównie rękami – reszta ciała powinna być stabilna.
 4. Wykonaj 3 serie po 40 sekund.


2. Falowanie podwójne

To drugi wariant podstawowego ćwiczenia z linami crossfit. W nim również pracujesz nad kondycją, wzmocnieniem mięśni ramion i stabilizacją reszty ciała.
Jak je wykonać?

 1. Powtórz krok 1. z poprzedniego ćwiczenia.
 2. Jednocześnie unoś i opuszczaj ręce, wprawiając linę w falowanie.
 3. Kontroluj ruch liny, zadbaj o intensywność i rytm.
 4. Wykonaj 3 serie po 40 sekund.


3. Zbliżanie i oddalanie lin

Celem tego ćwiczenia jest wzmocnienie mięśni ramion, pleców, brzucha i nóg, a także praca nad ogólną kondycją i koordynacją.
Jak je wykonać?

 1. Stań w lekkim rozkroku, ustawiając stopy nieco szerzej niż szerokość bioder. Lekko ugnij kolana i delikatnie wysuń biodra do tyłu, schodząc do pozycji półprzysiadu. Chwyć końce liny w obydwie ręce i trzymaj je przed sobą na wysokości bioder.
 2. Rozpocznij ćwiczenie, szybkim ruchem zbliżając i oddalając dłonie od siebie, co spowoduje falowanie lin równolegle do podłoża.
 3. Utrzymuj rytm i kontroluj ruchy lin. Staraj się pracować głównie rękami – reszta ciała powinna być stabilna.
 4. Wykonaj 3 serie po 40 sekund.


4. Pajacyki z battle ropes

Pajacyki z liną do ćwiczeń to już bardziej zaawansowane ćwiczenie, dlatego zwróć uwagę na prawidłową technikę. Wykonując to ćwiczenie, poprawisz swoją kondycję i wydolność, a także wzmocnisz nogi, ramiona i plecy.
Jak je wykonać?

 1. Stań w lekkim rozkroku, ustawiając stopy węziej niż szerokość bioder. Chwyć końce liny w ręce i trzymaj je na wysokości bioder.
 2. Wykonaj wyrzut nóg na boki z jednoczesnym uniesieniem rąk z linami nad głowę. Wróć do pozycji wyjściowej.
 3. W trakcie skoku unikaj zbyt dużego zginania kolan, starając się przy tym miękko „lądować”.
 4. Staraj się utrzymać równy rytm.
 5. Wykonaj 3 serie po 40 sekund.


5. Naprzemienne fale w klęku (z zakrokiem)

To kolejne ćwiczenie, które jest bardziej zaawansowane – wymaga większej koordynacji i bardziej angażuje nogi. W czasie tego ćwiczenia wzmacniasz mięśnie nóg, pośladków, ramion i pleców.
Jak je wykonać?

 1. Stań w lekkim rozkroku, ustawiając stopy na szerokość bioder. Ugnij kolana i delikatnie wysuń biodra do tyłu, schodząc do pozycji przysiadu. Chwyć końce liny w obydwie ręce i trzymaj je przed sobą na wysokości bioder.
 2. Rozpocznij ćwiczenie, opuszczając kolano jednej nogi tuż nad podłogę (jak do pozycji zakroku), przy jednoczesnym falowaniu liną na przemian. Wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj ćwiczenie na drugą stronę.
 3. Wykonuj te ruchy naprzemiennie, cały czas pamiętając o rytmicznym falowaniu liną.
 4. Wykonaj 3 serie po 40 sekund.


Podsumowanie

Trening z linami bojowymi to doskonały sposób na poprawę siły, wytrzymałości i kondycji fizycznej. Oferuje wiele różnych rodzajów ćwiczeń, które można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i poziomu zaawansowania. Wprowadzenie lin crossfit może stanowić efektywne uzupełnienie rutyny treningowej.

Pamiętaj jednak o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i bezpieczeństwa podczas treningu z linami bojowymi. Wybierz linie odpowiednie do swoich potrzeb i stopniowo zwiększaj intensywność treningu. Bądź cierpliwy i systematyczny – trening z linami bojowymi wymaga czasu, ale przyniesie Ci wiele korzyści.

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Gumy oporowe. Jak z nimi ćwiczyć? Praktyczne porady dla początkujących
2. Ćwiczenia na pelikany, czyli jak pozbyć się obwisłej skóry z ramion
3. Street workout i kalistenika – ćwiczenia dla początkujących. Zmierz się z siłą własnych mięśni

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!