Zegarek sportowy czy smartwatch?

Jak to zwykle bywa, żeby odpowiedzieć sobie na tytułowe pytanie, musimy uzyskać odpowiedź na kilka pobocznych pytań. Wybierając jakikolwiek produkt, zawsze określamy naczelną funkcję urządzenia. Funkcje dodatkowe są mile widziane, ale nie powinny przysłonić nam głównego powodu, dla którego kupujemy sprzęt. Kupujemy książkę o tematyce kryminalnej nie z powodu ładnego wydania, twardej obwoluty i pięknych zdjęć, tylko dlatego, że lubimy ten rodzaj literatury. Atrakcyjne wydanie jest atutem, ale nie czynnikiem decydującym o zakupie. Dlatego przed zakupem zegarka sportowego lub smartwatcha zadajmy sobie pytania o cel zakupu i funkcjonalność zegarka.

Podobieństwa zegarka sportowego i smartwatcha

Zegarek sportowy czy smartwatch? Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie. Tarcza z dotykowym ekranem i kolorowymi ikonkami zamocowana jest na pasku. Niektóre smartwatche mają bardziej elegancki design, dzięki czemu pasują do bardziej oficjalnych stylizacji. Złote elementy, skórzany pasek pozwalają na dopasowanie ich do sytuacji niezwiązanych z aktywnością fizyczną i sportem. Producenci zegarków sportowych zawsze stawiają na wygodę i wytrzymałość. Nie znaczy to, że zegarki sportowe są brzydkie. Wręcz przeciwnie, wybór wzorów i kolorów jest duży i każdy znajdzie coś dla siebie. Próżno jednak wśród nich szukać innych rozwiązań niż te zapewniające maksimum komfortu i swobody podczas codziennego treningu. I chwała im za to. W końcu do tego są przeznaczone. Dane, jakie możemy uzyskać dzięki zegarkowi sportowemu i smartwatchowi również są zbieżne. Zarówno w jednym, jak i drugim urządzeniu mamy informacje na temat spalonych kalorii, tętna i przebytej drogi. Oba urządzenia współpracują ze smartfonem przy pomocy dedykowanej aplikacji.  

  

Dla kogo smartwatch?

Jeżeli szukamy uniwersalności i jesteśmy miłośnikami pragmatycznych rozwiązań, to smartwatch jest stworzony dla nas. Każdy przecież lubi, kiedy nowy zakup upraszcza życie. Dlatego wymieniamy starszy sprzęt na nowszy, żeby coś zyskać. Co możemy zyskać, kupując smartwatcha? Wygodę i niezależność od telefonu. Niektóre modele smartwatchów, wśród licznych aplikacji sportowych, mają tak wygodne i pożądane funkcje jak NFC lub odbieranie połączeń. Nie musimy wyjmować telefonu, by zapłacić lub porozmawiać.
Smartwatch to urządzenie z wbudowanym systemem operacyjnym. Pozwala to na swobodne personalizowanie urządzenia i dokładanie dodatkowych gier i aplikacji. Parafrazując tekst z kultowego filmu, pamiętajmy jednak, żeby te plusy nie przesłoniły nam minusów. Wielość funkcji i ciągły dostęp do multimediów to obciążenie baterii. Musimy nastawić się więc na częstsze ładowanie baterii niż w przypadku zegarka sportowego. To wpływa na wygodę, szczególnie jeżeli codziennie biegamy lub jeździmy rowerem. Możemy przeoczyć naładowanie urządzenia i nasz rekord Europy nie zostanie zarejestrowany. A tak, zupełnie serio smartwatch to zminimalizowany smartfon. Owszem, ze względu na gabaryty pozbawiony jest wielu atrybutów telefonu. Posiada jednak możliwości, których nasz smartfon nie ma. Mierzenie ciśnienia, informacje o spalonych kaloriach — tego nie dowiesz się, nie mając smartwatcha na nadgarstku.

Dla kogo zegarek sportowy?

Funkcje pomiaru wyników aktywności sportowej są zdecydowanie bardziej rozbudowane w przypadku zegarka sportowego niż smartwatcha. Praktycznie nie ma możliwości, żeby aktywna osoba nie odnalazła tu poszukiwanego zastosowania. Jak sama nazwa wskazuje to sprzęt dla osób aktywnie uprawiających sport. Nie znaczy to, że zegarki sportowe są tylko dla osób sportowo zaawansowanych. To też świetny wybór dla zaczynających swą przygodę z codzienną aktywnością. Zegarek sportowy pozwoli kontrolować tętno, spalone kalorie i postępy. To doskonały motywator w codziennych działaniach na rzecz własnego zdrowia i kondycji. Zegarek sportowy to sprzęt przeznaczony tylko do monitorowania organizmu podczas wysiłku i mierzenia wyników z nim związanych. Możemy więc założyć, że większość zegarków sportowych przewyższa smartwatche w dokładności pomiarów.

Czym się różni smartwatch od zegarka sportowego?

Najlepiej uchwycimy różnice pomiędzy tymi urządzeniami, określając nasz poziom aktywności i związane z nim potrzeby. Chcesz zawsze być w kontakcie i wiedzieć co w trawie piszczy w używanych przez ciebie aplikacjach, a przy tym kontrolować i wspomagać aktywność fizyczną? Smartwatch jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Zależy Ci na dokładnej kontroli codziennej aktywności i stałym pomiarze funkcji organizmu podczas wysiłku, w celu zwiększania efektywności treningu? Zegarek sportowy bez wątpienia to zapewni.

Smartwatch czy zegarek sportowy? Określenie budżetu pomoże w odpowiedzi

Określenie przedziału cenowego na zakup urządzenia do pomiaru naszej aktywności pomoże nam odpowiedzieć na pytanie — zegarek sportowy czy smartwatch? Wśród producentów zegarków sportowych i smartwatchy prym wiodą Garmin, Huawei i Samsung. Pamiętajmy, że nie ma sensu przepłacać za gadżet z milionem bezużytecznych dla nas funkcji. Skupmy się, aby wybrać najlepszą opcję w założonym przez nas budżecie i z interesującymi nas możliwościami. Jak zwykle warto zrobić szczegółowy research rynku, żeby nie wpaść w marketingowe pułapki. Nie wszystko, co najnowsze, najpopularniejsze i najdroższe, będzie optymalnym rozwiązaniem dla nas. Przed zakupem zwróćmy uwagę na komfort użytkowania i intuicyjność obsługi. Pamiętajmy, że jest to sprzęt narażony na wyższe obciążenia niż standardowy zegarek. Jego charakterystyka powinna być więc dopasowana do trudów codziennego treningu.

Zobacz filmik: x-kom

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Bielizna termoaktywna Alpinus Tactical. Czy rzeczywiście ochroni Cię przed chłodem?
2. Pierwszy raz na siłowni – siedem niezbędnych rzeczy
3. 10-tygodniowy plan treningowy, czyli jak zacząć biegać?

2 komentarze
 1. iwanek

  bardzo ciekawym wyborem jest Manta SWT05BP z pomiarem saturacji, nie drogi a super dla aktywnych

  19 kwietnia 2022 at 16:09
  • SportBazar
   SportBazar

   Dziękujemy za polecenie zegarka. Cenny komentarz dla każdego sportowca.

   20 kwietnia 2022 at 09:30

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!