Dogtrekking, canicross czy bikejoring? Czyli jaki sport z psem wybrać

Trening z psem to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu ze swoim pupilem. Ponadto przemierzanie kolejnych kilometrów, kiedy kluczowa jest nasza współpraca z czworonogiem, pomaga zbudować z nim więź opartą na wzajemnym zaufaniu i motywacji. W tym artykule wyjaśniamy różnice między dogtrekkingiem, canicrossem i bikejoringiem, a także podpowiadamy, jak przygotować się do tych aktywności oraz jaki sprzęt będzie potrzebny.

Sport z psem. Co to jest dogtrekking, canicross i bikejoring?

W skrócie, dogtrekking, canicross i bikejoring to rodzaj treningu z psem, podczas którego jest on przypięty do właściciela za pomocą liny i znajduje się przed nim, pomagając mu w szybszym pokonaniu założonego dystansu. W zależności od rodzaju aktywności wyróżniamy te trzy najbardziej popularne formy treningu. Czym dokładnie są i czym się od siebie różnią?

Dogtrekking – wędrówki z psem

Dogtrekking to piesze wędrówki z psem, zwykle na dłuższych dystansach, podczas których eksplorujemy różne rodzaje terenu, często górskie.

Canicross – bieganie z psem

Kolejną dyscypliną jest canicross. To wspólne bieganie z psem, które w odróżnieniu od dogtrekkingu, charakteryzuje się wyższym tempem i krótszym dystansem, po to by treningi te nie były zbyt męczące dla psa.

Bikejoring – jazda na rowerze z psem

Trzecią dyscypliną, która zyskuje coraz więcej fanów, jest bikejoring, polegający na jeździe na rowerze wraz z psem. Najczęściej jest to forma kolarstwa górskiego, które opiera się na wyścigu w terenie.
 
Każda z tych dyscyplin może być traktowana jako forma rekreacji, ale również jako sport z psem – są bowiem rozgrywane zawody, w których właściciele wraz z psami rywalizują na różnych dystansach i terenach. W dogtrekkingu liczą się wówczas jeszcze umiejętności nawigacyjne, bo rozgrywane są w formie biegów na orientację z psim towarzyszem.

 

Dla kogo jest dogtrekking, canicross i bikejoring i o czym należy pamiętać przed rozpoczęciem wspólnych treningów z psem?

Wielu entuzjastów aktywności fizycznej zastanawia się, czy dogtrekking, canicross i bikejoring są odpowiednie dla nich i ich psów. Okazuje się, że niemal każdy może uprawiać ten sport, bo każda z tych dyscyplin może być dostosowana do różnych poziomów kondycji fizycznej, umożliwiając każdemu, bez względu na wiek czy doświadczenie, aktywne uczestnictwo. Jednak istnieją pewne czynniki, które warto wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem przygody z tymi sportami.

Poziom kondycji fizycznej

Najbardziej wymagającą formą aktywności z psem ze względu na szybsze tempo biegu jest canicross. Warto zacząć od krótszych dystansów i stopniowo zwiększać trudność, dostosowując aktywność do swoich możliwości. W przypadku dogtrekkingu czy bikejoringu kondycja fizyczna ma już mniejsze znaczenie i tak naprawdę niemal każdy może tego spróbować.

Odpowiednie psy do aktywności fizycznej

Pewne rasy, ze względu na swoje naturalne predyspozycje do biegania i wytrzymałości, są szczególnie odpowiednie do tych sportów. Przykładem są psy pociągowe, takie jak siberian husky, alaskan malamute, samojed, pies grenlandzki. Niemniej jednak wiele innych ras, również mieszanych, może być zaangażowanych w te dyscypliny, jednak powinien to być pies na tyle duży i silny, aby poradził sobie z zadaniem i powinien być odpowiednio przygotowany. Od psa wymaga się również odpowiedniego wieku – najczęściej do 8. roku życia, chociaż wszystko zależy od jego stanu zdrowia.

Rasy psów, z którymi można trenować w ten sposób:

Wyszkolenie i temperament psa

Niezależnie od wybranej dyscypliny, pies powinien być dobrze wyszkolony i mieć odpowiedni temperament do aktywności fizycznej. Musi też reagować na podstawowe komendy, być społeczny, dobrze zachowywać się w obecności innych psów i ludzi oraz być skłonny do współpracy z właścicielem podczas treningów i zawodów. Jeśli pies ma te cechy, będzie mógł bezpiecznie i efektywnie uczestniczyć w dogtrekkingu, canicrossie lub bikejoringu.

Indywidualna ocena i konsultacje

Ważne jest, aby indywidualnie ocenić zdolności, umiejętności i potrzeby swojego psa. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z weterynarzem lub doświadczonym trenerem psów, który może pomóc ocenić, czy dany pies nadaje się do preferowanej przez Ciebie dyscypliny.

Jak przygotować psa na wspólny trening?

1. Pracuj nad posłuszeństwem – upewnij się, że Twój pies jest dobrze wyszkolony i reaguje na podstawowe komendy. 
2. Naucz psa chodzić na smyczy – musisz mieć pewność, że Twój pies potrafi chodzić na smyczy przywiązanej do Twojego pasa. 
3. Zwracaj uwagę na sygnały psa – obserwuj zachowanie swojego psa podczas wspólnego treningu. Jeśli zauważysz oznaki zmęczenia, przegrzania lub innych problemów zdrowotnych, natychmiast przerwij aktywność i skonsultuj się z weterynarzem. 
4. Pozytywne wzmocnienie – podczas treningu stosuj pozytywne wzmocnienie, nagradzając psa za dobre zachowanie i współpracę. Nagrody mogą być w formie smakołyków, pochwał lub zabawy. To pomoże psu łączyć wspólny trening z pozytywnymi doświadczeniami i motywacją. 
5. Trening ciągnięcia – wprowadź psa stopniowo do treningu ciągnięcia. Możesz zacząć od zabawki lub przedmiotu, który pies może ciągnąć podczas spaceru. Stopniowo możesz przechodzić do korzystania z liny i uprzęży specjalnie przeznaczonych do tego sportu. 
6. Przyzwyczajenie do roweru (w przypadku bikejoringu) – pies powinien być stopniowo przyzwyczajany do obecności roweru i jego dźwięków. Zacznij od wprowadzenia roweru do codziennych spacerów pieszych. Później możesz przechodzić do krótkich przejażdżek na rowerze, podczas których pies jest przywiązany do uprzęży i połączony z rowerem.

Jaki sprzęt jest potrzebny do sportu z psem?

● Pas dla właściciela – specjalny pas mocowany wokół bioder właściciela, zwykle z regulowanymi paskami. Pas powinien być wygodny i dobrze przylegać do ciała. Stosowany w dogtrekkingu i canicrossie.
● Linia – elastyczna lina o długości dostosowanej do preferencji i rozmiaru psa. Lina powinna być wytrzymała i mieć amortyzujące właściwości, aby zminimalizować nacisk na ciało zarówno biegacza, jak i psa.
● Szelki dla psa – w każdej z tych dyscyplin, zamiast klasycznej obroży, preferowane są szelki dla psa, które zapewniają lepszą kontrolę i rozkładają siłę ciągnięcia na odpowiednie partie ciała psa, nie krępując przy tym jego ruchów. Szelki powinny być dobrze dopasowane do sylwetki psa i nie ograniczać jego ruchów. Najczęściej wykorzystywane są szelki typu „sled” – polecane na początek, do mniej intensywnych treningów. W miarę zwiększania intensywności treningów można wybrać szelki bardziej specjalistyczne np. szelki norweskie, mocne szelki zaprzęgowe.
● Wysięgnik do roweru – w przypadku chęci uprawiania bikejoringu niezbędny będzie montowany do kierownicy wysięgnik, przez który przeciągniesz linę, co zapobiegnie wkręceniu się liny w koło.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas wspólnych treningów?

 
● Jedzenie i woda. Zabierz ze sobą wystarczającą ilość wody dla psa oraz przekąski lub karmę na dłuższe wędrówki. Regularnie podawaj psu wodę i zadbaj o przerwy na odpoczynek i jedzenie. 
● Odpowiednie buty i odzież. W zależności od tego, na którą dyscyplinę się zdecydujesz, wybierz wygodne i solidne buty oraz odzież sportową. Jeśli planujesz dłuższy trekking w górach z psem, pamiętaj, że warunki pogodowe tam są bardzo zmienne, więc nie zapomnij o przeciwdeszczowej kurtce. Z kolei podczas trenowania w pełnym słońcu, zadbaj o ochronę głowy i sięgnij po czapkę z daszkiem. 
● Odblaski. Ważne jest noszenie odblasków zarówno przez biegacza, jak i przez psa, zwłaszcza w warunkach słabej widoczności. Zapewniają one większe bezpieczeństwo, zwiększając widoczność z daleka dla innych uczestników ruchu. 
● Identyfikator. Wyruszając z psem w teren, zadbaj o jego odpowiednią identyfikację – identyfikator z aktualnymi danymi kontaktowymi może okazać się na wagę złota, kiedy niespodziewanie rozdzielicie się z psem. 
● Kask ochronny. Trenując bikejoring, nigdy nie zapominaj o kasku, który ochroni głowę przed urazami w przypadku upadku.
 
Podczas uprawiania każdej aktywności, również z psim towarzyszem, priorytetem powinno być bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek. Nie szarżuj i nie wydłużaj tras, kiedy czujesz się niepewnie lub pies wykazuje oznaki zmęczenia czy niepokoju. Jesteś odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale również za swojego czworonożnego kompana. Dbając o wspólną aktywność, zarówno Ty, jak i Twój pies, będziecie czerpać ogromną radość z treningów i wspólnego pokonywania kolejnych kilometrów.

Przeczytaj podobne artykuły:
1. 10-tygodniowy plan treningowy, czyli jak zacząć biegać?
2. Dobry plecak turystyczny – jaki wybrać?
3. Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce. Ranking tras

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!