Najlepsze trasy rowerowe. Pomorze

Turystyka rowerowa z roku na rok staje się coraz popularniejsza w naszym kraju. Wycieczki rowerowe to nie tylko świetny sposób na spędzanie czasu wolnego, ale również okazja do odkrywania nowych miejsc, do których moglibyśmy nie dotrzeć samochodem. Dla tych, którzy cenią sobie tego typu aktywność przygotowaliśmy coś specjalnego – cykl artykułów, w których zaproponujemy najciekawsze szlaki rowerowe. W ciągu kilku miesięcy poznacie nasze topy dla każdego województwa. Zaczynamy od Pomorza. Rower miejski, szosowy, trekkingowy czy górski … Na Pomorzu, każdy znajdzie coś dla siebie. Oto najlepsze trasy rowerowe na Pomorzu.

Zanim wyruszymy w trasę, warto poświęcić chwilę na przygotowania. Zakup dokładnej mapy (skala 1:50 000 będzie odpowiednia) i przewodników turystycznych ułatwi dotarcie do ciekawych miejsc i pomoże dobrze zaplanować wyprawę, uwzględniając nasze możliwości. Jeśli turystyka rowerowa to nasza nowa zajawka, a nasza przygoda z rowerem ograniczała się do kilkukilometrowych przejażdżek raz kiedyś, powinniśmy wybierać trasy jednodniowe, maksymalnie do 50 km z uwzględnieniem odpoczynków, przerw na posiłki i ewentualne zwiedzanie atrakcji.

Przygotuj rower i pozostałe wyposażenie

Przed dłuższą trasą pamiętajmy, by sprawdzić przerzutki, hamulce, amortyzatory i oświetlenie. TO PODSTAWA bezpiecznej jazdy. Warto zabrać ze sobą zapasową dętkę, ewentualnie zestaw naprawczy, którym w razie problemu załatamy dziurę w dętce. Kiedy planujemy trasę poza miastem, musimy zaopatrzyć się w niezbędne klucze oraz pompkę. W miastach często spotkamy stacje rowerowe z podstawowymi narzędziami (mnie nie raz taki zestaw „małego mechanika” uratował przed prowadzeniem roweru przez kilkanaście kilometrów). Kolejnym przedmiotem, który warto zabrać, jest sprzęt zabezpieczający przed kradzieżą roweru. Jeśli zamierzamy zwiedzać jakieś miejsca, nie zostawiajmy roweru niezabezpieczonego (okazja czyni złodzieja). Nie przesadzajmy również z bagażem, warto zabrać lekką kurtkę przeciwdeszczową, małą apteczkę i butelkę wody. O takich rzeczach jak kask i kamizelka odblaskowa nie muszę przypominać.

Rower sprawdzony, czas na wybór szlaku

Województwo pomorskie to raj dla rowerzystów – różnorodna rzeźba terenu i ogrom bogactwa krajobrazu sprawi, że każdy znajdzie szlak dla siebie. Ponad 300 kilometrów plaż Bałtyku, niezliczona liczba jezior, przepiękne Bory Tucholskie, ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, Hel – miejsce, gdzie zaczyna się Polska czy zabytkowe Stare Miasto w Gdańsku. To tylko nieliczne miejsca, w które dotrzemy rowerem. Poniżej przedstawię szlaki, którymi jadąc, trafimy w ciekawe i urokliwe miejsca. Mam nadzieję, że będą to najlepsze trasy rowerowe na Pomorzu, jakimi będziecie mieli okazję jeździć w tym sezonie.

Z Gdyni na Hel – Pierścień Zatoki Puckiej

Wyjątkowo malownicza trasa o długości prawie 80 kilometrów. Niemal na całej długości trasy możemy raczyć się widokiem na Zatokę Pucką. Jeśli nie lubimy jazdy po miejskich ulicach, wycieczkę możemy rozpocząć od Kosakowa. Trasa wiedzie tuż przy płocie lotniska, na którym co roku odbywa się Opener Festival. Po przejechaniu około 25 km trafimy do Pucka, a tam czeka na nas kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić m.in. przystań rybacką z symbolicznym słupkiem upamiętniającym zaślubiny Polski z morzem. Z portu rybackiego rozpościera się wspaniały widok na całą zatokę. Wizytówką Pucka jest również urokliwy rynek, który w ostatnich latach został odrestaurowany. Ozdobą rynku są kamieniczki wybudowane w XVIII-XIX w. I neogotycki ratusz.

W połowie trasy dotrzemy do Władysławowa. To chyba jedna z najpopularniejszych nadmorskich miejscowości wypoczynkowych. Czeka tam na nas Lunapark Władysławowo (czynny w okresie letnim), niezliczona ilość knajpek i restauracji. Władysławowo zwane przez turystów wrotami do Półwyspu Helskiego to świetne miejsce na dłuższą przerwę. Polecam przejść się Aleją Gwiazd Sportu i zajrzeć do Domu Rybaka z wieżą widokową.

Jedziemy dalej! Po lewej stronie Bałtyk, po prawej Zatoka Pucka … taki widok ciężko opisać, po prostu trzeba chociaż raz przejechać się trasą na Hel. Będąc na Helu, trzeba przejść się ul. Wiejską.  Tradycyjna rybacka zabudowa oddaje w pełni nadmorski klimat zatoki. Kolejną atrakcją jest fokarium, w którym zobaczymy niezwykłe foki bawiące się z opiekunami. Zwieńczeniem naszej wyprawy powinno być miejsce, „w którym zaczyna się Polska” tzw. cypel. Leśna droga prowadząca w jego kierunku skrywa fortyfikacje wojenne, które tylko dodają klimatu temu miejscu. Jeśli miałbym wskazywać najlepsze trasy rowerowe na Pomorzu, trasa Gdynia-Hel znajdowałaby się w ścisłej czołówce!

Przebieg trasy : Gdynia – Hel

Najlepsze trasy rowerowe na Pomorzu – Kaszubska Marszruta w Borach Tucholskich

Jeśli lubicie leśne ścieżki, trasy wśród jezior i miejsc odległych od miejskiego zgiełku, proponuję wybrać się do gminy Chojnice. Turystyka rowerowa jest tu bardzo popularna, co potwierdza sieć szlaków Kaszubskiej Marszruty. Przemierzając prawie 200 km tras rowerowych, zapoznamy się z kulturą i tradycjami miejscowej ludności oraz zobaczymy przepiękne obszary przyrodnicze w Parku Narodowym Bory Tucholskie.

Kaszubska Marszruta to sieć szlaków przebiegających przez zielone serce Pomorza. Wyprawę w tę część Pomorza warto rozplanować na kilka dni. Jeśli jednak nie mamy tyle czasu, proponuję za cel obrać żółty szlak Kaszubskiej Marszruty. Prawie 70 kilometrów trasy otaczającej Park Narodowy Bory Tucholskie prowadzący od zachodniego brzegu Jeziora Charzykowskiego, następnie malowniczym brzegiem rzeki Brdy, aż do Czerska.

Wybierając tę trasę w okresie letnim, możemy podziwiać żaglówki pływające w czystych jeziorach. Trudno będzie oprzeć się licznym kąpieliskom, które kuszą, by zrobić przerwę i odpocząć na brzegu jeziora. Żółty szlak poprowadzi nas przez malownicze wioski i osady, w których zobaczymy oryginalną kaszubską zabudowę. W większych letniskowych miejscowościach lokale gastronomiczne ugoszczą nas regionalnymi potrawami i pozwolą nabrać energii na dalsze kręcenie kilometrów. Kaszubska Marszruta bez wątpienia wpisuje się do rankingu na najlepsze trasy rowerowe na Pomorzu.

Przebieg trasy: Żółty szlak Kaszubskiej Marszruty

Trójmiasto – złoty środek dla tych, którzy lubią zarówno miejskie szlaki, jak i kontakt z przyrodą

Turystyka rowerowa w Trójmieście stoi na wysokim poziomie, miejska sieć ścieżek rowerowych pozwala na sprawne przedostanie się praktycznie do każdego miejsca, nie przejmując się zakorkowanymi ulicami. Wizytówką i elementem łączącym Gdynię, Sopot i Gdańsk jest Trójmiejska Trasa Nadmorska. 30 kilometrów ciągnących się pasem nadmorskim to idealny wybór na przyjemną rowerową wycieczkę. Dodatkowym atutem tej trasy są liczne punkty gastronomiczne i fakt, że w każdej chwili możemy się zatrzymać, wejść na plażę i odpocząć napawając się widokiem zatoki.

Zaczynamy w Gdańsku, przy stadionie Energa Gdańsk, który kształtem i kolorem przypomina bursztyn, stadion został udostępniony do zwiedzania. Następnie kierując się już w stronę promenady nadmorskiej, natrafimy na latarnię morską w Nowym Porcie wybudowaną w 1894 roku. Kilka kilometrów dalej dojeżdżamy do pierwszego mola na naszej trasie. Krótka przerwa na gofra i jedziemy dalej. Zanim dojedziemy do Sopotu, mijamy Park Jelitkowski, jest to zabytkowy park w nadmorskiej, letniskowej dzielnicy Gdańska. Liczne sanatoria, bary i mała gastronomia sprawiają, że miejsce to tętni życiem nawet poza sezonem letnim.

Pokonując kolejne kilometry, trafiamy pod samo molo w Sopocie. Prawie pół kilometrowe drewniane molo jest obowiązkowym punktem na naszej trasie. Dochodząc do końca, można podziwiać widok na panoramę plaży i całej zatoki. Już z sopockiego molo dostrzeżemy to, co czeka na nas w Gdyni, czyli orłowskie klify, za którymi rozpoczyna się Bulwar Nadmorski prowadzący do wizytówki Gdyni – Skweru Kościuszki. Na Skwerze znajdują się liczne pomniki m.in. pomnik upamiętniający wizytę Jana Pawła II czy pomnik Żołnierzy AK. Przedłużeniem Skweru jest Molo Południowe, przy którym cumuje żaglowiec-muzeum „Dar Młodzieży”. Po drugiej stronie molo znajduje się Akwarium Gdyńskie, a w sąsiedztwie zlokalizowana jest Marina Gdynia z zacumowanymi jachtami (jest to największy port jachtowy na polskim wybrzeżu).

Przebieg trasy: Trójmiejska trasa Nadmorska

Miejska trasa – zwiedzamy Gdańsk na rowerze

Gdańsk jednym z najlepiej rozwiniętych miast w Polsce pod względem infrastruktury rowerowej. Każdego roku w mieście powstają nowe drogi rowerowe, z których chętnie korzystają zarówno mieszkańcy, jak i również turyści. Dzięki tak dobrze rozwiniętej sieci ścieżek rowerowych jesteśmy w stanie w jeden dzień zwiedzić Gdańsk od zabytkowej Oliwy, przez centralną część miasta, czyli Wrzeszcz, kończąc w klimatycznym Śródmieściu.

Wycieczkę po Gdańsku zaczynamy od spaceru po Parku Oliwskim i odwiedzin w Katedrze Oliwskiej. Kierując się w stronę Wrzeszcza, miniemy współczesny meczet. Na naszej trasie znajdziemy multum godnych polecenia knajpek i restauracji poukrywanych w zakamarkach Oliwy i Wrzeszcza, na pewno na trasie nie będziemy głodni :). Droga prowadzi nas przy Operze Bałtyckiej, zaraz za nią natrafimy na czołg – pomnik upamiętniający I Brygadę Pancerną im. Obrońców Westerplatte. Dosłownie kilkaset metrów dalej wjedziemy na Wiadukt Błędnik, z którego mamy już niedaleko do Góry Gradowej. Z Góry Gradowej rozpościera się wspaniały widok na panoramę Starego Miasta. W okolicy możemy odwiedzić również Plac Solidarności, Stocznie Gdańska i Pomnik Poległych Stoczniowców oraz Europejskie Centrum Solidarności.

Dojeżdżając do Starego Miasta, możemy zacząć podziwiać zabytkowe kamienice, by za chwilę trafić na Wyspę Ołowiankę z mariną, przy której cumują jachty. Przemieszczając się „Drogą Królewską”, cały czas naszą uwagę przykuwać będą klimatyczne kamienice. Wycieczkę po Gdańsku zakończymy na targu Węglowym. Na tej z pozoru krótkiej trasie (około 25 km) czeka nas ogrom zabytków i miejsc, w których warto się zatrzymać, chociaż na chwilę. Przejażdżka po Gdańsku, obowiązkowo musi zostać wpisana w ranking na najlepsze trasy rowerowe na Pomorzu.

Przebieg trasy: Zwiedzamy Gdańsk na rowerze

Serce Kaszub i niedokończony zamek – szlaki rowerowe na Kaszubach

fot.Marian Naworski

Kolejnym szlakiem w naszym rankingu na najlepsze trasy rowerowe na Pomorzu jest prawie 30- kilometrowa trasa na pograniczu gminy Kartuzy i gminy Chmielno. To obowiązkowy punkt dla osób, które poszukują szlaków rowerowych na Kaszubach. Miłośnicy przyrody będą wręcz zachwyceni krajobrazami. Wycieczkę rozpoczynamy od zwiedzania Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, następnie udajemy się w stronę Łapalic i tam czeka na nas niespotykana atrakcja. Docieramy do zamku, który jako niedokończona samowola budowlana stał się atrakcją turystyczną. Historia zamku jest stosunkowo młoda, w latach 80 tych gdyński rzeźbiarz otrzymał pozwolenie na budowę domu z pracownią rzeźbiarską. To, co zaczęło wznosić się w bliskiej okolicy jeziora Rekowo, wcale nie przypominało domu …

Ponad 5000 metrów kwadratowych, 52 pomieszczenia, olbrzymia sala balowa, basen i 12 wieżyczek. Ciężko uwierzyć w to, że miał to być dom mieszkalny, nie uwierzyli w to również urzędnicy, którzy w 1991 roku wstrzymali budowę. Oficjalnie Zamek w Łapalicach to teren budowy. Należy pamiętać, że wchodząc na ten teren, robimy to na własną odpowiedzialność. Nie przeszkadza to odwiedzającym w zwiedzaniu tej stosunkowo nowej atrakcji na Kaszubskiej mapie ciekawych miejsc.

Z miejsca, które zapewne przypadnie do gustu fanom Harrego Potera, kierujemy się przez Łapalice, w stronę jeziora Białego. Tam warto zrobić przerwę na odpoczynek i skorzystać z kąpieliska. Gdy nabierzemy sił, udajemy się do Sianowa, po drodze podziwiając malownicze krajobrazy. W Sianowie warto odwiedzić największy drewniany kościół w regionie – Sanktuarium Maryjne. Tam też zakończymy naszą wycieczkę. Szlaki rowerowe na Kaszubach cieszą się dużą popularnością wśród rowerzystów. Trasa Kartuzy-Sianowo to tylko jedna z wielu, które warto wziąć pod lupę.

Przebieg trasy: Przez serce Kaszub

Turystyka rowerowa stale rozwija się w naszym kraju, tworzonych jest coraz więcej tras rowerowych dzięki, którym możemy dotrzeć w piękne miejsca z niezwykle ciekawymi historiami. Może Wy macie jakieś ulubione szlaki na Pomorzu, miejsca, które warto odwiedzić i dopisać do naszego rankingu na najlepsze trasy rowerowe na Pomorzu.  Już niedługo kolejne miejsca, które są rajem dla fanów jazdy na rowerze.

5 komentarzy
 1. Super poradnik. Dzięki za inspiracje.

  20 lipca 2020 at 12:40
 2. Wycieczki rowerowe to świetny sposób na aktywny wypoczynek, również nad morzem. Bardzo przyjemny do czytania artykuł. Jeżeli ktoś lubi takie wycieczki w otoczeniu natury to zapraszam do malowniczej Krynicy Morskiej. Oprócz pięknych plaż i sąsiedztwa lasów jest tu także idealna do wycieczek rowerowych bądź joggingu trasa widokowa.

  23 listopada 2020 at 08:07
 3. Kocham Trójmiasto 😉 Ja polecam również trasy rowerowe, które wiodą przez park w Jelitkowie 😉

  3 maja 2021 at 18:55
 4. Bardzo fajne zestawienie tras. Na większości już byliśmy i możemy śmiało polecić! Zapraszamy na nasze relacje z tras, a poniżej EuroVelo 9 czyli Wiślana Trasa Rowerowa
  https://valditour.wordpress.com/2021/08/02/eurovelo9/

  3 sierpnia 2021 at 09:13
  • SportBazar
   SportBazar

   Dziękujemy. Cieszymy się, że podzielasz naszą opinię. Chętnie zainspirujemy się również Twoim blogiem. Do zobaczenia na trasie 🙂

   5 sierpnia 2021 at 09:53

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!