Rodzaje rowerów – jaki wybrać? Poznaj typy rowerów i ich przeznaczenie

Jeśli przymierzasz się do zakupu roweru, a ilość i rodzaj modeli dostępnych w sklepach Cię przytłacza, to koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Dowiesz się z niego nie tylko, jakie są rodzaje rowerów oferowanych przez producentów, ale też jakie możliwości daje Ci każdy z nich.

Najważniejsze to określić swoje potrzeby

Wybór odpowiedniego roweru jest kluczowy, by w pełni cieszyć się urokami jazdy. Jeśli nie poświęcisz czasu na odpowiedni research, może okazać się, że kupisz rower, który kompletnie nie współgra z Twoimi potrzebami. To nie tylko uciążliwość na trasie, ale również niebezpieczeństwo dla Ciebie i innych uczestników ruchu. Bardzo ważne jest to, żebyś na rowerze czuł się pewnie i komfortowo. W przeciwnym razie będziesz skupiał się na niedogodnościach, a nie radościach płynących z jazdy. Żeby dobrać odpowiedni rodzaj roweru, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jakie dystanse chcesz przemierzać? Jak często? Po jakiej nawierzchni?

Warto też wybiec myślami w przyszłość, by nie okazało się, że charakter, cel i rodzaj jazdy szybko ulegną zmianie. Dzięki temu unikniesz konieczności szybkiej wymiany sprzętu na taki, który bardziej koresponduje z Twoimi potrzebami.

Rodzaje rowerów

W tym tekście skupimy się na kilku rodzajach rowerów. Przeglądając oferty sklepów, zwłaszcza tych specjalistycznych, spotkasz się z dużo szerszym i precyzyjniejszym rozróżnieniem poszczególnych grup. Nie ma co ukrywać, że producenci co roku dbają o to, by nie zabrakło nowości i kolejnych ulepszeń. Ale na tym polega marketing, by cały czas wzbudzać potrzeby w kliencie. Na początek w zupełności wystarczy umiejętność rozróżnienia podstawowych kategorii rowerowych.

Rower Górski (MTB)

To rowery – jak sama nazwa wskazuje – służące do jeżdżenia w zróżnicowanym wysokościowo i wymagającym terenie. Jeśli ścieżki rowerowe czy drogi krajowe nie zachęcają Cię do pedałowania, a nierówna wyboista trasa czy rzadko uczęszczana ścieżka z licznymi zjazdami i podjazdami już tak, to powinieneś spojrzeć w kierunku MTB.

Jeśli planujesz zmierzyć się z takimi przeciwnościami terenu, rower górski da Ci kilka atutów. Przede wszystkim otrzymujesz szerokie opony o agresywnym bieżniku. Dzięki nim uzyskasz przyczepność, dającą pewność i możliwość utrzymania się w siodełku podczas jechania po nierównościach i wymagającej nawierzchni. Rower górski to również amortyzacja (pełna lub tylko na przednim widelcu), która absorbuje wstrząsy i zapewnia komfort jazdy w trudnym terenie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś na tego typu rowerze mknął asfaltową drogą. Jest to sprzęt bardzo uniwersalny. Jeśli jednak miałby służyć tylko do takiej jazdy – nie jest to optymalny wybór.

Kategoria rowerów górskich jest bardzo pojemna. Mieszczą się w niej m.in. rowery:

●ATB – charakteryzujące się prostą budową i uniwersalnością, przeznaczone do jazdy rekreacyjnej
●XC – bardziej zaawansowane modele, stworzone z myślą o wyścigach w terenie
●Downhill – skierowane do wyczynowców, preferujących jazdę w dół
●Trail i Enduro – stworzone z myślą o agresywnej jeździe w górach

Rower szosowy

Ten typ roweru pozwoli osiągać największe prędkości. Jeśli chcesz postawić na trening lub przełożyć energię pedałowania na szybkie przemieszczanie się z punktu A do punktu B to jest to rodzaj roweru, który Ci to umożliwi. Wąskie opony z niskimi oporami toczenia, lekkość i nisko osadzony ster o charakterystycznym kształcie doskonale sprawdzą się na asfalcie.
Piaszczysta nawierzchnia i leśne drogi – jak sama nazwa wskazuje – nie będą Twoimi sprzymierzeńcami, jeśli chcesz poruszać się rowerem szosowym. Minimalistyczna stylistyka wiąże się też z ograniczonymi możliwościami przewozu bagażu. W grę wchodzą tylko niewielkie sakwy lub plecak rowerowy, który może być uciążliwy przy dłuższych dystansach czy wysokiej temperaturze. Ta informacja jest ważna przy opcji dojazdu do pracy czy uczelni.

Rower miejski

Jeśli jednak mieszkasz niedaleko szkoły czy miejsca pracy, a tam prowadzi ścieżka rowerowa, to naturalnym wyborem jest rower miejski. Możesz go doposażyć w koszyk, by po drodze zrobić zakupy czy przewieźć plecak lub pomoce naukowe. Pozycja jazdy na takim rowerze jest diametralnie różna od tej, jaką masz na szosówce czy góralu. Ster jest dużo wyżej niż siedzisko. Jedziesz więc wyprostowany.

Rower miejski to część lifestylu. Często jest spersonalizowany i dopasowany do charakteru właściciela. Ważnymi elementami są błotniki, które pozwolą nie zabrudzić stroju i oświetlenie, umożliwiające bezpieczny powrót o zmroku. Od lekkości ramy i ilości przerzutek istotniejsza jest łatwość wsiadania.

Rower trekkingowy

Jest to kategoria rowerów, która umożliwia poruszanie się po zróżnicowanej powierzchni. Rower trekkingowy dobrze sprawdza się na drogach leśnych, szutrowych czy asfaltowych. Opony są węższe niż w rowerach MTB, a bieżnik bardziej gładki. W porównaniu z rowerem górskim – gorzej radzą sobie na piasku.

Trekkingi to rowery stworzone, by cieszyć się podziwianiem przyrody. Skierowane są do osób chcących zakosztować turystyki rowerowej. Są one dobrze wyposażone – oświetlenie, podpórka, bagażnik. Bez trudu przypniesz do nich sakwy, umiejscowisz śpiwór czy torby.

Oczywiście sprawdzą się też jako środek lokomocji. Zwłaszcza jeśli droga do celu wiedzie przez bardziej wymagający teren niż ścieżka rowerowa czy asfalt. Pozycja jazdy na rowerze trekkingowym jest lekko pochylona. Czasami można ją też modyfikować, jeśli rower wyposażono w regulowany mostek.

Rower crossowy

Jeśli zależy Ci na uniwersalności rowerów trekkingowych, ale nie potrzebujesz dodatkowego wyposażenia, bo np. nie oddalasz się od domu o kilkadziesiąt kilometrów, to możesz zdecydować się na rower crossowy.

Cechuje go minimalizm. Nie posiada bagażnika czy błotników. Jest lżejszy niż MTB czy trekking, dzięki czemu zyskuje na funkcjonalności w terenie. Świetnie radzi sobie na ubitych nawierzchniach, leśnych duktach i asfalcie. Jeśli zamierzasz jeździć poza miastem, ale nie zależy Ci na przemierzaniu trudno dostępnych terenów i agresywnej jeździe, jest on ciekawą alternatywą dla roweru MTB. Pozycja jazdy na nim jest bardziej wyprostowana niż na rowerze górskim.

Gravel

To rower, który łączy w sobie możliwości roweru szosowego z możliwościami jazdy w terenie. W ostatnich latach stał się bardzo modnym i popularnym rozwiązaniem. Z pewnością przyłożyła się też do tego jego estetyka. Cechy charakterystyczne rowerów gravelowych to poszerzone – w stosunku do szosówki – opony i mniej agresywna pozycja. Wzmocniona rama predestynuje gravele do wypraw. Mimo minimalistycznego wyposażenia można je szybko przystosować do bikepackingu, który również zyskuje coraz większą popularność. Podsumowując – otrzymujesz rower, który jest szybki na asfalcie, ale możesz na nim skręcić też w leśną ścieżkę, by cieszyć się urokami przyrody.

Podsumowanie

Rynek rowerowy jest tak szeroki, że z pewnością znajdziesz jednoślad, który zaoferuje Ci optymalne rozwiązania i da mnóstwo przyjemności. Bez względu na to, czy będzie on tylko środkiem lokomocji, czy też posłuży do poznawania i odkrywania atrakcji turystycznych, powinien być jak najbardziej zintegrowany z Twoimi potrzebami. Określenie typu roweru to pierwszy krok, który pozwoli Ci przejść do odpowiedniego doboru wielkości ramy czy rodzaju zastosowanego w nim osprzętu.

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Najlepsze trasy rowerowe. Dolny Śląsk
2. Jak nauczyć się grać w tenisa ziemnego? Wybieramy akcesoria tenisowe
3. Sakwy rowerowe, czyli bikepacking
4. Hobby. Lista TOP 200. Odkryj swoje

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!