Bramka jest jedna, a piłki są dwie – którą wybrać? Piłka Adidas Telstar World Cup VS Nike Premiere League Ordem 4

Bramka jest jedna, a piłki są dwie - którą wybrać Piłka Adidas Telstar World Cup VS Nike Premiere League Ordem

Kazimierz Górski, nazywany Sokratesem polskiej piłki, słynął z trafnych powiedzeń, jednak, jak sam twierdził, piłka nie wymaga filozofowania. Mecz można rozegrać równie dobrze Zośką. Dziś jednak porównamy profesjonalny sprzęt. Piłka Adidas VS piłka Nike – którą z nich wybrałby dziś Górski?

Historia piłką się toczy

Piłka Adidas Telstar to model z długą historią. Swoją premierę miała w 1970 roku podczas Mistrzostw Świata jako pierwsza oficjalna piłka Mundialu, była też bohaterką Mistrzostw w 1974 roku. Piłka Nike Ordem z kolei została stworzona z myślą o spotkaniach prestiżowej angielskiej Premier League. Obie mają tę samą wielkość (5) i zbliżoną wagę – między 410-450 g. Co poza tym oferują nam producenci w każdym z tych modeli?

Piłka Adidas Telstar – kultowy symbol

Piłka Adidas Telstar (zwana w Polsce „biedronką”) swoją nazwę wzięła od sformułowania „television star”, a jej kolory (12 czarnych pięciokątów i 20 białych sześciokątów) nawiązują do pierwszych bezpośrednich telewizyjnych transmisji Mistrzostw w 1974 r. Co ciekawe, bywa ona mylona z drugą oficjalną piłką Mistrzostw – Adidas Telstar Durlast (wizualnie są identyczne, model Durlast jest dodatkowo pokryty poliuretanem, który chroni przed wodą i zadrapaniom).

W 2018 roku piłka Adidas Telstar został odświeżony z myślą o Mundialu w Rosji. Na piłkę została naniesiona pikselowa grafika, inspirowana miejskimi krajobrazami w tym kraju.

Dodatkowo znajdują się na niej złote logo Adidas, Mundialu oraz nazwa piłki. Piłka Nike Ordem jest z kolei bardziej jaskrawa – wyraziste i kontrastujące kolory pomagają szybciej dostrzegać piłkę. Obie piłki są zaprojektowane z myślą o grze meczowej i treningowej na naturalnych murawach.

Sprawdź w sklepie Sportbazar

Licencja na kopanie od FIFA

Oba modele cechuje też podobna, bezszwowa (zgrzewana) konstrukcja. Producent zastosował w nich także widoczne żłobienia (w Nike Ordem – Aerotrac®), które ułatwiają piłce precyzyjny i stabilny lot, a więc celność długich zagrań jest lepsza.

Piłka Adidas Telstar jest dodatkowo wykonana w technologii TSBE. Ta innowacja zapewnia piłce bardziej przewidywalną trajektorię oraz lepszy kontakt ze stopą. Zmniejsza też absorpcję wody (nasiąknięta wodą tańsza piłka, zwłaszcza ze skóry naturalnej, staje się cięższa, co znacznie przeszkadza w grze).

Butylowy pęcherz długo trzyma powietrze – piłka przez dłuższy czas, nawet intensywnie kopana, nie wymaga dopompowywania.

Obie piłki – zarówno Adidas, jak i piłka Nike Ordem posiadają atest i licencję FIFA Quality – przeszły pozytywnie testy federacji w zakresie wagi, ciśnienia, odkształceń, zmiany rozmiaru, odbicia i absorpcji wody.

Zobacz w sklepie Sportbazar

Piłka Adidas Telstar – rozegraj wirtualny mecz

Ten model to ukłon w stronę najmłodszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie fanów piłki. Zastosowano tu technologię NFC – każda piłka ma wszyty chip, który pozwala „połączyć się z piłką” za pomocą smartfona. Przykładając telefon do piłki, telefon przekierowuje do specjalnej aplikacji, gdzie można wziąć udział w specjalnych wyzwaniach i konkursach związanych z piłką.

Piłka Nike Ordem 5 lubi „oddychać”

Piłka Nike wykonana jest z wytrzymałego, węglowo-lateksowego materiału pokrytego warstwą polietylenu. Wykorzystane materiały zwiększają przyczepność piłki do stopy i jej wyczucie podczas gry oraz pomagają zwiększyć prędkość i energię uderzenia.
Ale coś za coś, bo w porównaniu z piłką Adidas Telstar, powietrze uchodzi z niej szybciej – Nike Ordem trzeba dopompować wcześniej, niż jej rywalkę – Telstar.

Remis ze wskazaniem?

Podsumowując, obie piłki są w podobnej cenie (ok. 400 zł) i obie zapewniają podobną jakość gry. Wiele zależy jednak od detali – jeśli szukasz po prostu piłki bez marketingowych „bajerów”, postaw na jaskrawą Nike Ordem i dokup pompkę. Jeśli jednak kręcą Cię gadżety, lubisz kultowe przedmioty z historią i chcesz mieć w domu jeden z nich, a dodatkowo jesteś fanem technologii – zdecyduj się na piłkę Adidas Telstar. W końcu chodzi tylko o to, by strzelić jedną bramkę więcej od przeciwnika 😉

Zobacz inne piłkarskie porównania: 

Nike Hypervenom PhantomX vs Adidas Predator. Starcie tytanów

Marka kultowa vs niszowa. Halówki do 200 zł: Adidas Ace 17.4 VS Joma MUNDIAL 604

Adidas ACE 16.4 FxG kontra Nike Magista Ola II FG – które lepsze?

MUNDIAL 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!