Doradzamy przy wyborze maski nurkowej

Podczas urlopu chętnie korzystamy atrakcji typu snorkeling czy nurkowanie. Niezbędnym elementem do tej rozrywki jest posiadanie maski nurkowej. Możemy się kierować oczywiście ceną, kolorem czy modelem, ale czy to wystarcza? Skąd wiemy, że maska do nurkowania, która się nam podobna będzie dla nas odpowiednia i pozwoli nam cieszyć się podwodnymi widokami bez zalewania? Ile ludzi, tyle kształtów twarzy czy nawet rodzajów skóry. Maski różnią się między sobą, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy dany model nam pasuje. Dziś doradzamy przy wyborze maski nurkowej.

Wybór maski nurkowej krok po kroku

Podczas dobierania maski nurkowej najlepiej na twarzy nie mieć żadnego makijażu czy kremu, które znacznie osłabiają przyklejenie się maski. Maskę do nurkowania należy przyłożyć do twarzy (nie zakładając opaski na głowę), a następnie wziąć oddech i wstrzymać go na chwilę. Maska powinna utrzymać się na twarzy kilka sekund zanim „odpadnie”, a im dłużej to będzie trwało, tym lepiej dla nas.

 


KUP NA SPORTBAZAR.PL

 

 


KUP NA SPORTBAZAR.PL

 

Błędnym myśleniem jest również to, że maskę nurkową wystarczy odpowiednio zacisnąć paskiem ściągającym, aby mocniej przylegała do twarzy. Jeżeli zaciśniemy maskę za mocno, to przy zmianach ciśnienia może za bardzo się przyssać i najzwyczajniej w świecie sprawić nam ból. Zastosowanie tych wskazówek podczas wyboru idealnej maski do nurkowania, na pewno pomoże podjąć prawidłową decyzję co do najlepiej dobranego modelu.

KUP NA SPORTBAZAR.PL

 

KUP NA SPORTBAZAR.PL

 

Mam już maskę i co dalej?

Kilka wskazówek, jak używać maski nurkowej:

1. Jeżeli masz dłuższe włosy, to warto wcześniej je upiąć tak aby pasek ściągający lepiej układał się z tylu głowy.

2. Przed założeniem maski zmyj kremy bądź makijaż z twarzy. Pozwoli to na lepsze przyssanie się maski do twarzy.

3. Po zakupie całkowicie nowej maski do nurkowania, warto nalać do niej wody i dodać kilka kropli płynu do mycia naczyń. Znacznie zmniejszy to ryzyko parowania szkieł pod wodą.

4. Do maski nurkowej koniecznie zamocuj fajkę do snorkelingu. Dzięki temu pływając po powierzchni dłużej można oglądać co dzieje się pod wodą, swobodnie oddychając przez fajkę.

KUP NA SPORTBAZAR.PL

 

KUP NA SPORTBAZAR.PL

 

Pamiętaj, że jeżeli skończysz używać maskę nurkową, to schowaj ją w bezpieczne miejsce np. etui, aby nie uległa zniszczeniu mechanicznemu. Nawet mikro pęknięcia mogą nie wytrzymać zmian ciśnienia pod wodą. Jeżeli jesteśmy już przy kwestii bezpieczeństwa, to pamiętaj, aby w kontakcie z wodą zachować szczególną ostrożność. Podczas snorkelingu użyj kapoka, osobom towarzyszącym powiedz, gdzie masz zamiar się kąpać i określ mniej więcej ile Ci to zajmie. Lepiej na gorące dmuchać :). Jeżeli masz zamiar używać maski nurkowej w morzu, to warto zaopatrzyć się w buty przeznaczone do wody. Najlepsze będą płetwy. Buty pozwolą uniknąć skaleczenia, a ich przyczepna podeszwa uchroni się przed poślizgnięciem. Płetwy pozwolą Ci na szybsze przemieszczanie się, dzięki czemu pojawi się możliwość obejrzenia znacznie większego obszaru.

Podstawowy zestaw do snorkelingu nie zajmuje dużo miejsca w bagażu. Jeżeli często podróżujesz w miejsca, w których jest dostęp do pięknego morza, to warto dobrać sobie taki komplet. Dodatkowo, jeżeli ktoś posiada aparat bądź kamerę wodoodporną – to nawet najpiękniejszy magnesik przywieziony z podróży nie zastąpi nam takiej pamiątki jak uchwycenie tego, co pod wodą….

 

Przeczytaj inne nasze teksty:

Czy w Polsce można nurkować?

Nauka pływania – od czego zacząć, gdy boisz się wody?

Czepek pływacki – jak wybrać najlepszy?

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!