Impregnacja odzieży turystycznej

Odzież turystyczna ma zapewnić ciepło, barierę przed opadami, odprowadzanie wilgoci i swobodę poruszania. Pamiętaj, że wybierając nawet najbardziej zaawansowane technologicznie ubrania outdoorowe, nie możesz zapominać o ich czyszczeniu i praniu. Najbardziej istotna jest prawidłowa impregnacja odzieży turystycznej. Co zrobić, by służyła ona jak najlepiej? Jak wykorzystać jej właściwości w 100%?

Czym jest impregnacja odzieży turystycznej?

Najprościej mówiąc, impregnacja jest hydrofobową powłoką, której zadaniem jest powstrzymanie kropel wody czy brudu przed wniknięciem w tkaninę. Dobrej jakości odzież turystyczna wyposażona jest w nienasiąkające wodą wykończenie zwane impregnacją DWR. Pod wpływem prania to zabezpieczenie słabnie i wymaga odnowienia. W przeciwnym razie Twoje ubranie turystyczne straci kluczowe cechy i nie sprawdzi się podczas outdoorowych wyzwań. Deszcz, śnieg czy wilgoć mogą zaskoczyć, zagrażając komfortowi i bezpieczeństwu podczas marszu czy wspinaczki.

Rodzaje preparatów do impregnacji

Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór środków do impregnacji odzieży turystycznej. Możesz polegać na opiniach użytkowników, by wybrać optymalny produkt dla siebie. Oczywiście, warto zwrócić też uwagę na stosunek cena/jakość. My natomiast skupimy się nie na konkretnej marce, a na sposobie impregnacji. Do wyboru masz dwa warianty zabezpieczenia odzieży – w płynie i w sprayu.

Impregnaty w płynie

To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwoli Ci szybko i bezproblemowo zaimpregnować spodnie czy kurtkę z membraną. Środek stosujesz zamiast płynu do płukania w pralce. Możesz też użyć go podczas prania ręcznego. Wybierając ten rodzaj impregnacji, musisz pamiętać, by nie stosować go do kurtek z ociepliną (puchem, polarem itp.). Chyba że masz możliwość odpięcia spodniej warstwy. W przeciwnym razie użyj preparatu w sprayu. Zaimpregnowanie warstwy ocieplającej spowoduje pogorszenie właściwości termicznych. Zmniejszy też oddychalność kurtki czy spodni turystycznych, co przełoży się na szybkie zawilgocenie ubrań i dyskomfort podczas użytkowania.

Pamiętaj, aby odpowiednio przygotować odzież przed wrzuceniem jej do pralki:

1. Pozapinaj wszystkie zamki, guziki czy napy.
2. Nie przewracaj ubrań na lewą stronę.
3. Dostosuj program prania do wskazówek producenta znajdujących się na metce.

Impregnaty w sprayu

To również wygodne i łatwe w zastosowaniu rozwiązanie, które pozwoli zabezpieczyć odzież wierzchnią przed wodą i zabrudzeniami. Sprawdzi się zarówno do ubrań turystycznych z zastosowaną technologią Gore-Tex czy Texapore, jak i innych membran stosowanych przez producentów odzieży outdoorowej.

Przed rozpyleniem impregnatu musisz pamiętać o kilku zasadach:

1. Stosuj preparat na czystą i wysuszoną odzież. Usunięcie zanieczyszczeń i brudu pozwoli impregnatowi skuteczniej wniknąć we włókna tkaniny.
2. Aplikuj równomiernie z odległości wskazanej przez producenta na etykiecie.
3. Impregnuj na zewnątrz, a jeśli nie masz takiej możliwości, to zabezpiecz się przed wdychaniem środka i dobrze wywietrz pomieszczenie.
4. Po spryskaniu impregnatem nie chowaj od razu odzieży do szafy. Pozostaw je rozwieszone w przewiewnym miejscu nawet do 24 h.

Jak często impregnować odzież turystyczną?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od intensywności użytkowania ubrań outdoorowych. Jeżeli Twoja kurtka narażona jest na częste opady, zachlapania czy kontakt z błotem, to częściej będziesz ją prał, co przekłada się na utratę właściwości hydrofobowych. Najlepiej stosować więc preparat impregnujący podczas lub po każdym praniu, przy założeniu, że nie będzie to częściej niż 1-2 razy w roku.

Czy należy impregnować softshelle?

Tu zdania są podzielone ze względu na osłabienie przez impregnat właściwości oddychających ubrań. Kluczową funkcją softshella nie jest przeciwdeszczowość, ale ochrona przed wiatrem i chłodem. Jeśli jednak zależy Ci, by Twoje spodnie czy kurtka z softshella nie przemakały podczas wyprawy, to możesz użyć impregnatu.

Jak prać odzież turystyczną?

Odzież turystyczna z pewnością bardziej narażona jest na zabrudzenia niż ta, w której poruszamy się na co dzień. Nawet najnowocześniejsze technologie nie sprawią, że unikniemy jej prania. Co prawda w przeszłości pokutował mit, że nie należy prać odzieży outdoorowej, ale wystarczy zerknąć na metkę, aby łatwo go obalić.

Zanim ulokujesz kurtkę lub spodnie turystyczne w pralce, dokładnie zapoznaj się z instrukcjami producenta – najczęściej zalecana jest temperatura 30 st. C. Następnie wyczyść odzież z błota i innych zabrudzeń, które nie przeniknęły przez tkaninę. Kurtki z membraną i softshelle najlepiej prać pojedynczo. Jeśli bęben pralki nie będzie wypełniony, to płukanie będzie skuteczniejsze. Absolutnie nie używaj jednak płynów przeznaczonych do płukania. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty do prania odzieży turystycznej. Sięgnij po nie, by mieć pewność optymalnej ochrony włókien oraz czystości. Przed wrzuceniem odzieży do suszarki, sprawdź na metce, czy jest to zalecane. Jeśli nie, rozwieś ubranie i dokładnie wysusz.

Podsumowanie

Ubrania turystyczne są nieocenione podczas wypraw i wyjazdów. Skutecznie ochronią Cię przed chłodem, wiatrem czy deszczem. Pamiętaj jednak, że wybierając nawet najbardziej zaawansowaną technologicznie odzież turystyczną, musisz o nią odpowiednio dbać. Tylko wtedy w pełni docenisz jej parametry i właściwości. Przygotuj ją należycie do wędrówek i ciesz się przygodą, która Cię czeka.

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Podeszwa Vibram – co to jest, jakie ma właściwości?
2. Bielizna termoaktywna Alpinus Tactical. Czy rzeczywiście ochroni Cię przed chłodem?
3. Jak prać buty? Sprawdź skuteczne metody na czyste buty
4. Wełna merino – co to jest, jakie ma właściwości i jak ją pielęgnować?
5. Jaką kurtkę narciarską wybrać? Podpowiadamy

2 komentarze
 1. Witam, bardzo dziękuję za artykuł, zdecydowałem się na impregnat w sprayu, pozdrawiam.

  22 lutego 2024 at 09:35
  • sportbazar.pl
   sportbazar.pl

   Cieszymy się, że udało nam się wyklarować temat. 🙂

   22 lutego 2024 at 11:18

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!