Jak prać buty? Sprawdź skuteczne metody na czyste buty

Pranie butów jest konieczne, nie tylko ze względów estetycznych, ale również higienicznych. Brudne buty potrafią zepsuć całą stylizację. Niemniej ważne jest dbanie o ich czystość i świeżość wewnątrz. Jak więc prać buty? Ręcznie czy w pralce? O tym będzie nasz krótki poradnik. Przeczytaj i sprawdź jak wyczyścić swoje ulubione obuwie.

Jakie buty prać w pralce?

To czy buty możemy uprać w pralce, czy ręcznie zależy od materiału, z jakiego są one wykonane. Z całą pewnością nie wrzucimy do pralki butów skórzanych, z imitacji skóry ani zamszowych. Potraktowanie ich automatycznym programem prania może skończyć się boleśnie. Ale jeśli nasze sportowe buty wykonane są z materiału lub przewiewnej siatki i wymagają solidnego czyszczenia, możemy wrzucić je do pralki. Pamiętajmy tylko, że jest to zwykle ostateczność i w przypadku niepowodzenia, producent obuwia może nie uznać reklamacji z tytułu ich niewłaściwej pielęgnacji.

Jak prać buty w pralce? Zasady

  1. Przygotowanie butów. Usuńmy ręcznie wszelkie kamyki z podeszwy i większe zanieczyszczenia jak np. zaschnięte błoto. Jeśli to możliwe, wyjmijmy wkładkę i sznurówki i upierzmy je ręcznie. Dobrym pomysłem będzie dorzucenie do prania jakiegoś ręcznika czy szmatek, aby zamortyzować uderzenia butów o bęben.
  1. Wybór programu prania. Coraz więcej modeli pralek wyposażona jest w specjalny program do prania obuwia, jeśli nasza pralka ma taki, wybierzmy właśnie ten. Jeśli nie, ustawmy pralkę na delikatny program np. pranie ręczne. Wirowanie ustawmy na możliwie najniższe obroty.
  2. Temperatura. Maksymalna temperatura wody podczas prania nie powinna przekraczać 40°C.
  3. Czas prania. Wybierzmy najkrótszy czas prania butów. Buty nie powinny prać się w pralce dłużej niż 30 – 40 minut.
  4. Detergenty. Nie dodawajmy żadnych środków zmiękczających ani odplamiaczy. Zwykły proszek lub płyn do prania sprawdzi się tutaj najlepiej.
  5. Suszenie. Po wyjęciu butów z pralki należy wysuszyć je w temperaturze pokojowej. Absolutnie nie suszymy butów na słońcu ani na kaloryferze. Może to spowodować rozklejenie się konstrukcji lub wybarwienie materiału cholewki.

Jak wyczyścić białe buty?

Białe buty brudzą się zdecydowanie szybciej, dlatego ważne jest regularne dbanie o ich czystość. Tylko jak wyczyścić białe buty bez ich uszkodzenia? Jeśli wiosną i latem stawiamy na białe trampki, ich czyszczenie jest dosyć proste. Szyte modele możemy uprać w pralce. Jeśli natomiast nasze trampki mają klejoną podeszwę, musimy podwinąć rękawy, przygotować miskę z wodą i działać ręcznie. Podeszwę wyczyścimy za pomocą proszku i szczoteczki z miękkim włosiem. Jeśli chodzi o materiałową cholewkę, sięgnijmy po wilgotną szmatkę i proszek do prania. Możemy zastosować też sodę oczyszczoną, która delikatnie wybiela.

                                              

Jeśli natomiast w swoich stylizacjach stawiasz na białe buty wykonane ze skóry lub jej imitacji, bezpiecznie wyczyścisz je lekko wilgotną szmatką. Pamiętajmy, aby podczas prania skórzanych butów ich nie przemoczyć. Do białych butów może się sprawdzić również praktyczny wynalazek pt. magiczna gąbka. Niepozorny produkt do kupienia w sklepach z chemią gospodarczą i w supermarketach. W przypadku białych butów działa cuda 🙂

Jak prać buty zamszowe?

Buty wykonane z zamszowej skóry, również te sportowe modele, mogą wydawać się trudnym materiałem do wyczyszczenia. W tym przypadku nie mamy innego wyjścia, jak zainwestować w odpowiednie środki do pielęgnacji i czyszczenia zamszu. Przyda się również specjalna szczoteczka, przeznaczona do skutecznego czyszczenia. Ten rodzaj skóry naturalnej, choć wytrzymały, jest podatny na zabrudzenia, kurz i blaknięcie. Dlatego też, aby odświeżyć swoje zamszowe buty możesz sięgnąć po odżywkę, która wizualnie odświeży ulubione buty.

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Jak dbać o łyżwy, czyli 5 zasad konserwacji sprzętu
2. Jak dbać o odzież do biegania?
3. Jak prawidłowo zmierzyć stopę?

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!