Jak pływać na desce SUP?

Wakacje sprzyjają sportowej aktywności. Jedni preferują bieganie, inni siatkówkę, a jeszcze inni pływanie. Dopasowujemy uprawiany sport do swoich możliwości i zainteresowań. Wakacje to również idealny czas, żeby spróbować czegoś nowego. Kiedy decydować się na nowe doznania, jeśli nie w czasie wolnym od pracy i stresu? Zwłaszcza jeśli odpoczywamy nad wodą i leżenie na plaży zaczyna nas nużyć. My z nowych aktywności polecamy Wam pływanie na desce SUP. Ale jaką deskę wybrać? Gdzie można pływać? I przede wszystkim jak pływać na desce SUP, by czerpać z tego maksymalną przyjemność? Tego dowiecie się z naszego krótkiego poradnika.

Pływanie na desce z wiosłem. Co jest potrzebne?

Deska SUP (skrót od Stand Up Paddle) to stosunkowo nowa forma aktywności, która przywędrowała z Hawajów i doskonale przyjęła się w naszym kraju (może czas zmodyfikować stare przysłowie na: Polak, Hawajczyk dwa bratanki… 😉). Sprzęt do pływania na desce SUP nie jest zbyt obszerny i skomplikowany. Deska i wiosło wystarczy, by rozpocząć swoją przygodę z tą formą aktywności. Jeżeli chcemy zapewnić sobie asekurację, to przyda się również kapok i smycz SUP, która posłuży nam do zaczepienia deski do nogi. Unikniemy odpłynięcia deski podczas ewentualnego upadku. Jeżeli zakochamy się w pływaniu na desce na stojąco i będziemy chcieli korzystać z niej poza sezonem, to nieodzowny będzie odpowiedni strój. Podczas wakacyjnego wiosłowania pamiętajmy o nakryciu głowy i użyciu kremu z filtrem. Słońce na wodzie jest zdradliwe i beztroskie pływanie może nam zaszkodzić.

Rodzaje desek SUP

Deski SUP dzielimy na deski twarde i deski pompowane. Te drugie, nazywane też pneumatycznymi, są popularniejsze ze względu na wygodę w transporcie. Kupując deskę, w zestawie zazwyczaj otrzymujemy też pompkę, plecak i wiosło. Zdarza się, że producenci dorzucą zestaw naprawczy lub smycz. Wyposażeni w taki sprzęt jesteśmy w stanie przetransportować deskę SUP nad każdy akwen. Deska pompowana wyposażona jest w technologię drop-stitch. Sprawia ona, że wypełniona powietrzem komora tworzy wytrzymały stelaż dzięki tysiącom prostujących się włókien.
Deski twarde wytwarzane są z podobnych materiałów, co deski do surfingu. Styropianowy rdzeń obłożony jest kilkoma warstwami laminatów z włókna szklanego, żywicy epoksydowej lub węgla. Takie deski są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Musimy też mieć odpowiedni transport i miejsce do przechowywania. O ile deskę pompowaną, bez problemu możemy magazynować w mieszkaniu, o tyle SUP twardy potrzebuje miejsca w garażu lub magazynie. Długość deski SUP to nawet 335 cm.

Deski dzielimy również ze względu na przeznaczenie:

 • Deski Allround– uniwersalne, stabilne i przewidywalne deski przeznaczone są do rekreacji
 • Deski Touring – dłuższe i bardziej spiczaste, a przez to szybsze deski
 • Deski Kids – deski Allround dopasowane do możliwości i wzrostu dzieci
 • Deski River – zalecane do spływów rzecznych
 • Deski Wave – przeznaczone do surfowania po falach
 • Deski Windsup – posiadające możliwość rozbudowy do desek windsurfingowych
 • Deski Race – najszybsze i najdłuższe deski wyścigowe
 • Deski Team – deski rodzinne, wieloosobowe

 

Gdzie można pływać na desce SUP?

Zaletą pływania na desce na stojąco jest to, że nie potrzebujemy wiatru czy fali. Nie wymusza to pływania w konkretnych miejscach i czekania na optymalne warunki pogodowe. Na desce możemy pływać po wszystkich akwenach, o ile są odpowiednio duże. Pływanie w basenie ogrodowym nie wchodzi zatem w grę 🙂 Deski SUP przystosowane są zarówno do wody stojącej, jak i falującej. Może to być zatem jezioro, staw lub morze.

Jak pływać na desce SUP? Krótka instrukcja

Jeśli wybrałeś już deskę i jesteś nad wodą, to możesz zaczynać! Tylko od czego zacząć? Od regulacji długości wiosła. Są dwa sposoby na zrobienie tego właściwie. Możesz od razu przyjąć pewną stałą i do wzrostu doliczyć ok. 20-25 cm. Wynik tego działania to odpowiednia długość Twojego wiosła. Możesz również wyprostować ramię, unosząc je do góry. Równolegle postaw wiosło, dopasowując jego wysokość tak, aby uchwyt sięgał do nadgarstka. Następnie zanurz deskę w tafli wody, stań przy środku deski, połóż wiosło na desce i wciągnij się na nią. Unieś prostopadle wiosło, po czym spokojnym ruchem stań na desce. Jeśli obawiasz się, że początkowo nie dasz rady utrzymać równowagi, możesz rozpocząć przygodę z SUP-em, klęcząc na nim. Kiedy już złapiesz równowagę, musisz właściwie ustawić stopy. Umieść je równolegle po obu stronach uchwytu do przenoszenia. Jeśli czujesz się niepewnie, rozstaw stopy nieco szerzej. Staraj się zachować pozycję na środku deski. Ugnij lekko kolana i utrzymuj proste plecy.

Czas na wiosłowanie! Zaciśnij prawą dłoń na górnym uchwycie. Lewą dłonią złap niżej za drążek. Zanurz pióro wiosła z przodu deski po lewej stronie i przyciągnij wiosło do swoich stóp. Aby skręcić, wiosłuj od strony przeciwnej do kierunku skrętu. Skręcając w lewo, wiosłuj z prawej strony i na odwrót.
&nbsp

Co daje nam pływanie na desce SUP?

Pływanie na desce jest prostą i niewymagającą długiej nauki aktywnością. Nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania tego sportu. Stojąc na desce i wiosłując, aktywizujemy mięśnie ramion i pleców. Deska poprawia koordynację ruchową i balans ciała. Wymusza też prostą sylwetkę, co korzystnie wpływa na kręgosłup. Jest to połączenie relaksu i wysiłku. W każdej chwili możemy też położyć się lub usiąść i dryfować, delektując się słońcem. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Wam SUPer wakacji.

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Strój kąpielowy a typ figury
2. Hobby. Lista TOP 200. Odkryj swoje
3. Najpiękniejsze plaże w Polsce. Top 10
4. Doradzamy przy wyborze maski nurkowej
5. TOP 5 – Sporty plażowe, czyli nie tylko siatkówka

2 komentarze
 1. Len

  Sup to nasze odkrycie zeszłego roku, wiele razy wypożyczaliśmy w tym roku już uporządkowaliśmy garaż miejsce zrobione i czas na wybór i zakup 2 zestawów dla całej rodziny

  19 kwietnia 2023 at 21:50
  • sportbazar.pl
   sportbazar.pl

   Wspaniale! Pływanie na desce SUP, podobnie, jak jazda na rolkach może być fantastyczną rodzinną przygodą.

   21 kwietnia 2023 at 10:57

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!