Jaki śpiwór wybrać? Doradzamy

Wybór śpiwora nie jest łatwą sprawą. W Internecie znajdziesz setki propozycji od mniej lub bardziej znanych producentów. Czym się kierować przy wyborze? Przeczytaj, a wszystkiego się dowiesz. Objaśnimy trudną, fachową terminologię i doradzimy, jaki śpiwór wybrać, by cieszyć się spokojnym snem.

Rodzaje śpiworów

Zacznijmy od wyboru kształtu śpiwora. Najczęściej spotykane są dzisiaj śpiwory typu mumia. Do wyboru mamy jeszcze kształt koperty zwany też kołdrą.

 • Śpiwór typu mumia – jego kształt jest dopasowany do fizjonomii człowieka. Dzięki temu dobrze dopasowuje się do ciała i zapewnia izolację termiczną. Zaletą jest też to, że posiada kaptur, którym możemy ściśle okryć głowę. Dopasowany śpiwór typu mumia zdecydowanie lepiej pomoże nam uzyskać odpowiednią temperaturę wewnątrz. Zalecany pod namiot oraz wszelkie wyprawy, gdzie mogą nas dopaść ekstremalne warunki pogodowe.
 • Śpiwór typu kołdra (koperta) – jest bardziej uniwersalny i zapewnia większą swobodę ruchu. Możemy szybko przekształcić go, jak nazwa wskazuje, w kołdrę. Przez swoją konstrukcję, nie zapewnia on takich właściwości termicznych jak mumia. Wewnątrz jest jednak więcej przestrzeni, co przykłada się na większą swobodę ruchów. Ten typ sprzyja spaniu w cieplejszych miejscach np. w schronisku, w domku letniskowym oraz pod namiotem w sezonie letnim. Sprawdzi się także jako kołdra dla niespodziewanych gości.

Wypełnienie. Puchowe czy syntetyczne?

Istotną rolę odgrywa wypełnienie śpiwora. Do wyboru masz wypełnienie puchowe lub syntetyczne. Wypełnienie śpiworów puchem gęsim lub kaczym ma wpływ na ich właściwości izolacyjne. Puch gęsi ma wyższy współczynnik izolacji. Śpiwór z naturalnym wypełnieniem doskonale sprawdzi się w chłodnych i mroźnych warunkach. Dużą jego zaletą jest niska waga i trwałość. Wadą śpiworów pod namiot wypełnionych puchem jest ich cena i podatność na wilgoć. Zawilgocony puch traci swoje właściwości termiczne. Śpiwory syntetyczne, nawet wilgotne, zapewniają ciepło. Niestety są one większe i cięższe. Również materiał zewnętrzny śpiwora jest bardzo istotny. Musi zapewniać dobre odprowadzenie pary i wilgoci. Powinien też zabezpieczać wypełnienie i szybko schnąć.

Jak dobrać rozmiar i stronę?

Najlepszy śpiwór to ten w odpowiednim rozmiarze. Tylko wtedy zagwarantuje Ci utrzymanie idealnego poziomu ciepła i komfort. Za duży śpiwór spowoduje utratę temperatury i wychłodzenie. W za małym śpiworze również nie uzyskamy optymalnych warunków spania. Zbyt naciągnięty materiał traci swoje atuty i ogranicza ruchy. Producenci najczęściej podają rozmiar do wzrostu. Najczęściej spotykamy wymiary do 185 cm i do 200 cm.

Wybierając śpiwór, zwróć też uwagę na to, czy zamek jest z lewej, czy prawej strony. Jeżeli jesteś praworęczny, wygodniej Ci będzie zapinać zamek umieszczony po lewej stronie. Jeśli jesteś leworęczny, zalecamy się śpiwory z zamkami po prawej stronie. Zamek posiadający dwa suwaki ułatwi nam regulację temperatury w nocy.

Zakres temperatur. Wybór śpiwora a warunki pogodowe

Jak interpretować wartości umieszczone na etykiecie produktu

Śpiwór pod namiot dopasuj do warunków, w jakich będziesz go używać. A te uzależnione są m.in. od pory roku i miejsca. Odpowiedz sobie na następujące pytanie: Czy śpiwór będzie mi służył w wakacje na biwaku, czy podczas ekstremalnej wyprawy w śnieżne góry? Pamiętaj o tym, że produkty uniwersalne, przeznaczone na każdą porę roku, najczęściej się nie sprawdzają.

Żeby porównać komfort cieplny śpiworów, musisz sprawdzić normę EN 13537, którą producenci (dobrzy) umieszczają na swoich produktach. Regulacja ta ujednolica ocenę komfortu cieplnego śpiworów. Opracowując normę, uwzględniono płeć użytkownika. Kobiety potrzebują około 7° C wyższej temperatury, by uzyskać komfort termiczny. I tak wyróżniamy 3 progi temperatur w śpiworze:

 • T-Comfort – wartość, przy której kobieta nie powinna marznąć
 • T-Limit – wartość, przy której mężczyzna prześpi noc
 • T-Extreme – temperaturę, przy której użytkownik odczuwa zimno i może być narażony na ryzyko hipotermii

Jeśli nocujesz pod gołym niebem, w warunkach o dużej wilgotności powietrza lub w namiocie wątpliwej jakości, zwróć również uwagę na materiał zewnętrzny. Wodoodporna tkanina z impregnacją z pewnością wpłynie dodatkowo na komfort, ale też ułatwi pielęgnację śpiwora (zawilgocony, niedosuszony śpiwór to doskonała pożywka dla pleśni). Jeśli materiał zewnętrzny nie ma właściwości wodoodpornych, można we własnym zakresie zadbać o konserwację, sięgając po impregnat.

Waga i wielkość śpiwora

Waga i wielkość śpiwora ma duże znaczenie, jeżeli przemieszczasz się pieszo lub rowerem. Wtedy warto zadbać o lekki i dobrze skompresowany sprzęt. Jeśli masz zamiar poruszać się autem, możesz pominąć te kwestię i skupić się na innych parametrach. Lżejsze śpiwory, wypełnione puchem, będą z pewnością droższe.

Śpiwory dwuosobowe

Jeżeli dobrze zasypia Ci się tylko w ramionach bliskiej osoby, to rozważ zakup śpiwora dwuosobowego. Niektóre modele śpiworów jednoosobowych również możemy ze sobą łączyć. Ważne jest, by zamek w jednym śpiworze był po lewej, a drugi po prawej stronie.

Na co jeszcze można zwrócić uwagę?

Nadal zastanawiasz się, jaki śpiwór wybrać? Przyjrzy się powłoce zewnętrznej. Prócz właściwości związanych z odpornością na wodę, o której wspominaliśmy wyżej, ważna jest również trwałość materiału. Materiał o gęstym splocie z pewnością będzie lepiej chronił przed uszkodzeniami mechanicznymi. Druga kwestia to kieszenie. Niektóre modele są wyposażone w kieszeń wewnętrzną. Jeśli decyzja zawisła między dwoma modelami o tych samych parametrach, może ta kwestia zaważy. W końcu lepiej mieć telefon przy sobie, kiedy zadzwoni budzik, niż budzić wszystkich w namiocie, przekopując się przez warstwy śpiworów, koców i karimat w jego poszukiwaniu.

Przechowywanie i czyszczenie śpiwora

Po powrocie do domu zadbaj o sprzęt. Trzymanie skompresowanego śpiwora w worku to prosta droga do zniszczenia wypełnienia. Śpiwór rozwieś i zadbaj o jego wysuszenie. Stosuj się też do instrukcji prania, które producenci umieszczają na metkach. Mniejsze zabrudzenia czyść zwilżoną szmatką. Śpiwór pierz w niskiej temperaturze. Ogranicz wirowanie do minimum. To sprawi, że sprzęt dłużej zachowa swoje właściwości.

Polecane modele

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Dobry plecak turystyczny – jaki wybrać?
2. Biwakowanie na dziko. Jak się do niego przygotować?
3. 6 elementów, na które warto zwrócić uwagę, kupując materac dmuchany
4. Spływ kajakowy – co zabrać? Jak się przygotować?
5. Jak ułatwić sobie życie? 15 sprawdzonych patentów na biwak

2 komentarze
 1. Bardzo pomocne porady dzięki którym można wybrać sobie odpowiedni śpiwor

  28 lipca 2022 at 15:08
  • SportBazar
   SportBazar

   Dziękujemy. Cieszymy się, że udało się nam Was zainspirować:)

   3 sierpnia 2022 at 08:15

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!