Street workout i kalistenika – ćwiczenia dla początkujących. Zmierz się z siłą własnych mięśni

Street workout i kalistenika – ćwiczenia dla początkujących. Zmierz się z siłą własnych mięśni

Jeśli w pobliżu nie masz żadnej siłowni albo masz opory przed wizytą tam, zanim nie osiągniesz przynajmniej zadowalającej formy, kalistenika. Ćwiczenia te znane już Grekom i Rzymianom, jest dla Ciebie. Trening kalisteniczny współcześnie też nie traci na popularności i daje dobre efekty. Na jego bazie powstają też nowe wariacje, takie jak street workout.

Kalistenika – co to jest i o co tyle szumu?

Kalistenika i street workout wywodzą się z tego samego pnia i mają tę samą ideę: dbać o kondycję fizyczną i wspierać rozwój masy mięśniowej ciała. Istnieją między nimi subtelne różnice, oba światy jednak w naturalny sposób się zazębiają.

Kalistenika – co to takiego? Ten termin wywodzi się z greki. Kallos, czyli piękno i sthenos, czyli siła. To forma ćwiczeń, które mają za zadanie poprawić wygląd, kondycję i siłę. Obejmuje wszystkie formy pracy z naturalną masą własnego ciała. Z powodzeniem możesz ćwiczyć w domu lub na zewnątrz.

Street workout to z kolei stosunkowo nowoczesna forma aktywności fizycznej, oparta na kalistenice. Swe początki zawdzięcza prawdopodobnie mieszkańcom amerykańskich gett. W tej koncepcji trening kalisteniczny wykonywany może być w środowisku miejskim, w parkach, wśród poręczy i ławek.

Kalistenika – plan treningowy. Jak zacząć?

Rozważania teoretyczne możemy odłożyć na bok. Niezależnie od tego, czy bardziej odpowiadać Ci będzie forma domowa czy uliczna, warto zarysować dobry plan treningowy dla początkujących. Pod hasłem – kalistenika ćwiczenia – znajdziesz naprawdę dużo możliwości. Nie będziesz potrzebował profesjonalnego sprzętu, wystarczy odrobina wyobraźni i chęci do działania.

Co Ci się przyda? Warto zakupić drążek rozporowy do powieszenia na przykład w futrynie drzwi. Dodatkowo, wykorzystaj także „infrastrukturę domową”, czyli krzesła czy stół. Nim przejdziesz do właściwych ćwiczeń, zadbaj oczywiście o krótką, rzetelną rozgrzewkę.

Kalistenika – ćwiczenia dla początkujących

Przedstawię teraz przykładowe ćwiczenia do wykonania w domu. Podobny trening możesz przeprowadzić w warunkach miejskich z wykorzystaniem tamtejszej infrastruktury.
Trening kalisteniczny powinien być ogólnorozwojowy, dlatego na początek podziel ćwiczenia na grupy:

  1. klatka piersiowa, ramiona i barki (pompki, podciąganie na drążku)
  2. brzuch (skręty tułowia, brzuszki)
  3. plecy (unoszenia tułowia i nóg w pozycji leżącej na brzuchu, podciągnie leżąc – z wykorzystaniem krzesła lub stołu)
  4. nogi (przysiady, wspięcia na palce)

Na początek ćwicz 2-3 razy w tygodniu, do czasu, aż zauważysz pierwszą poprawę kondycji. W każdej serii treningowej wykonaj ćwiczenia z każdej z grup. Jedna pełna sesja powinna obejmować 3-4 cykle ćwiczeń z dopuszczalnym maksymalnym półminutowym odpoczynkiem między aktywnościami.

Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jakie efekty może dać kalistenika. Ćwiczenia wprowadzaj powoli – skutków możesz nie zauważyć od razu. Stopniowo ćwicz w seriach więcej i dłużej i dodawaj do treningu kalistenicznego kolejne formy ruchu. Wkrótce przekonasz się, że koncepcja, która działa od starożytności, sprawdzi się także w Twoim przypadku.

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Gumy oporowe. Jak z nimi ćwiczyć? Praktyczne porady dla początkujących
2. Trening z linami – co daje i jakie battle ropes wybrać?
3. Dlaczego warto trenować crossfit? 8 korzyści
4. Ćwiczenie spalające najwięcej kalorii to…?

1 komentarz
  1. Krótki i wartościowy artykuł w sam raz do zdobycia wiedzy na sam początek 🙂

    27 grudnia 2018 at 17:39

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!