Bieganie w upale. Jak radzić sobie z wysoką temperaturą?

Bieganie w upale. Jak radzić sobie z wysoką temperaturą?

W lecie na trasach i szlakach biegowych robi się wyjątkowo tłoczno. W obawie przed upałem wiele osób czeka z joggingiem do wieczora, kiedy zwykle jest chłodniej. Jeśli bieganie w upale nie stanowi dla Ciebie problemu, ale chcesz, by trening był bezpieczny, poznaj kilka cennych wskazówek.

Run, forest, run!

Kiedy nie możesz sobie pozwolić na bieganie wieczorem, musisz sobie radzić inaczej. Zbawienny chłód znajdziesz w lesie. Drzewa, miękkie podłoże, podejścia w górę i spadki zapewniają znakomite warunki do joggingu. Takie laski znajdziesz zarówno w wielkim mieście (np. Las Kabacki w Warszawie, Las Wolski w Krakowie, czy Murckowski w Katowicach), jak i na wczasach pod gruszą. Będzie nie tylko dużo chłodniej, ale też o wiele zdrowiej. Cień ochroni Twoją skórę przed promieniami słonecznymi, a świeże leśne powietrze przyniesie wiele pożytku płucom.

 

Moje dziś ?❤️?⛰ #tree #drzewo #wielkasowa #nature #natura #las #piekno #beautiful #love @dynafit #speedup #trailhero

Post udostępniony przez ??‍♀️Bieganizm by JoKo ??‍♀️ (@bieganizm)

Pij dużo…

Wody! Woda to główny składnik Twojego ciała, stąd też jej ubytek jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia. Gdy na termometrze pojawia się 25-30 stopni, jesteś wyjątkowo narażony na przegrzanie i odwodnienie. Dlatego dopasuj trening do swoich indywidualnych możliwości i zawsze miej ze sobą zapas wody.
Nie tylko ją pij, ale też polewaj ciało i mocz kark. To doskonały sposób na schłodzenie, który polecają doświadczeni biegacze.

Na skutek biegania w upale możesz się odwodnić i niespodziewanie zemdleć lub stracić przytomność. To niebezpieczne zwłaszcza jeśli biegasz samotnie. Dlatego więc wybieraj na miejsce biegu większe skupiska ludzi, lub – jeśli decydujesz się na las – postaraj się o towarzystwo i rozmieść (poukrywaj) butelki z wodą na trasie biegu. Możesz też zakupić specjalną saszetkę z kieszenią na butelkę, do zamocowania w pasie.

Sprawdź w sklepie Sportbazar!

Nie igraj ze słońcem

Mimo najlepszych przygotowań, słońca w upalny dzień całkowicie nie unikniesz.
Istnieją jednak metody, by bieganie w upale stało się znośne i by zminimalizować jego wpływ na organizm. Przed wyruszeniem na trening koniecznie użyj kremu z filtrem co najmniej 30 SPF. Uchronisz się w ten sposób przed oparzeniami, które są nie tylko niekomfortowe, ale też groźne dla zdrowia.

Jaki strój wybrać na trening? Czarny i granat jest modny, ale włożenie koszulki w tym kolorze na trening w pełnym słońcu to bardzo kiepski pomysł. Chyba, że lubisz cały czas czuć się jak w szklarni lub na saunie. Czarny kolor przyciąga promienie słoneczne i nie odbija ich tak, jak robią to jasne barwy. Uważaj też na bawełnę: wchłania pot, ale zatrzymuje wilgoć przy skórze – niewystarczająco szybko schnie. 

 

Załóż strój, który da skórze oddychać. Zdecyduj się na profesjonalne ubrania stworzone z myślą o biegaczach – skutecznie odprowadzają wilgoć i gwarantują dobrą wentylację. Pamiętaj też, by przed estetyką stawiać wygodę. Dobra prezencja jest istotna, ale nie najważniejsza – zdjęcia z treningu na Instagramie nie są niezbędne do tego, by osiągnąć tzw. euforię biegacza. 

Sprawdź w sklepie Sportbazar!

Bieganie w upale – kiedy powiedzieć dość?

Podczas biegania w ekstremalnych warunkach zawrzyj kompromis między ambicją a rozsądkiem. Nigdy się nie poddawaj – to dobre motywujące hasło. Nigdy się nie poddawaj, ale szukaj optymalnych rozwiązań – to brzmi jeszcze lepiej.

Nie każdy powinien biegać w upale. Jeśli masz problemy zdrowotne, zwłaszcza z sercem i krążeniem, lepiej zrezygnuj z takich treningów całkowicie i zmień formę aktywności.
Gdy upał stanie się wyjątkowo nieznośny i ciężko złapać oddech, przenieś się lepiej do klimatyzowanej sali gimnastycznej lub na bieżnię na siłowni. Dobrym pomysłem będzie też stopniowanie trudności treningu. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę biegową, zdecyduj się na mniejszy wysiłek. W końcu nie chodzi o to, by ćwiczyć ciężko, ale o to, by ćwiczyć dobrze.

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Bieganie dla początkujących? Duże błędy – mówi trener biegania [WYWIAD]
2. Ćwiczenie spalające najwięcej kalorii to…?
3. Jakie buty do biegania w terenie, a jakie do biegania po asfalcie?

2 komentarze
 1. sbiegacza

  Bardzo cenne wskazówki! Odpowiednie nawodnienie organizmu podczas biegania w upale jest niezwykle ważne 🙂 Większość początkujących biegaczy zapomina o tym, co może źle wpłynąć na zdrowie. Biegając w upalne dni, ważny jest także odpowiedni strój. Nie można zapominać o czapce lub chustce na głowę. Na blogu, który współtworzę napisałem więcej na temat ubioru do biegania w upalne dni (https://sbiegacza.pl/2019/06/22/w-czym-biegac-latem-aby-nie-bylo-za-goraco/). Zachęcam do lektury 🙂

  22 października 2021 at 13:48
  • SportBazar
   SportBazar

   Dziękujemy. Z ogromną chęcią sami się zapoznamy. 🙂

   25 października 2021 at 10:46

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!