Jak wygląda piłka na EURO 2020? Recenzja piłki adidas UNIFORIA

Wraz z każdymi mistrzostwami do świata piłki nożnej wprowadzane są nowe rozwiązania. Ubiegłoroczny Mundial w Rosji i  kontrowersyjny system wideoweryfikacji (VAR) czy technologia goal-line podczas Mistrzostw Świata 2012 w Korei i Japonii to tylko przykłady. Czy te innowacje dotyczą również produktów używanych przez zawodników? Czy piłka na EURO 2020 też nas czymś zaskoczy? Jak wygląda piłka na EURO 2020? Czy UNIFORIA będzie przebojem EURO2020? Dowiesz się tego, czytając poniższą recenzję. 

Nie tylko temat owianej sławą piłki meczowej Mistrzostw Europy 2020 rodzi wiele pytań. Ciekawość budzi także formuła samego turnieju. Mistrzostwa Starego Kontynentu i UEFA są rozgrywane od 60 lat. Organizatorom bardzo zależało więc na tym, by uczcić ten okrągły jubileusz. Po raz pierwszy w historii za organizację będzie odpowiadać aż dwanaście państw, nie tak jak dotychczas jedno czy dwa. Euro 2020 rozegrane zostanie na 12 stadionach, zlokalizowanych w 12 europejskich miastach. Najlepsze europejskie reprezentacje zagrają na stadionach w Anglii, Holandii, Niemczech, Irlandii, Szkocji, Hiszpanii, Włoch, Danii, Rosji, na Węgrzech, w Rumunii i Azerbejdżanie. Mecz otwarcia odbędzie się 12 czerwca na Stadio Olimpico w Rzymie, a finał rozegrany zostanie 12 lipca na Wembley w Londynie. Jednak skupmy się na tym, jak wygląda piłka na EURO 2020.


 

UNIFORIA – jak wygląda piłka na EURO 2020

adidas od roku 1972 oficjalnie produkuje piłki meczowe na mistrzostwa Europy. Tak jest i tym razem. Projektanci zaczęli pracę nad piłką w 2018 r. Jednak to, jak wygląda piłka na EURO 2020 utrzymywano w ścisłej tajemnicy do 6 listopada 2019 r. do godz. 20:00. Nazwa UNIFORIA nawiązuje do jedności i euforii, czyli wartości, jakie niesie za sobą piłka nożna. Na śnieżnobiałą futbolówkę naniesiono wzory w postaci czarnych linii sprawiające wrażenie jakby były malowane pędzlem. Linie te mają symbolizować zatarcie różnic między narodowościami. Szerokie czarne pociągnięcia pędzlem są oddzielone jaskrawymi kolorowymi liniami. Te natomiast symbolizują zarówno inność uczestników, ale i bliskość różnych kultur. Niektórzy mawiają, że jest na tyle wyjątkowa, że jest nie tylko już piłką, a dziełem sztuki. Na piłce standardowo widnieją logotypy i oznaczenia podkreślające rangę turnieju oraz, co ciekawe, współrzędne geograficzne dwunastu stadionów, na których rozgrywane będą mecze. Ten zabieg miał na celu upamiętnić niespotykany dotychczas format zawodów.

 


 


 

UNIFORIA – od strony technicznej

Jak wygląda piłka na EURO 2020 każdy zdążył zobaczyć. Ale jak oficjalna piłka na EURO2020 prezentuje się od strony technicznej? Projektanci chwalą się, że piłka przeszła rygorystyczne testy, w celu zapewnia jak najlepszej jakości gry. Wstępne testy odbyły się w laboratoriach na Uniwersytecie Loughborough w Anglii, po czym piłka przeszła praktyczne testy na boisku. Piłkę testowali zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści (adidas nie ujawnia, jacy to byli piłkarze). Finalnie otrzymała znak jakości FIFA Quality Pro, co oznacza, że przeszła pozytywnie testy pod względem wagi, okrągłości, odbicia, wchłaniania wody, spadku ciśnienia i utrzymywania kształtu.

 


 


 

Piłka na EURO2020 została pokryta materiałem „HI-White”, który pozwoli graczom (i kibicom) łatwiej dostrzec ją na boisku. Powierzchnia UNIFORII nie jest gładka, a teksturowana. Dodatkowo łaty są łączone termicznie (konstrukcja bezszwowa). Takie zabiegi gwarantują przewidywalną trajektorię lotu i lepsze czucie piłki. Piłka ma również cechować się zmniejszoną absorpcją wody, co przełoży się na komfort gry. Sercem jubileuszowej futbolówki jest butylowa dętka odporna na odkształcenia i szczelny zawór, który gwarantuje idealne napompowanie piłki podczas meczu. Produkując UNIFORIĘ, zastosowano klej i atrament na bazie wody, dzięki czemu jest jak najbardziej przyjazna dla środowiska.

 


 


 

UNIFORIA – komu przyniesie szczęście podczas EURO2020

Piłka meczowa Mistrzostw Europy 2020 UNIFORIA jest piłką z najwyższej półki. Została dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Musi spisywać się znakomicie w różnych warunkach atmosferycznych, również, kiedy murawa będzie mokra. Dzięki swoim atrybutom pozwoli piłkarzom na wyjątkowy komfort gry. Utrzymanie przez nią stałych parametrów fizycznych, takich jak, niezmienna waga czy niechłonięcie wilgoci zapewni jej idealne właściwości meczowe – wytrzymałość, przewidywalność po odbiciu od murawy i stabilność w locie. Najlepszym piłkarzom pomoże to w oddawaniu precyzyjnych strzałów, podań i dośrodkowań, nam – kibicom pozostaje czekać na EURO2020, by zobaczyć UNIFORIĘ w akcji. Może to właśnie naszej Reprezentacji przyniesie ona zwycięstwo?


Przeczytaj także:

Trzeci awans z rzędu. Tego w historii Polskiej Reprezentacji jeszcze nie było!

Bramka jest jedna, a piłki są dwie – którą wybrać? Piłka Adidas Telstar World Cup VS Nike Premiere League Ordem 4

Buty Nike Mercurial nowej generacji (Superfly 7 i Vapor 13) – najlepsze w historii?

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!