Najlepsze trasy rowerowe. Lubelskie i Świętokrzyskie

Zapraszamy w podróż po miejscach, gdzie natura i historia splatają się w harmonijną całość. Odkryjcie z nami malownicze trasy rowerowe Lubelszczyzny i świętokrzyskiego. Czekają tu na Was zapierające dech w piersiach widoki, urokliwe wsie wtopione w bujne krajobrazy oraz tajemnicze lasy kuszące swoim pięknem. Przygotujcie się na przygodę, która rozbudzi Waszą pasję do eksploracji i pozostawi niezatarte wspomnienia.

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza – perełka wschodniej Polski

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody i historii, oferująca 190 km wspaniałych widoków i różnorodnych krajobrazów. Naszą przygodę rozpoczynamy w Kraśniku, skąd trasa prowadzi nas przez malownicze tereny Roztocza Zachodniego, które rozciąga się po Szczebrzeszyn i Zwierzyniec. Już na samym początku czeka na nas niezwykły widok falistych pól. Krajobraz ten charakteryzuje się też głębokimi wąwozami o stromych zboczach, porośniętych grądami. Najbardziej imponujące, miejscami sięgające 20 metrów głębokości, znajdują się w okolicach Batorza i Szczebrzeszyna. W tym drugim warto też zajrzeć na Rynek, gdzie przed Ratuszem stoi 2-metrowy pomnik Chrząszcza. Pierwszy etap szlaku kończymy w Zwierzyńcu.

Czas wyruszyć dalej, przez Roztocze Tomaszowskie i Rawskie, mijając malownicze doliny rzek. To tutaj Roztocze pokazuje swoje najbardziej zróżnicowane oblicze, oferując nam liczne podjazdy i zjazdy. Niezwykłą atrakcją tego odcinka są tzw. „szumy”, czyli kaskady wodospadów na rzekach Sopot i Tanew. Z kolei na Roztoczu Wschodnim, wśród garbów, pagórków i lasów, odkrywamy nie tylko piękno natury, ale także ślady bogatej historii tego regionu. Zabytkowe cerkwie, kościoły i synagogi przypominają o wielokulturowym dziedzictwie tego regionu. To szlak, który zachwyca nie tylko przyrodą, ale i historią, pozwalając nam w pełni docenić wyjątkowość Roztocza – pogranicza kultur i krajobrazów.

Trasa w większości prowadzi drogami asfaltowymi, jednak nieutwardzone odcinki, szczególnie po deszczowych dniach, mogą sprawić nieco trudności. Planując więc wycieczkę w tych rejonach, pamiętajcie o kilkugodzinnym zapasie i na wszelki wypadek weźcie dodatkową przekąskę. Może się przydać, kiedy stracicie nieco energii, brodząc w błotnistych koleinach. Ale o to przecież chodzi w rowerowych przygodach! Widoki i satysfakcja z pokonanych trudności wynagradzają ten trud.

Sprawdź mapę ⭢ Przebieg trasy: Kraśnik – Hrebenne

Lublin – Nałęczów – Kazimierz – szlakiem historii i uzdrowisk

Kolejną, wartą polecenia trasą rowerową po malowniczej Lubelszczyźnie jest szlak o długości 60 km łączący Lublin i Kazimierz Dolny. Wyruszamy z ul. Głównej w Lublinie i kierujemy się na zachód, ku Dąbrowicy – niewielkiej miejscowości o bogatej historii, będącej niegdyś siedzibą słynnego rodu Firlejów. Znajdujące się tam ruiny zamku z XIV wieku przypominają o dawnych czasach świetności tego rodu. Trasa prowadzi nas dalej przez malownicze okolice, pełne wiejskiego spokoju i uroku, aż docieramy do Nałęczowa – jednego z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce.

Nałęczów, położony w dolinie rzek Bystrej i Bochotniczanki, już od XIX wieku przyciągał kuracjuszy z całego kraju. To miejsce, gdzie można nie tylko odetchnąć pełną piersią w zdrowotnym mikroklimacie, ale także zanurzyć się w atmosferze secesyjnych willi oraz spacerować po Parku Zdrojowym.

Po chwili wytchnienia w Nałęczowie, ruszamy w dalszą drogę do Wąwolnicy, miejsca znanego z sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej, które jest celem licznych pielgrzymek. Kolejnym etapem naszej wyprawy jest Rąblów, miejsce o szczególnym znaczeniu historycznym. To tutaj, w maju 1944 roku, oddziały partyzanckie stoczyły zaciętą bitwę z wojskami niemieckimi. Krajobraz wokół Rąblowa, pełen dolin i wąwozów, tworzy naturalną scenerię, która nie tylko przypomina o dramatycznych wydarzeniach z przeszłości, ale także urzeka swoim pięknem.

Dalej szlak wiedzie nas doliną Potoku Witoszyńskiego i Grodarza, prowadząc przez urokliwe tereny Płaskowyżu Nałęczowskiego. W miarę jak zbliżamy się do Stanisławki, trasa wchodzi na obszar Kazimierskiego Parku Krajobrazowego – jednego z najstarszych i najpiękniejszych parków krajobrazowych w Polsce. To miejsce jest prawdziwą gratką dla miłośników przyrody, oferując różnorodne krajobrazy od lessowych wąwozów po zielone doliny rzek.

Nasza wyprawa kończy się w Kazimierzu Dolnym. Miasteczko to, z jego malowniczym rynkiem, renesansowymi kamienicami i licznymi zabytkami, stanowi idealne zwieńczenie rowerowej eskapady. Kazimierz Dolny to nie tylko miejsce o bogatej historii, ale także doskonałe miejsce na odpoczynek po długiej trasie. Jeżeli czas Wam na to pozwala, warto rozważyć pozostanie tu na dłużej, by w pełni nacieszyć się urokami miasta. Polecamy lokalną kuchnią i relaks nad brzegiem Wisły.

Sprawdź mapę ⭢ Przebieg trasy: Lublin – Nałęczów – Kazimierz

Szlak Lasy Sobiborskie – niezwykła przyroda i tragiczne wydarzenia z przeszłości

Przed nami fascynująca trasa rowerowa, oznakowana kolorem czerwonym, która prowadzi przez gęste, sosnowe bory Sobiborskiego Parku Krajobrazowego. Trasa o długości 36 kilometrów rozpoczyna się we Włodawie, nadbużańskim miasteczku znanym jako „Miasto Trzech Kultur”, pełnym historycznych zabytków. Szlak wiedzie przez urokliwe tereny m.in. przez Okuninkę – popularną miejscowość turystyczną nad krystalicznie czystym Jeziorem Białym. Latem przyciąga ona tłumy turystów, oferując nie tylko piękne plaże, ale także rozwiniętą bazę gastronomiczną i noclegową.

Dalsza część trasy prowadzi przez piaszczyste, leśne drogi. Mimo trudnych warunków warto podjąć to wyzwanie, ponieważ krajobrazy, które mijamy po drodze, są tego warte. Szlak biegnie przez niemal płaski teren, z wyjątkiem jedynego wzniesienia przed Wolą Uhruską, gdzie znajduje się wieża widokowa. Rozpościerający się z niej widok rekompensuje wcześniejszy wysiłek.

Podczas podróży zatrzymujemy się przy kilku interesujących miejscach, choć nie są one bezpośrednio oznakowane na szlaku. Wśród nich znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Żółwiowe Błota i Trzy Jeziora, gdzie można podziwiać rzadkie gatunki roślin i zwierząt, w tym żółwia błotnego – symbolu tego regionu.

Lasy Sobiborskie skrywają również mroczne karty historii. W pobliżu Sobibór-Stacja, w cieniu sosnowych lasów, znajduje się Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze. Upamiętnia ono 180 000 Żydów zamordowanych w obozie zagłady. Szlak rowerowy prowadzi obok tego poruszającego miejsca, gdzie można zwiedzić Muzeum, Aleję Pamięci, rzeźby i tablice, które przypominają o tragedii II wojny światowej.

Sprawdź mapę ⭢ Przebieg trasy: Włodawa – Wola Uhruska

Kielce – Sandomierz – rowerowa podróż przez serce świętokrzyskiego

Ten fragment trasy Green Velo to wyjątkowa podróż przez różnorodne krajobrazy, zabytki i urokliwe miasteczka. Szlak, będący częścią długodystansowego Wschodniego Szlaku Rowerowego, rozpoczyna się w Końskich. Jednak my wystartowaliśmy, ze względu na łatwiejsze połączenie kolejowe, z Kielc.

W stolicy województwa świętokrzyskiego warto zatrzymać się na chwilę, by zwiedzić Park Kultury i Wypoczynku czy rezerwat Kadzielnia z jego spektakularnymi widokami.

Za Kielcami trasa prowadzi nas przez malownicze tereny Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego. Po drodze docieramy do Rakowa, w którym największą atrakcją jest Dom Ariański, będący świadectwem obecności Braci Polskich w tej części kraju.

Przed nami wyzwanie w postaci podjazdów w okolicach Marianowa, gdzie osiągniemy najwyższy punkt na świętokrzyskim odcinku Green Velo – 360 m n.p.m. Wysiłek zostaje jednak wynagrodzony, gdy docieramy do Ujazdu. Podziwiamy tu ruiny zamku Krzyżtopór, który swoją wielkością zapiera dech w piersiach.

Ostatni etap trasy prowadzi przez pofałdowane tereny Wyżyny Sandomierskiej, aż do samego Sandomierza. Po drodze mijamy liczne sady i pola, a trasa staje się bardziej płaska, prowadząc nas wprost nad Wisłę. W mieście serialowego Ojca Mateusza warto zatrzymać się dłużej, aby podziwiać jego średniowieczny układ urbanistyczny, bogactwo zabytków i unikalną atmosferę.

Cały ten odcinek Green Velo, liczący 197 km, oferuje nie tylko piękne widoki, ale również mnóstwo atrakcji kulturalnych i historycznych, które sprawiają, że każda chwila spędzona na szlaku jest pełna wrażeń i odkryć.

Sprawdź mapę ⭢ Przebieg szlaku: Kielce – Sandomierz

Pamiętajcie, by przed wyruszeniem na każdą z tych tras odpowiednio się przygotować. Zabierzcie ze sobą mapę (lub zainstalujcie aplikację z trasami), zapas wody i przekąsek, a także podstawowy zestaw naprawczy do roweru. I najważniejsze – cieszcie się jazdą i otaczającymi Was widokami! Do zobaczenia na szlaku!

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Najlepsze trasy rowerowe. Pomorze
2. Najlepsze trasy rowerowe. Warmia, Mazury i Podlasie
3. Najlepsze trasy rowerowe. Dolny Śląsk
4. Najlepsze trasy rowerowe. Śląsk i Małopolska
5. Biwakowanie na dziko. Jak się do niego przygotować?
6. Jak ułatwić sobie życie? 15 sprawdzonych patentów na biwak
7. Sakwy rowerowe czy bikepacking? Jak spakować się na wyprawę rowerową?

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!