Gdzie z dzieckiem w góry? 5 sprawdzonych tras w Tatrach

Tatry są najwyższym pasmem górskim w Polsce. Pierwsze skojarzenia związane z nimi to Zakopane, Morskie Oko i Giewont. Tatry to również wiele innych możliwości turystycznych. Przyrodnicze walory, efektowne położenie i niesamowity klimat to tylko niektóre z atrakcji, które rokrocznie przyciągają miliony turystów. Wyprawy w góry to aktywność, która uzależnia. Daje wolność i poczucie spełnienia. Co należy zrobić i gdzie z dzieckiem w góry się wybrać, by od najmłodszych lat zainteresować go naszą pasją?

Tatry i dziecko. Czy to się wyklucza?

Wysokie góry to atrakcja dla osób kochających wspinaczki i wyzwania, ale czy jadąc tam z dziećmi, również możemy pokonywać górskie trasy? Oczywiście! Posiadanie potomstwa nie wyklucza Was z górskiej przygody. Udowodnimy Wam, że w Tatry można się wybrać z kilkulatkami, a nawet z pociechami w wózku czy nosidle. Wymaga tylko zmodyfikowania planów i większej elastyczności. Przy odpowiednim przygotowaniu i zachowaniu zdrowego rozsądku przemierzanie Tatr z najmłodszymi nie tylko jest możliwe, ale i potrafi być przyjemne. Z pewnością dostarczy ona więcej wrażeń i wspomnień niż tradycyjny spacer po Krupówkach i zdjęcie z misiem.

Jak przygotować się do wyprawy w góry z dziećmi?

Wyprawa z dziećmi może mieć wiele zalet. Spróbujmy obudzić w nim pasję do trekkingu i wzniecić miłość do gór. Wspólna wyprawa jest również doskonałym sposobem na zintegrowanie rodziny. Zanim jednak podpowiemy, gdzie w góry z dziećmi się wybrać, skupimy się na tym, jak przygotować się do wyprawy. Co zatem zabrać w góry, by nie narazić dzieciaków na dyskomfort i niebezpieczeństwo?

    • Ubranie – odpowiednie obuwie, bielizna termoaktywna i odzież, zabezpieczająca przed deszczem i wiatrem to absolutne fundamenty bezpiecznej ekspedycji.
    • Jedzenie i napoje – nie zrealizujecie celu, jeśli opadniecie z sił i się odwodnicie.

  • Pogoda – przed wyjściem w góry nie zapomnijcie sprawdzić prognoz synoptyków.
  • Apteczka, środki higieniczne, latarka – przygotujcie się na nieprzewidziane i załóżcie najbardziej pesymistyczne warianty, a pozwoli to zneutralizować pechowe zdarzenia.

Gdzie z dzieckiem w góry? Łatwe szlaki w Tatrach

Wybierając się w góry z dziećmi, postawcie na doskonałe przygotowanie, a nie improwizację. Poniżej proponujemy łatwe szlaki w Tatrach, dostosowane do możliwości malucha, które pozwolą na podziwianie widoków i radość z realizacji celów. Niektóre z nich można przemierzyć z wózkiem. Gdzie z dzieckiem w góry ruszyć, by początek wspólnych wędrówek nie zniechęcił, a rozbudził apetyt na większe wyzwania? Sprawdźcie!
 

1. Palenica Białczańska – Dolina Roztoki do wodospadu Siklawa

Dolina Roztoki to jedna z najpiękniejszych tatrzańskich dolin leżąca pomiędzy Doliną Rybiego Potoku a Doliną Waksmundzką. Aby się nią przespacerować, należy rozpocząć marsz od Palenicy Białczańskiej czerwonym szlakiem, po czym na skrzyżowaniu zejść na szlak zielony. Ten szlak prowadzi do majestatycznego wodospadu Siklawa, przy którym można zakończyć pierwszy etap trasy. Podziwianie najwyższego wodospadu w Polsce (65 m) to niewątpliwa nagroda dla dziecka za wysiłek. Drogę powrotną zalecamy zaplanować dokładnie w ten sam sposób. Zmęczeni i oszołomieni urokami wodospadu możecie śmiało zjeść obiad w Schronisku w Dolinie Roztoki. Położone jest ono nieco na uboczu, co wpływa na kameralną atmosferę. Trasę polecamy rodzinom z dziećmi w wieku minimum 6 lat lub z maluchami, które można nosić w nosidełkach. Droga jest w dużej mierze kamienista, z dość dużym przewyższeniem na początku, zatem wózek odpada.

 

 

2. Dolina Kościeliska – od Kir do Schroniska PTTK Orak

Dolina Kościeliska to jedno z najpopularniejszych miejsc w Tatrach. To długi wąwóz o stromych zboczach ciągnący się przez 8 km. Zachwyca ukrytymi jaskiniami (Mylna, Raptawicka – aby do nich zajrzeć, koniecznie weźcie ze sobą latarkę) i szczelinami. Różnorodność przyrody, niesamowicie położone polany i Smereczyński Staw ( znajduje się już poza trasą, ok. 30 min marszu od schroniska) to unikatowe atrakcje tej trasy. Wzdłuż trasy ciągnie się Kościeliski Potok, w którym można pomoczyć nogi. Trasa zachwyca o każdej porze roku. Zimą jest odśnieżana, więc też możemy udać się tam z dziećmi. Trasę wieńczy Schronisko PTTK Ornak, gdzie możemy odpocząć i zebrać siły przed powrotem. Zielony szlak wiedzie przez łagodną, szutrową drogę, którą z powodzeniem przemierzycie z wózkiem na dużych kołach. Naszym zdaniem, przy odpowiedniej ilości przystanków, z trasą powinno poradzić sobie nawet czteroletnie dziecko.

 

 

3. Dolina Białego Potoku

To opcja dostępna nawet dla rodzin z najmłodszymi dziećmi. Może nie zaobserwujecie zapierających dech w piersiach widoków, ale z pewnością zaciekawicie najmłodszych uczestników wyprawy różnorodnością i bliskością natury (jeśli dopisze nam szczęście może spotkamy na trasie ciekawe okazy owadów lub innych żyjątek). Trasa zaczyna się już 1,5 km od Zakopanego i biegnie wzdłuż Białego Potoku żółtym szlakiem. Jest niedługa i idealna na początek przygody z wędrówkami po Tatrach. Idąc wąwozem, mijamy malownicze wodospady, sztolnię uranową i przechodzimy przez drewniane mostki. Całkowita długość doliny to 2,5 km. Później jest rozwidlenie szlaków i tam najlepiej jest zakończyć wycieczkę z bobasem. Trasa nie powinna przerazić 5-latka.

 

fot. autorstwa Freta – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16471210
 

4. Rusinowa Polana

Zielony szlak z Wierchu Poroniec na Rusinową Polanę ma nieco ponad 3 km. Wędrówka jest lekka i bardzo przyjemna. Nie natraficie tu na większe przewyższenia. Spacer z wózkiem nie będzie kłopotem, a z samą trasą z pewnością poradzi sobie nawet czteroletnie dziecko. Prawie cała wędrówka wiedzie przez malowniczy las, po drodze mijamy jedynie Goły Wierch (1206 m n. p. m.). Trasa prowadzi do ogromnej hali, z której widok zapiera dech w piersiach. W sezonie Rusinowa Polana stanowi miejsce wypasu owiec. To miejsce uzależnia i niewykluczone, że spędzicie tam dużo więcej czasu, niż zamierzaliście. Imponujący widok z polany sprawia, że można zapomnieć o wszystkich troskach codzienności i maksymalnie się zrelaksować.

 

fot. autorstwa Opioła Jerzy – Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=867522
 

5. Wielki Kopieniec

Wielki Kopieniec to niewielki, liczący 1328 m szczyt. Zobaczycie z niego niesamowitą panoramę Tatr. Widok wart jest każdej wylanej kropli potu i każdego kroku, by tam dotrzeć. Wyjście na Kopieniec rozpoczynacie zielonym szlakiem (początkowo łączy się on ze szlakiem czerwonym) z Toporowej Cyrhli, czyli najwyżej położonej części Zakopanego (jeśli nocleg znajduje się w pobliżu wejścia na szlak omija nas opłata parkingowa ;)). Leży ona na wysokości 950 – 1050 m n.p.m. Dawniej słynęła ona z przepięknych pól krokusowych. Trasa doskonale nadaje się na wyprawę z dziećmi. Wejście i zejście tą samą drogą to niecałe 5 km. Łatwe szlaki w Tatrach to doskonała zaprawa przed zdobywaniem wysokich szczytów.

 

fot. autorstwa ŁukaszWu – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7698536
 

Przeczytaj podobne artykuły:
1. Góry latem – jak perfekcyjnie zorganizować wyprawę?
2. Jaki namiot wybrać na rowerową wyprawę i piesze wędrówki? Podpowiadamy
3. Buty trekkingowe Alpinus The Ridge Mid Pro. Recenzja

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!