Jak konserwować narty przed i po sezonie?

Coraz pełniejsza infrastruktura, baza turystyczno-noclegowa oraz korzystne ceny sprawiają, że ferie zimowe coraz chętniej spędzamy na stokach, szusując na nartach. Ten najpopularniejszy zimowy sport wymaga sprzętu, który musisz utrzymać w odpowiedniej kondycji. Oto kilka porad, które pomogą Ci przygotować i zabezpieczyć narty, by w pełni cieszyć się z uroków zimy.

Konserwacja nart. Kiedy zająć się sprzętem narciarskim?

Na komfort jazdy na stoku wpływa odpowiedni dobór sprzętu, dopasowanie poziomu trudności nartostrady, ale też właściwie przygotowany do sezonu sprzęt. Serwisy narciarskie zajmują się kompleksową naprawą i konserwacją nart, ale wiele rzeczy możesz zrobić sam. To, jaki komfort jazdy uzyskasz, gdy zjawisz się po raz pierwszy na stoku, zależy nie tylko od przedsezonowego przeglądu, ale też od tego, jak potraktowałeś swój sprzęt wiosną. Nie ciskaj więc go po zakończonym sezonie w najdalszy zakamarek garażu czy piwnicy, tylko solidnie zabezpiecz.

Krok 1. Czyszczenie sprzętu

Sprzęt narciarski używany jest kilka razy w roku, ale najczęściej intensywnie. Sól i brud może solidnie go nadwyrężyć. Konieczność czyszczenia jest absolutnym priorytetem zarówno przed, po, jak i w trakcie sezonu narciarskiego. Jeżeli zaniechasz tej czynności, szybko odczujesz to podczas użytkowania. Aby dokładnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia ze ślizgu, użyj gąbki i wody. Pozostałości po smarze usuniesz specjalnym, przeznaczonym do tego preparatem.

Krok 2. Smarowanie nart

Posezonowe smarowanie nart, nie tylko zabezpieczy ślizgi, ale też wydłuży parametry poślizgowe.

Czym smarować narty?

Możesz wykonać je w dwojaki sposób. Na zimno lub na gorąco. Ten drugi wariant, jest bardziej efektywny, ponieważ smar bardziej penetruje strukturę ślizgu, a przez to nawilża go. Żeby wykonać ten zabieg, musisz wyposażyć się w specjalne woski i smary oraz żelazko, które potrzebne jest do stopienia substancji smarnej. Po tym zabiegu pamiętaj o usunięciu nadmiaru środka – najlepiej za pomocą metalowej szczotki. Ostatni etap to polerowanie.

Jak często smarować narty?

Standardowo zaleca się robić to, co 4-5 zjazdów, ale są też opinie sugerujące smarowanie po każdym użyciu. Dopasuj częstotliwość smarowania do tego, jak wyglądają ślizgi. Jeśli po użyciu posiadają odbarwienia, są „szorstkie” i czujesz różnicę w poślizgu, to warto poświęcić czas na ich posmarowanie. Dużo zależy też od tego, jak duże są przerwy między wizytami na stoku, od rodzaju ślizgu i warunków, w jakich ich używasz. Obserwacja podczas użytkowania i oględziny po użyciu pomogą Ci kontrolować właściwy poziom smarowania.

Krok 3. Ostrzenie nart

Powszechnie uważa się, że jest to najbardziej skomplikowana czynność związana z konserwacją nart. Pamiętaj też, że jeśli nie czujesz się pewnie z narzędziami w dłoniach, możesz to zlecić specjalistom w serwisie narciarskim.
Jak ostrzyć narty w domu?
Zanim przystąpisz do tej czynności, zalecany jest trening na starej i nieużywanej już parze nart. Dobrze naostrzone krawędzie to nie tylko gwarancja komfortowej jazdy, ale też bezpieczeństwo skręcania podczas szusowania po śnieżnych stokach. Ostrzenie bocznej krawędzi nart wymaga kątnicy poziomej z pilnikiem. Ważną rzeczą jest precyzyjne ustalenie kąta od dziobu po koniec narty. Powinien on być określony zarówno od spodu, jak i od boku. Od spodu rekomendowany jest kąt 0,5 stopnia. Krawędź od strony bocznej ustaw na 88 stopni. Staraj się to robić lekko i płynnie po całej długości narty.

Krok 4. Wiązania nart

Nie zapomnij o kolejnym ważnym elemencie nart, jakim są wiązania. Przed zimą ustaw je w pozycji zamkniętej. Poluzuj też sprężyny, ponieważ ich naprężenie może spowodować szybsze zużycie.

Krok 5. Przechowywanie nart

Już wiesz, że narty powinny być czyste i zabezpieczone odpowiednimi środkami w okresie letnim. Co jeszcze zapewni im bezpieczeństwo? Oto kilka ważnych zasad, które pozwolą nartom bezpiecznie przetrwać pozasezonowe magazynowanie:

  • chroń je przed promieniami UV
  • nie przechowuj w wilgotnych pomieszczeniach, o zmiennej temperaturze
  • ustaw je w pionie
  • zadbaj, by ślizgi się nie stykały

Zakup pokrowca ułatwi właściwe zabezpieczenie sprzętu narciarskiego.
Jeśli zastosujesz się do wyżej wymienionych wskazówek, przed sezonem pozostanie Ci oczyszczenie ślizgu z wosku, wypolerowanie go i sprawdzenie wiązań.

Tak zabezpieczony sprzęt pozwoli Ci z impetem wjechać w nowy sezon i w pełni cieszyć się zjazdami z zaśnieżonych stoków.

Przeczytaj inne artykuły:
1. Jaką kurtkę narciarską wybrać? Podpowiadamy
2. Pierwszy raz na nartach. Poradnik dla początkujących.
3. Co zabrać ze sobą na zagraniczny wypad na narty?
4. Ciekawe miejsca na narty – nasz TOP 5
5. Jak dbać o łyżwy, czyli 5 zasad konserwacji sprzętu

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Piłka nożna jest wpisana w DNA każdego członka Drużyny SportBazar.
Możemy o niej dyskutować godzinami i pisać epopeje.
Wejdź do naszego świata i zostań tu na dłużej!

Archiwa

Dołącz do Drużyny!